Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Puig_de_Galatzó Manila_(Utah) Rally_de_Estambul_de_2008 Michael_Ignatieff Pueblo_Zuñi Provincia_de_Panjshir Gre-Nal Matrimonio_trial Región_(desambiguación) Rasvet_(Anapa,_Krasnodar) Presidente_de_la_Comisión_Nacional_de_Defensa_de_Corea_del_Norte Manuela_Gonzalez Reducciones Miles_Prower Microsoft_Online_Services Radar_de_penetracion_terrestre Quekchí Michele_di_rocco Pustulas Los_casos_de_Silvestre_y_Piolín Promoter_Based_Genetic_Algorithm Mariano_Gaspar Margaret_S_Archer Lominchar_(Toledo) Mespilodaphne_pretiosa Gobierno_y_política_de_Turquía Lumines Pyrex Premio_Nestor_Lujan_de_novela_historica Gran_Premio_de_Sudafrica Majano Medinilla_(Ávila) Prelude_and_Fugue_on_B_A_C-H Mel Mason_(Texas) Max_Cahner_i_Garcia Manuel_del_Populo_Garcia Meknassa Reflujo_gastro_esofagico Gradius_III Punto_G Greatest_Hits_(album_de_Enrique_Iglesias) Prepósito_General_de_la_Compania_de_Jesus Lutjanus_vivanus Grass_Lake_(Michigan) Mapa_de_Poincare Marquesado_de_las_marismas_del_guadalquivir Rally_Rideau_Lakes Maltrato_emocional Mandingoa_nitidula Marginatocereus_marginatus Marco_Antonio_Cretico Gran_ortejo Prunus_cerasifera_subsp._myrobalana Massimo_Crippa

html map