Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Impanacion Ripalta_Arpina Garam_shah_la_garam_shah Unidad_periferica_de_Serres VH1_Storytellers_(álbum_de_Ringo_Starr) Reino_de_Wexford Trichobrotica_brasiliensis Gambrinus_liga_1995/96 Romero_santo Reificación_(desambiguación) Rio_Nenana Murilo_Rosa Fresas_Con_Crema_(postre) Garra_theunensis Municipio_de_Granby_(Minnesota) Richard_Garcia Iglesia_Adventista_del_Séptimo_Día_de_la_Creacion Royère-de-Vassivière Fredéric_Passy Museo_Art_Decó Gate Municipio_de_Montgomery_(condado_de_Wright,_Misuri) Gastronomía_de_Salta Trióxido_de_fósforo Renier_Gonzalez Municipio_de_Leola_(condado_de_Codington,_Dakota_del_Sur) Gentilicios_de_canada Reino_del_Hiyaz George_Muller Municipio_de_Morgan_(condado_de_Harrison,_Indiana) Richard_Hook_Richens Umar SCO_Angers Giran Go-Pass_Pepinster Urbanización Givenchy_lès_la-Bassée Muro_de_Alcoy Rubia_angustifolia_var._requienii Municipio_de_Madison_(condado_de_Howard,_Arkansas) Murphysboro_(Illinois) Republica_de_Zaire Ilarion_Alfeyev Ubuntu_(desambiguacion) Gençlerbirliği_SK Garmin-Cervélo Fray_Justo_Santa_Maria_de_Oro_(departamento) Troësnes Fuente_hidrotermal Municipio_de_Lower_Pottsgrove_(condado_de_Montgomery,_Pensilvania) Ritacuba_Blanco Reina_María_Luisa_(1791) Iglesia_de_Notre-Dame-du-Rosaire_(París) Iglesia_de_San_Sadurní_del_Castillo_de_Llorda Trofeo_Diputacion_de_Valladolid_2007

html map