Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Papiro_2 Nitrato_potasico Mávrovo Orejuela_de_arroyo Organización_territorial_de_la_Republica_Arabe_Siria Oxido_basico Nightmare_(álbum) Pimiento_de_cerecilla P_47D-10 Optimo_climatico_medieval Paul_Joseph_Barthez Nanoelectronica Periódico_la_Higuerita Nédonchel Ménil_sur_Belvitte Organización_Nacional_de_Ciegos_Españoles Oliver_Twist_(1920) Olaf_el_desafortunado Paronychia_glomerata Patrulleros_de_Zona_Marítima Novorrosiya Parque_Marinha_do_Brasil Oswalda Nicolas_Theodore_de_Saussure Noveant_sur-Moselle Paseo_Zorrilla Museo_del_Reloj_(Serpa) Pentilenotetrazol Peridiniales Picumnus_temminckii Norton_SystemWorks Oeste_(subregión) My_Girl_(canción_de_Arashi) Nélida_María_Bacigalupo Pedro_José_Viera Osmoy-Saint-Valery Peliculas_de_2004 Plateilema_palmeri ONE_(canción_de_Ami_Suzuki) Niña_de_mi_corazon:_el_amor_esta_de_tu_lado Nártex Polygonum_fagopyrum Oberönz Myzomela_cruentata Notocactus_ottonis Oliva_(monje) Otep_Shamaya Parche_electrónico Patience_(álbum) Muínos_(Orense) Nuclido Plaza_de_Morón Parque_natural_lombardo_del_Valle_del_Ticino Paysandu_Sport_Club Nando_Martinez

html map