Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sphaerocodon Semana_Santa_de_Arenas Serguey_Rajmaninov The_Road_Less_Travelled Sigrid_Heuck Taladrador Sistema_Nacional_de_Informacion_de_la_Educacion_Superior Sistema_Nacional_de_Salud_de_Espana Shanti/Ashtangi Saint_Symphorien_de_Thenieres Sebastián_de_Cotes Sévérac The_Queen's_College Sulfato_de_hierro_(II) Sesión_Vermú Sellos_de_Rusia_en_2013 Stefanía_Fernández Takamichi_Iwasa Teorema_de_Boucherot Sánchez_(apellido) Saint-Maurice-en-Gourgois Sala_de_situaciones_de_la_casa_blanca Sant_Llorenc_de_Morunys San_Marcos_(Santa_Bárbara) San_Lesmes_(desambiguación) Tavèrnoles Sainte-Montaine Solihull_Moors_F.C. The_Silent_Circus Tomás_Estrada_Palma Saint-Joire Shedeh Schizodon_borellii Sexo_casual Saratoga_(banda) Super_martes,_2008 Saint-Laurent-en-Gatines Swarga_Loka Saint_Egreve Siempre_fuiste_mi_amor Tanked Selección_de_rugby_de_Sudáfrica Saint-Laurent_(Côtes-d'Armor) Sphenodontia Timarcha_monserratensis Shiloh_(Georgia) The_Edge_Of_Glory Sistema_de_Navegación_por_Satélite Saint_Bonnet-en-Bresse Strivelyn Salinidad Sainte_Geneviève Símbolo_matematico Scopus_umbretta Sarah_Winnemuca

html map