Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fast_Times_at_Buddy_Cianci_Jr_High El_Gran_Desafio_de_Yingo Embajador_de_España_en_China Francisco_José_Hervás_Jodar Estación_de_Marco_de_Canaveses El_ultimo_guateque El_mandarin El_Pato_Lucas Eleidy_Aparicio Escudo_del_Líbano Falsomordellistena_watanabei Eerie_numero_98 FK_Dukla_Praga El_mikado Federación_Panamena_de_Futbol Encefalopatia_espongiforme_humana Etheostoma_basilare Faro_de_marbella Enrique_I_de_Borbon_Conde Esteban_Sánchez_Herrero Epicrates_crassus Enrique_Díaz_Araújo Eduardo_Barrios El_Naranjo_(Colima) Establecimiento_de_Armamento_Atomico Elizabetha Fanna Estacion_de_Mostoles_Central Fiesta_Nacional_de_Santa_Lucia Francisco_S._Alvarez Federación_de_Entidades_Religiosas_Evangelicas_de_Espana Etnografia_de_Costa_Rica Ekrem_Dag Francisco_Vidal_Gormaz Estereofónico Estauricosaurio El_nido_vacio FC_Treviso Euterpe_cuatrecasana Episodios_de_Lovely_Complex El_Senor_de_los_Anillos_(serial_radiofonico_de_1979) Erolia_subminuta Erigone_spinifera Felipe_Machado_del_Hoyo_Solorzano Estación_La_Maroma El_corralero Einar_Benediktsson El_Niño Fieseler_Fi_103_Flak_Zielgerät_76_(FZG_76) Epistola_decretal Euthydemo_I Elecciones_Autonómicas_Madrileñas_de_1991 Eugenio_Celedon Everybody_Has_Secrets Emiliano_Zapata_(municipio)

html map