Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pelophylax_chosenicus Parada_Arquitectura Open_diputacion Planesia Osami_Nagano Ni_ebrio_ni_dormido Neauphle_le-Chateau Policía_de_Entre_Ríos Oseto Ordeñar Parasynaptopsis_chinensis PanterA Partido_judicial_de_Riaza Octavio_Errázuriz No_me_pises_que_llevo_Chanclas Octano_(desambiguacion) No_me_mueve_mi_Dios,_para_quererte País_Vasco-Frances PUMA_(robot) Pedrolira Pierrefitte_(Deux-Sevres) Partido_de_Segovia Pearls_of_Passion Pablo_Nicolás_Bruna Pino_enebral NGC_403 Palacio_de_charlottenburg Museo_de_Blindados_de_Saumur Parroquia_de_Saint_Elizabeth Pittsburg_/_Bay_Point_(Metro_de_San_Francisco) P_P_N Oncidium_chrysopyramis Ostreville Pies_de_gato Noticieros_de_Colombia Pipiripip Museo_canadiense_de_fotografia_contemporánea Onfalitis Phymosia Ostrzeszow-Pustkowie Pepe_Santacreu Orden_del_Halcón_blanco Port_Adelaide_Football_Club Orden_de_los_Hermanos_Menores_Conventuales Pecado_de_amor_(telenovela_de_1995) Nilgiris Peaceville Playa_de_el_rinconcillo Plan_de_ahorro_sistematico Nicholas_George_Carr Partido_Comunista_en_Arabia_Saudita Pegairolles-de-Bueges Phillip_Gingerich Ohio_(EE._UU.) No_mires_atrás_(Héroes)

html map