Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caspalá Centro_Financiero_Internacional_de_Dubai Cepa_tenuifolia BFG9000 Bandera_de_la_unión_de_naciones_suramericanas Campeonato_Mundial_de_futsal_de_la_FIFUSA_1985 Bombones Balneario_Los_Ángeles Centro_de_Lanzamiento_de_Barrera_del_Infierno Barva Censo_(ciencia_politica) Carpintero_oliva_yungueno Campo_de_rivesaltes Buen_Partido Baden_(region_vinícola) Birnamwood_(condado_de_Shawano,_Wisconsin) Bad_Boy_(disco_doble) Casa_de_la_Libertad Año_576 Cartel_de_reclutamiento Cavidad_celómica Batalla_de_abrito Blotted_Science Basilica_de_Saint_Sernin_de_Toulouse Carolina_Cruz_Osorio Baltasar_de_mendoza_y_sandoval Cerro_Gordo_(México) Cadiz_(Indiana) Campeonato_FIBA_África_2007 Brookline_(desambiguación) Canoa Brunswick_(ciudad) Bonrepòs_i_Mirambell_(Valencia) Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_de_2013 Burdel Bulinus_hexaploidus Bert_kaempfert Catalina_de_Portugal Cachet Beaumont_sur-Vingeanne Año_1009 Budweis Año_1117 Can_You_Feel_It_(canción_de_Ross_Lynch) Centro_de_Estudios_y_Documentación_Contemporanea Bahia_de_Kolyma Chamaesyce_balbisii Chaetocnema_kimotoi Catalina_Dolgoruki Azor_de_Doria Carme_Maria_Chacón Carlitox Batalla_de_albelda Barrio_judío_de_Třebíc Cecilia_(cantante)

html map