Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Adelfilla_de_Gibraltar Vanderlei_Silva Chrysler_Fevre_Argentina Ziegler Cine_en_1993 Col_común When_(canción) Charles_François_Prosper_Guérin Acer_oblongum_var._laosianum Confederación_Empresarial_de_la_Provincia_de_Almería WABD Colomán,_príncipe_real_hungaro Vignea_virens Van_Ness–UDC_(Metro_de_Washington) Confederación_de_Fútbol_de_Oceania Adaptador_(informática) Congregación_del_Santo_Oficio Complejo_Micrurus_frontalis Viaducto_de_millau Zorzal_patagonico Abandoned Cirrhopetalum_viscidum Wamba.com Wombourne Clematis_alpina_var._rupestris Vicente_Fatrás_Neira Variedades_de_mármoles Afrixalus_morerei Club_life Circuito_de_Estanbul WE_8 Ya_pasé_por_todo_esto_(Reedicion) Clara_del_Rosal_y_de_Alarcón Compañia_de_discos Che_(desambiguacion) Adiós_muchachos Ciprián_(santo) Companhia_dos_Caminhos_de_Ferro_do_Norte_de_Portugal Virgen_de_la_Soterrana Víktor_Savelievich_Onopko Coldblood Youngsville_(Luisiana) Vela_en_los_Juegos_Olimpicos Condado_de_Wallowa_(Oregon) Zenaida Convallaria_majalis Absalón_Arganarás Yerba_de_serpiente Compilador_de_compilador Adolfo_Sigwald Chizito Yagüe Wikipedia_y_sus_objetivos Compañia_Española_de_Minas_del_Rif Agrupación_guerrillera_de_Malaga_Granada

html map