Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Programacion_matemática Primera_División_de_Guatemala Max_Steel:_Bio_Crisis Quimico_orgánico Mercury_Sports Manuel_Vignau Los_Ulen Meebox Gregory_van_der_wiel Gol_(Noruega) Maxime_Maufra Programas_basados_en_reglas Rascahojas_rojiza Problemas_sin_resolver Merritt_Giffin Pozo_superprofundo_de_Kola Mariana_Pineda_(desambiguación) Pueblos_drávidas Microlobius_mimosoides María_de_la_O_Lejarraga_García Magné_(Vienne) Regla_de_oro_del_ahorro Manteola/Sánchez_Gómez/Santos/Solsona/Viñoly Luciano_G._Egido Macrogryphosaurus Loreto_(departamento,_Peru) Puerto_(informatica) Madeira_(desambiguación) Referéndum_para_la_adhesión_de_la_Republica_de_China_a_las_Naciones_Unidas_de_2008 Quinto_Fabio_Máximo_Alobrógico Microrregiao_de_Coreaú Lorenzo_y_Pepita Micragonini María_Sanchez Reamonn Mearim_(1858) Louis_Banks Martires_de_Carral Maria_Jimena_Duzán Léninskoye_Vozrozhdéniye Maryan_Linux Rafael_Serrano Raul_Shaw_Moreno Propuesta_para_la_Reactivación_Laboral_en_España Golden_Laurel Quintanamanil Marqués_de_Santa_Cruz_de_Marcenado Marina_Geli Gran_San_Salvador Maria_Delgado_de_Odria RSS_de_Kirguizistán Manuel_Diaz_"El_Cordobés" Protodryas Mejor_arbitro_del_mundo_del_cuarto_de_siglo_(1987-2011) Pseudotyrannochthonius_queenslandicus

html map