Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Primera_división_mexicana_1959_60 Gracilinanus_aceramarcae Gran_Capitán_(desambiguación) Mikel_Zarrabeitia_Uranga Los_Mcleod_y_los_Ryan GolT Primera_generacion_de_computadoras Maze_Runner:_Prueba_de_Fuego Provincia_de_Tomás_Barron Matanza_del_salsipuedes Metriopelma Red's_Dream Maria,_reina_de_Escocia Microsoft_Points Malons-et-Elze Llavorsí_(Lerida) Principado Lycalopex_culpaeus Praying_Mantis Majuli Queretaro_(Mexico) Martin_Zilic_Hrepic Provincia_de_Västernorrland Maestria_en_Bellas_Artes Microrregiao_de_Conceiçao_do_Araguaia Rebelión_de_Boves Manuel_Vicente_Villarán Rama_(príncipe) Gothic_Symphonic_Metal Max_Steel:_En_peligro_de_extincion Presa_y_embalse_del_Negratín Promotor_mínimo Melanerpes_candidus Prix_Arcimboldo Profecía_sobre_Irlanda Godred_II_Olafsson Procónsules Matalascañas Meadows_Place Mediterraneo_(album) Real_Academia_de_la_Historia_de_España Martínez-Campos_(desambiguación) Quilla_(nautica) Primer_motor_inmovil Mariposa_negra Matthew_Labyorteaux Pseudartabotrys_letestui Luis_Angel_Caffarelli Gran_Premio_de_Belgica_de_1987 Massoud_Effendiev Provincia_de_Manisa Rafael_Valdez Ramon_Boveda Menéndez_de_Luarca_y_Queipo_de_Llano Maya_colorada

html map