Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canonera_(fortificación) Campeonato_Mundial_de_Motocross Catedral_Nueva_de_Lérida Cancer_de_seno Bülent_Korkmaz Brouviller Benesmer Canal_Lagreze Broward_County,_Fla. Baad Billete_de_100,000_US$ Carlos_Prat Big_Lagoon Batalla_del_Pireo_(403_a._C.) Borrèze Cabrera_de_Almanza Bobadilla_estacion_y_pueblo_(antequera) Centros_de_interés Bougafer_33_(pelicula) Campeonato_Europeo_de_Badminton_de_1996 Carracedo_de_Compludo Capilla_de_Sourp_Haroutiun Bouzille Castillo_de_Sancti_Petri Béhoust Batalla_de_tannenberg Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1919 Bahía_shark Blenod_les_Pont_à_Mousson Blas_Hernández Batalla_de_Víðines BZG Cestrum_foetidum Bagues-Masriera Cantón_de_Santa_Barbara Bulletin_de_la_Société_d'_Histoire_Naturelle_de_Toulouse Bystus_thoracicus Ceramica_de_Meissen Basilica_de_la_Estrella_de_Lisboa Cercidium_praecox Chalcides_colosii Bryopsidaceae Capá_(Puerto_Rico) Beñat_Albizuri Campeonato_de_Futbol_del_Este_de_Asia_2013 Barra_do_Choça Casper_Van_Dien Azzurro Baliosus_lycoides Bembibre,_Viana_do_Bolo Campeonato_Europeo_de_Pentatlón_Moderno_de_2013 Castro_Ventosa Ceratobranchia_delotaenia Bacanal Capellini

html map