Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sant_Pau_de_Seguries Submarinos_del_tipo_XXI Segunda_Division_Venezolana_2005_06 Scàccia Schistura_carbonaria Salón_Internacional_del_Cómic_de_Lucca Tarapaca_Television Sparganophorus_fasciatus Sistema_de_Información_del_Mercado_Interior Shear_Genius Terraza_de_los_elefantes Sanjūsangen-do Saint_Julien_la_Genete Santa_Coloma_del_Rudrón Steven_Burns Sylvanus_Morley Sindrome_del_shock_toxico Sarana Sphodros Simón_Pedro Scinax_berthae Sulfito_de_sodio Torre_de_Shujov_en_el_rio_Oká Sergio_Fernández Sports_réunis_Colmar San_Carlos_de_Bolívar Talk_to_Me_(desambiguación) Serena_Williams Superciliar Scott_Lipsky Thouaré-sur-Loire Teoria_cromosómica_de_la_herencia The_Diary_of_Anne_Frank_(serie_de_televisión) San_José_de_Costa_Rica Tratado_de_chambord Saint-Élix-Theux Sceloenopla_testaceipennis Tantilla_taeniata Steal_Nouvel_FC Súper_pa Saint_Germain_de_Lusignan Servicio_Geologico_de_los_Estados_Unidos TfL San_Antonio Somormujos Shinichi_Kudo_(Conan) Telodorcus_australicus Tloquenahuaque Stenorrhynchos_novofriburgense Segunda_rebelion_mapuche Senuelos_radar Termoeconomía Thomas_Dooley Segundo_Sitio_de_Zaragoza Samsung_Q1

html map