Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Robert_Sternberg Triśiras Robertininae Municipio_de_California_(condado_de_Madison,_Arkansas) Garranzo Giovanni_Battista_Pergolesi Independencia_financiera V_Cube_6 Ronkonkoma Gambito_Blackmark_Diemer Fremereville_sous_les_Cotes Universidad_de_Oriente_Nucleo_de_Anzoategui_(Extension_Centro_Sur_Anaco) Frenos_de_disco Municipio_de_Newberg_(condado_de_Cass,_Míchigan) Resguardos_Indigenas Rio_Hron Universidad_Nacional_Intercultural_de_la_Amazonía Incendio_de_la_cárcel_de_San_Miguel Rojelana Municipio_Pedro_Maria_Freites_(Anzoategui,_Venezuela) Río_Marañon Revelaciones_de_una_noche Funciones_del_cerebro Inglés_de_Estados_Unidos Municipio_de_Nantahala_(condado_de_Macon,_Carolina_del_Norte) Ryotarô_Okiayu Roslin_Castle Municipio_de_Neosho_(condado_de_Cherokee,_Kansas) Rio_Selviejo Municipio_de_Rome_(condado_de_Lenawee,_Michigan) Rossoneri Täckh Ricardo_Lavie Resolucion_de_imagenes Rhinosimus_hirtus Girodet-Trioson Iglesia_de_San_Gil_(Cuéllar) Municipio_de_Lazaro_Cardenas_(Quintana_Roo) Requiem_para_el_gringo Musa_ben_Noseir Universidad_Senghor_de_Alejandría Fundacion_Vinjoy_de_la_Sagrada_Familia Trujillo_(desambiguación) Municipio_Francisco_Javier_Pulgar_(Zulia,_Venezuela) Ubaldo_Ortiz_Garcia UNM Royal_Bank_Plaza Iemanya República_de_Ruanda Riaz Fuerza_Aérea_de_la_Federación_de_Rodesia_y_Nyasalandia Reiner_Knizia-Strelow Robertium_lucidum Rufenach Inigo_Vélez

html map