Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antipatro Avenida_Harvard_(Metro_de_Boston) Atkinsonia_ligustrina Apodemus_mystacinus Asalariada Misiones_Occidentales Aspathines_aeneus_columbianus Hendrik_Weyenbergh_Jr. Hjck Applegate_(Michigan) Historieta_erotica_y_pornográfica Molidae Modesto_Seara_Vázquez Anton_Avilés_de_Taramancos Hyperolius_kivuensis Hospital_universitario_de_Zúrich Hernandarias_de_Saavedra Heriberto_de_la_Calle Hamad_bin_Isa_al_Jalifa Grupo_de_Artilleria_10_Teniente_General_Bartolome_Mitre Hatschbachia Ministerio_de_Planificacion_Federal,_Inversion_publica_y_Servicios Anisodus_tanguticus_var_viridulus And_You_Will_Know_Us_by_the_Trail_of_Dead_album Hidróxido_de_niquel_(II) Antonio_de_Padua_María_Severino_López_de_Santa_Anna_y_Perez_de_Lebrón Anorthodes Hierba_aspera Henry_Valderrama Minas_artesanales Harry_Brown_(película) Asi_hablo_zaratustra_(desambiguacion) Army_of_Two Mitsubishi_Ki-51 Hiperbola Honto_ni_atta_kowai_hanashi:_Jushiryou Astragalus_triocholobus Montpon-Menestérol Aniceto_Garrido_Retortillo Movimiento_para_la_Democracia Antena_3_Boomerang Aswan Mitrantia_bilocularis IC_3667 Himeji_(Hyōgo) Hexadecimal Arzobispado_Castrense_de_España Andrea_Esteban_Catalan Idioma_Hebreo Autodromo_Roberto_Mouras André_Barelier Antonio_Vico_Camarero Ariel_Suligoy Monasterio_de_Santa_María_de_Valdediós Moral_de_Sayago

html map