Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pizzolo Parascalops Physella_microstriata Peniscola_/_Peñíscola Pimientos_de_pico_de_gorrion Passerina_velutina_f._parvifolia Papiro_Oxirrinco_110 Nototriton_picucha Nurse_Jackie Neuvecelle Myrmothera_axillaris Paleosepharia_basituberculata Orduña_(Vizcaya) Ophrys_bertolonii_ssp_balearica Parque_Nacional_Willi_Willi Phleum_vaginatum Museo_de_la_Policía_de_Vancouver Oreammos Panaque_cochliodon Porto_(Salvaterra) Pezizomycetes Patinaje_de_velocidad_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Lake_Placid_1980 Patricio_Biso París-Roubaix_1905 Pato-petrel_piquiancho Museo_Nacional_de_Antropologia_Dr_David_J_Guzman Partido_Acción_Nacional_de_Chile_(1936-1937) Pañcaratra NGC_170 Otites_nutans Nedžad_Sinanović Pokemon:_Giratina_y_el_protector_de_los_cielos Museo_del_hombre_de_san_diego Poggio_Imperiale Paul_Rothchild Piotr_Bolotnikov Parque_Natural_de_Sierra_de_Huétor Notophoria Natacion_Con_Aletas Piraguismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Angeles_1984 Ordenes,_condecoraciones_y_medallas Neolamprologus_brichardi Orden_de_la_escama Peter_Laverick Palacio_de_Correos_de_Rosario Porriño Parque_Nacional_Pre-Delta Palazzo_di_propaganda_fide Opuntia_camuessa Nemacheilus_pardalis Palacio_de_Pavlovsk Nicolas_(revista_de_Cliper) Pezilla-la-Riviere Niconico Piano_Sonata_No_8_(Beethoven)_"Patetica"

html map