Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Echinocactinae Allium_caucasicum Ana_Laan Diego_Canamero Aloe_eminens Alemanes_de_Rumania Cuchilla_del_Daymán Dogmática Diederik_Johannes_Opperman Código_ATC_V Cueva_de_Los_Toscones Dinastia_Nemañich Diogo_Figueiras Crocefieschi Alfonso_Cuarón Diocesis_de_El_Paso División_Bardhaman Devoll Amico Cronología_del_anime_(Fullmetal_Alchemist) Copa_Federacion_1977 Economía_de_Kenia Cuadrivium Dólar_de_la_Antartida Alfons_López_Tena Alternativa_Racional_a_las_Pseudociencias Dominique_Miller Distancia_de_hausdorff Critérium Alvear_Palace Dendrobenthamia_japonica_var._chinensis Crambe_cordata Copa_Ciudad_de_Temuco_2012 Distinción_analítico_sintética Economía_Internacional Courcelles-de-Touraine Distrito_de_Candarave Cruzada_de_Nicópolis Always_Loved_a_Film Código_Civil_(Argentina) Distrito_de_macate Daniel_Ávila_Ruiz Amos_Sabras_Gurrea Darío_Perez Doce_de_Octubre_(Buenos_Aires) Copa_El_Pais_(Colombia) Corel Devolder Dombeya_quinqueseta Cueva_del_Grand_Roc Ecuación_de_Heisenberg Alfonso_Pérez_Gómez-Nieva Cuando_el_río_crece Cruddasia Economia_de_Bahréin

html map