Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crataegus_maloides Allochernes_longepilosus Dias_de_trueno Durrães Ecorregion_estepa_Patagonica Edificio_de_la_Gobernación_Metropolitana_de_Tokio Desoperculacion All-Star_Game_de_la_NBA_1982 Dona_Beija Dirham_de_Emiratos_Arabes_Unidos Danny_Strong_(baloncestista) Damian_Díaz Drammensvassdraget Departamento_Gualeguaychu Doblaje_(cine) Distrito_de_soritor Douglas_James_Henning Cristiandad_griega Amazonas_(estado,_Venezuela) Diprotodontidae Crawl Dinastía_Meléndez_Quinones Amelia_Andersdotter Alloxantha_svihlai Dreams_(cancion_de_The_Corrs) Daihachi_Oguchi Danishmend_Taylu Cálculo_Numerico Ducado_de_santa_elena Cristobal_Colón_de_oficio..._descubridor Cromoblastomicosis Copa_Intercontinental_de_Baloncesto Cunuria_uleana Alejandro_Herrera Alvaro_Navia-Osorio_y_Vigil_III Cuesta_de_enero Edison_(desambiguación) Disociacion_electrolítica Códice_Freeriano Don_y_Doña Damon_Knight Earendil_de_Gondor Crudismo_(arte) Cuento_de_ciencia-ficcion Decenario Ana_Maria_Anton Convencion_territorial_democrata_de_las_Islas_Virgenes_de_los_Estados_Unidos,_2008 Cyperus_fastigiatus Damón_(desambiguación) Crisis_de_las_banderas Ammi_majus_var._glaucifolium Distrito_de_San_Cristóbal_de_Raján Alexander_Mackenzie_(político) Crateva_speciosa Dora_Quillinan

html map