Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Julian_Alvarez KRC_Waregem Linea_L_(Autobuses_Urbanos_de_Elche) José_Manuel_Robledo Jesús_López_Cobos José_Ramos_Mejía Joyland José_Maria_Gamazo Libro_del_caballero_y_del_escudero Kubanski_(desambiguacion) Isidoro_Dias_Lopes Internet_Hate_Machine La_Cartuja_Baja Jose_Enrique_Rodo Jose_Luis_Maneru La_feria_de_las_vanidades Julio_Cesar_Pardini La_clemenza_di_Tito_(Arena) Jacques_Charles_Francois_Sturm José_Luis_Araneda_Carrasco Lengua_eslovena La_novia_fugitiva Linda_Hamilton Jorge_Baron Isleña_de_Aviación Ischnomera_besucheti Juan_Guillermo_Cuadrado Linton_Kwesi_Johnson Kankintu_(distrito_de_Kankintu) Linea_N6_(Córdoba) Jose_Luis_Giménez-Frontín Interflug Juegos_Olímpicos_de_verano_1908 John_Rooney José_Tomás_de_Urmeneta La_bombilla...,¡Chao,_chiquilla! La_Mano_del_Muerto_(Póquer) Le_Relecq-Kerhuon Isotes_saundersi Kitab_i_Iqan Juan_Jose_García James_Scott,_1._duque_de_Monmouth Kromaggs Isómeros_del_decano Juan_Ramón_Báez Liga_de_Campeones_Árabe_1982 Lathrocasis Limonia_×_aurantiifolia LAIA Ligas_de_futbol_de_España Jose_Maria_León_Perez Juegos_prohibidos La_Concepcion_(Panamá) John_Ralston Lakeside_Club_de_Remo_México

html map