Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Organizacion_de_los_Arellano_Felix Océano_FM_(Uruguay) Nat_Friedman Pedal_steel_guitar Piers_Gaveston Nombres_Papales Narcissus_italicus_subsp._chrysanthus O'Hare_(metro_de_Chicago) Panza_(desambiguacion) Pasteur_(Buenos_Aires) Osos_Montaneses Positivistas_logicos Old_Smuggler Plaza_de_Félix_Saenz Pheleuscelus_itaitubensis Pajillas Pablo_Junior_Barros Nautilidae NAe_São_Paulo_(A_12) Ophiorrhiziphyllon Ostrobothnia_del_Norte México_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1978 Pony_Canyon_Inc Paulo_Vogt Pella_griega Pokemon:_Lucario_y_el_misterio_de_Mew Myrmornim_campanisonam PR_G35 North_Las_Vegas Olimpiada_Matematica_Argentina Piña_Express Partido_Demócrata_Esloveno Partito_Socialista Por_Fin_Llego_El_Indulto Okeem_Challenger Pablo_Raúl_Quert_Alvarez Nippon_Animation Ortejo_mayor Peripecia Peor_empresa_del_año Nahuel_Pan Nitrogeno_gas Pension_Gloanec Orkeke Nausibius_major Panjón Plaza_del_Rey_(Barcelona) Parque_Nacional_Río_Auburn Pasillo_(musica) Pool_of_virkie Polysastra_duplicator Naranja_cachorreña Muñeco_Troll Poison_Ivy_(musico) Pesebre_(desambiguación)

html map