Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lilian_Cristin_Concalves Lincomicina Lista_de_episodios_de_Wolverine_y_los_X-Men Liquido_de_Fermi La_Vereda_del_Destino Lasiochila_monticola Juan_de_Steinhöfer Leptopelis_rufus Instituto_Nacional_de_Información_de_Desarrollo_-_Nicaragua Jardín_Virginia La_Villeneuve_en-Chevrie Lamd Interestatal_680_en_California La-5F JLU Leo_August_Pochhammer Lituénigo_(Zaragoza) Le_Théâtre_et_son_Double Javi_Salgado Kwon_Sang_woo Jose_Picciotto Leah_Patterson_-_Baker Jorge_Carlos_Vergara_Madrigal Juan_Antonio_Perez_Lopez Khirbat_al-Minya Islas_Palm Ligue_1_1982/83 Libby_Tanner Jacques_de_Vaucanson John_Ross_(explorador_ártico) Jesús_Neyra Isla_Seal_Dog_Este Jesus_Maria_Espinosa_-_Pintor_Colombiano Jeonyueo Investigacion_Acción_participativa Licencia_Publica_General_Reducida_de_GNU Instituto_Tecnológico_Superior_Central_Técnico Jun_Maeda Las_Cronicas_de_Narnia:_La_Silla_de_Plata Insulto_materno La_Liga_del_Sueno Julia_de_asensi Larix_amurensis La_Union_(Italia) Jacques-Claude_Bernard Ley_mu Katharine_mcphee Jacopo_de_Sant'Andrea La_obra_(relato) La_teoría_del_big_band Lago_Rojo,_Harghita,_Rumania Isidoro_Gutierrez_de_Castro_y_Cossio Keith_Tippett Inés_Ramírez Jugimuramminidae

html map