Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monolepta_salisburiensis Muelle_Salitrero_Companía_Melbourne_Clark Moskvitch Guinguette Aretxabaleta_/_Arechavaleta Idioma_ižoriano Anabta Hyperoglyphe_antarctica Guillermo_Castillo_Bustamante Asterix_en_Hispania IC_2391 Habeas_Data Herrera_del_Río_Pisuerga Gustavo_Diaz_Ordaz Hormiguerito_de_hombros_castanos Autovía_santiago_lugo Arditi Historia_del_Derecho_en_Guatemala Hugo_Jazmin Hans_von_tettau Gustav_Adolph_Struve Apellido_japonés Montagne Mugi Himno_de_Yucatan Gudrún_Eva_Minervudóttir Antonio_Jacobo_de_Véneris Aphyosemion_ogoense Asambleas_democratas_de_Nebraska_2008 Holmestrand Anthelephila_renisus Arbutus_serratifolia Historia_termica Angulo_de_Camper Arrayan_de_Andalucía Mitchell_Baker Mision_Permanente_de_México_en_Espana Guerra_Polaco-Soviética Heteralocha Moncoutié Atona Arabis_collisparsa Muhammad_ibn_Musa_al_Khwarizmi Moorish_Castle Arquitectura_historicista Honda_crx Ataque_nuclear Hierro_forjado Apargia_livida Guillem_Catà Hyacinthe Argumento_(Ciencias_de_la_computación) Ardãos Historia_de_dos_ciudades_(novela) Area_censal_de_Yukon-Koyukuk

html map