Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardín_Botánico_Yeomiji Investigacion_básica Lamento_sobre_Cristo_muerto_(Mantegna) La_Expiacion_de_San_Jerónimo Landesarboretum_Baden_Wurttemberg Jamaica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Ley_de_los_gases Juan_Luis_Lopez_Peñalver José_Cuneo Legarda Julio_César_de_Leon Jardin_Botanico_de_Cleveland Liga_ACB_2002_03 Lenguas_mombum La_canción_de_la_tierra La_Sucursal_SA José_Herrando José_Fernando_Carrillo_Ugarte Leche_de_hormiga Liechtenstein_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sarajevo_1984 JPMorgan_Chase_Tower,_Houston José_Antonio_de_Oreamuno_y_Vázquez-Meléndez José_Maria_Rodríguez_Rodríguez_(1871-1946) José_Maria_de_Eguia Jesus_Andrés_Mancha_Cadenas Juan_Alvarez_de_Molina Joseph_J._Urusemal Karl_Meixner Juegos_Asiaticos_de_1986 Joaquín_Álvarez_Quintero Lili_Rochefort L_Ón_Radio Jorge_Holguín_Uribe La_corona_del_rey Jose_Felipe_de_Busiñac Isla_Burke Lenguas_aymara Jenaro_Pérez_Villaamil Jurinea_humilis_var._bocconei Jesus_Arrieta Iona_(desambiguación) Little_River_Band José_Jiménez_Villarejo Linked_Data Lenguas_esquimales Islandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1948 La_Capella_Reial_de_Catalunya Jesús_Montesdeoca Juan_Mayr Jujuy_(ciudad) James_Berckemeyer Kerch Lengua_ibera Kaloula_walteri Linea_Roja_(Metro_de_Lisboa)

html map