Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Benveniste Cable_coaxial Año_1894 Cannelloni Capítulo_especial_en_la_Teleton_2003 Centro_Dramático_Gallego Bartolomé_Días Baldomero_Falcones Castillo_de_Castellbell Cereus_markgrafii Cassinelle Bugs_(cancion_de_Pearl_Jam) Barco_de_tune Cantón_Palestina Canton_de_Saint_Maixent_l'École-1 Braco_Frances Capabús Brook_López Capilla_de_la_virgen_peregrina Callipurbeckia Bendix_g_15 Celia_(serie_de_televisión) Benjamin_sánchez_bermejo Campeonato_mundial_B_de_hockey_patines_masculino_de_2012 Castra_Cecilia Campos_del_Río_(Murcia) Catedral_de_Kosice Caffrogobius_dubius Buques_de_Acción_Marítima Carmen_Ordonez_Gonzalez-Lucas Cantón_de_Cádiz Carburo_de_tántalo Bizarras Capellán_de_coro Brasiliorchis_gracilis Bailey's_Crossroads_(Virginia) Campeonato_de_Espana_de_la_clase_snipe Caja_y_espiga Barnum_(Iowa) Buses_blancos CD_Bosco Cercenasco Certificado_de_Español_Lengua_y_Uso Campeonato_Mundial_de_Esquí_Acrobatico_de_1991 Campeonato_mundial_de_esquí_alpino_de_1962 Campos_fabricas_y_talleres Bahia_de_Subic Bohemia_(cerveza) Bard_les-Epoisses Carlos_Eduardo_Gimenez_Colmenares Cereus_griseus Bob_Jeangerard Canazei Bear_Bluff_(Wisconsin) Año_1713

html map