Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pterochromis_congicus Louise_Arbour Marquesado_de_Torre_Blanca_de_Aljarafe Premios_Nacionales_Aquileo_J._Echeverría Punch_Drunk_Love Provincia_argentina Rango_terapéutico Gregorio_José_Ramirez_y_Castro Lucanus_didieri Matilde_Ibañez_Tálice Lophius_budegassa Rec._Bot._Surv._India Magdalena_(Departamento) Manuel_Núnez Línea_de_alta_velocidad_Colonia_Aquisgrán Línea_101_(Buenos_Aires) Malviviendo Megascelis_miranda Puente_de_los_Tres_Países Mario_&_Sonic_en_los_Juegos_Olimpicos_de_invierno Rafael_Ortega Raimundo_roger_de_foix Martin_de_la_Jara RS_Sagittarii Producto_Bruto_Geográfico Puerto_de_Bilbao Mambrú_(banda) Llica_d'Amunt_Llissa_de_Munt Prades Rapsodia_húngara_n_2_(Liszt) Masdevallia_heterotepala Mathias_Cardaccio Marquesado_de_boadilla_del_monte Raimundo_de_Tolosa Lushnjë Mama_Tránsito Gran_Hambruna_irlandesa Matanza_de_Mỹ_Lai Premio_Musical_Léonie_Sonning Lumino Real_Sociedad_de_Tenis_de_La_Magdalena Príncipe_de_Viana_(desambiguación) Mecha_Bowser Metal_maleable Maruxa_(pelicula) Loci_et_Imagines Louatre Lobulogobius_morrigu Miedes_de_Atienza_(Guadalajara) Rawls,_John_B. Mawlana_Yalal_ad_Din_Muhammad_Rūmi Qué_vida_mas_triste MPEG-2 Raul_De_Molina Los_discípulos_de_Emaús_(National_Gallery)

html map