Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elisabeth_Forster-Nietzsche Felix_Maria_Arriete_y_Llano Formigues Estacion_Camps_(Entre_Rios) Educación_Sexual Forest_Green_Rovers El_bar_provoca El_Disco_de_tu_Corazón Fogars_de_Montclus El_Cid_(opera) Enrique_Ramos_Ramos Estación_de_El_Putxet Emile_Danko Estación_Colodrero Francofonos_de_Ontario Estacion_de_Vilafranca_del_Penedès Escudo_de_Louisiana Ejercito_Popular Eos_reticulata Eugène_Lefébure El_Rincon_(Herrera) Estación_de_Cornella_Riera Exner Estadio_"23_August" Enciclopedia_de_Planetas_Extrasolares Fabiano_Caruana Festival_de_Coachella Elección_para_gobernador_de_Texas_de_2010 El_Burgo_Ranero_(León) Exorcista_II:_El_Hereje Especial_Simpsons_de_noche_de_brujas_III En_vivo_Obras_1983 Esponja_de_caballo Ernest_Benach_i_Pascual Fabricación_asistida_por_ordenador_o_computadora Estacion_Solis English_Premiership_(rugby) Fernando_Debás Estación_de_Sentier Elecciones_legislativas_de_Israel_(2006) Filo_de_lenguas Fernando_Pascoal_das_Neves FASTA El_Solsonès Enrique_V_(del_Sacro_Imperio_Romano) Eygurande_et-Gardedeuil Estercobilinogeno F.W.H.von_Humboldt Facultad_de_Odontología_(UNAL_Bogotá) Fire_Island_(Nueva_York) Enrique_IV_el_Probo Fernan_Perez_(Almeria) Escalera_Caracola Foullioya Epsilon_Virginis

html map