Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Receptor_metabotropico_de_glutamato Gobititan Razdolnoye_(Sochi,_Krasnodar) Microscapha_akitai Maitane_López_Millán Marc_Scott_Zicree Marcus_Grönholm Maesaceae Memoria_de_Acceso_Aleatorio_Magnetica Progresismo_de_salón Presidente_de_Guatemala Los_imperdonables Prosopocoilus_bulbosus_crassimaxillaris Rafael_Marti_de_Viciana RMS_Lusitania Ramón_de_Meer_y_Kindelán Mario_Benjamin_Menéndez Macchi_C_202 Grandes_Llanos Puerto_de_la_Música Greenbush_(condado_de_Sheboygan,_Wisconsin) Raposa_de_cola_peluda Maggie Lorenzo_il_Popolano Lower_Hutt_City_AFC Puraṇas Grados_centígrados Maratón_de_los_Cuentos Real_Club_Deportivo_Español_Femenino Gobierno_y_política_de_Tunez Provincia_de_alytus Manuel_María_Gutiérrez_Flores Goizueta_(Navarra) Lomo_embutido Mamiferos_de_Espana Malaxioides_grqandicornis Mas_de_Barberáns Google_Earth Quercus_catesbaei Mar_de_Ajó_San_Bernardo Provincia_de_Occidente_(Boyaca) Mespilus_calicina Matías_Ramos Melchor_Ocampo_(municipio) Puigpunent Principios_de_Paris Puertorriqueños_en_los_Estados_Unidos Maha-bharata Real_Fuerte_de_la_Concepción RIO_(grupo) Marqués_de_los_Bacares Marco_Junio_Bruto_(cónsul_178_a._C.) Luperus_livens Gran_Premio_de_Canadá_de_2010 Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_israel

html map