Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Magnolia_tulípera Manuel_de_Biedma Lovell_Yomond Mercurio_Historico_y_Político Localidad_de_Ciudad_Bolivar Mijail_Petrovich_Lazarev Provincia_de_Pisco Llanura_de_Sharon Mariano_Carlos_Solano_y_Galvez Microrregiao_do_Sertão_de_Quixeramobim Ralph_Chubb Grecia_Romana Gredilla_la_Polera Gran_Premio_de_Mónaco_de_2003 María_Elvia_Amaya_de_Hank Manihot_cassava Press_to_play Luis_Pineyro Mari_(Ciudad_antigua) Gossip_Girl_(Temporada_4) Rades Ragnar_Josephson Matthäus_Günther Mano_Invisible Maglia Lockheed_Electra Miguel_Estévez_Sagui Luis_de_Austria Gosaldo Quercus_lusitanica_var._alpestris Microrregión_de_Cruzeiro_do_Sul Mamoles Megathyrsus Lorrez_le_Bocage_Préaux Lycia_(grupo) Midlands_(Inglaterra) Longitarsus_cedarbergensis Real_Conservatorio_Superior_de_Música_de_Madrid Gran_Telescopio_Binocular Maximo_Santos Ramy_Rabia Real_Federación_Espanola_de_Ciclismo Mesembryanthemum_muricatum Reelaboracion Regulamentul_Organic Marcilly_la-Campagne Mijo_común Lobelia_crassifolia Merced_County_California Marco_Sanudo_(señor_de_Milos) Los_Amigos_del_Beta_Bandidos Pterion Manuel_Chao Microcyba Martín_Dobrizhoffer

html map