Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juegos_Olimpicos_de_verano_1968 Liberales,_Demócratas_y_Reformistas_Europeos John_Bolton_(historietista) Islas_Inaccessibles Jorge_Velasco_y_Félix Lenguas_occitano-románicas Kaleido_Star:_La_leyenda_del_Fenix_La_Historia_de_Layla_Hamilton Isla_Magdalena,_Region_de_Magallanes José_Manuel_Calderón_(baloncesto) Laryngitis Las_Lastras_de_Pechon Jardines_del_Bosque_Garvan La_Talaudiere José_Maria_Alemán La_naranja_mecánica_(película) Jikkyou_Power_Pro_Yakyuu_11 Juan_Ramon_Artola Jardín_Botánico_de_la_Facultad_de_Agraria_de_la_Universidad_de_Nápoles-Portici Legend_Seven Lipstick_(álbum) Linea_41_(EMT_Madrid) Isla_Massa_d'Or Josep_Maria_Antó_i_Boqué Jawi Lenguas_sepik Las_Bordas José_Segundo_Decoud Lenguas_nepalies Jacinto_Pebe Isapoderus_mixtus Jaume_Falcó Komi_Permyac Lionel_Logue Juan_José_Oré La_Ostra_Azul Johann_Conrad_Gessner Jornada_festiva Jeronimo_Lopez_Guarnido Jose_Maria_Pereda_Sanchez La_Odisea_de_la_especie_II:_El_Homo_sapiens Litigio_de_la_Puna_de_Atacama J._F._K. Lengua_romance_de_Panonia La_Rodrigo Junco_merino Kevin_Gomis Lido_Beach Linea_A7_(Córdoba) Laboratorio_Nacional_de_Fisica_(Reino_Unido) Lago_Saimaa Lietuviu_tautininku_sajunga La_Torre_Oscura_IV:_mago_y_cristal Le_Gue_de_la-Chaîne John_III_Comyn,_señor_de_Badenoch Les_Églises_d'Argenteuil

html map