Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jabir_al_Kaabi Isla_Pitt Jean_Joël_Perrier_Doumbé Juan_Ramos La_Villa_(telenovela) José_Pedro_Berenguer_Soriano Ladislao_Bardossy Kindle_Fire Kryptopterus_macrocephalus Juan_de_Lanuza_y_Perellós Lenticula_vulgaris Linea_Azul_(SDMTS) Lista_de_capítulos_de_Policías,_en_el_corazon_de_la_calle Kallunki KiRite Jenynsia_lineata Lista_de_tratados_internacionales Jose_Maria_Muriá Jose_María_Martínez_Muguerza Irlandés_primitivo K3_VE Ishida_Yoshio Justicia_o_Resistencia Libertades_Públicas_A.G. Interceptador Josep_María_Espinàs Lista_de_los_mayores_telescopios_reflectores_opticos Kuchu_Buranko Lilium_artvinense Leptapoderus_kalawensis Listen_(software) Isildur Liliana_Katinas Jayda_Michel Jápeto_(satélite) LAV_Bolonia-Florencia Klaus-Dietrich_Flade Johann_Tserclaes,_conde_de_Tilly Jesus_(canción_de_Queen) Jeja_comun La_morfina_(Rusiñol) Isla_Willingdon Jaraestepa La_adoración_de_los_Magos Korn's_Groovy_Pirate_Ghost_Mystery La_sombra Libelula Ko_Yong_hui Isabel_de_Castellbó Jirón_Ancash L_A._Confidential Kicad Jorge_Villiers,_1er_duque_de_Buckingham Jan_Tomáš_Forman Juicios_de_Núremberg

html map