Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Surya_(dios_vedico) Santa_Cruz_de_Ónez Tomás_Gómez_Franco Santuario_del_Carbayu_(Ciaño) Tragedia_de_Vargas Tibasosa Salsa_gribiche Solanum_leonii Tambu_(album_de_Toto) Springport_(Míchigan) Signo_y_símbolo Segunda_División_de_Panamá Shiba_Kaien Tratado_de_Aranjuez_(1801) Teoría_climática_Blytt-Sernander Sikorsky_S-61 Silla_electrica Sistema_de_clasificación_de_pteridofitas_de_Christenhusz_2011 Selección_de_futbol_de_Bosnia_Herzegovina Teoría_cinetica_de_los_gases_ideales Tarzán_(pelicula_de_1999) Tess_d'_Urberville The_Best_of_the_Pink_Floyd Transistor_PNP Saint_Briac_sur-Mer Tohopku_(Tekal_de_Venegas) Sommieria_elegans Tercera_Division_de_España_2009/10_(Grupo_V) Titanes_del_Terror Selección_femenina_de_balonmano_de_Argentina Semana_Internacional_de_Cine_de_Valladolid_2011 Spanish_lesson Sistemas_de_irrigacion_aflaj Schizonepeta Tartakower Sinfonía_n._62_(Haydn) Salvaron_el_cerebro_de_lisa Terranova_(isla) Titulos_y_cargos_del_imperio_bizantino Tercio_de_Cantabros_Montañeses Sergei_Arbuzov Selena:_La_Película Saint_Amans_(Ariège) Takoma_(metro_de_Washington_D_C.) Selección_de_fútbol_de_Belarus Tezcoco Sajjil_2 Takashi_Okazaki Sebastian_de_Arévalo Señorio_de_Palos_de_la_Frontera Sistema_mecánico Torneo_Mercosur Sancho_I_de_Portugal Sedum_sedoides_subsp._ramossisimum Tomás_Breton_y_Hernández

html map