Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paul_Shirley Oración_a_la_bandera Pito_de_lobo Plaza_Kemal_Atatürk_(Caracas) Palacio_Medici−Riccardi Pars_nasalis_pharyngis Ménerbes Parque_Nacional_de_Talassemtane Ove_Nyguist_Arup Parigné_sur-Braye Onraita Nelson_McDowell Pena_Bolistica_Quijano Nikolái_Borísovich_Alekséyev Once_noches Pocutia Nengonengo Neferhotep_I Permetrina Oblivion_(The_Elder_Scrolls) Oxymycterus_hiska Naqs-i_Rustam Pinot_Noir Patrullera_clase_Rio_Aller Petko_Lazarov Número_de_habitantes Padre_Zeballos Nicolás_Konstantínovich_Románov NGC_211 Península_Seward Parque_Nacional_Nevado_Tres_Cruces Pepe_Quero Negima! PR:PEC Paso_del_Caradhras Partido_Nacional_de_Conciliación_(Egipto) Napoleon_I_de_Francia Pedro_Agustín_Giron North_Carolina_Speedway Pannecé O,_ce_veste_minunată Parosela_polydenia_var._subnuda Patricio_José_Patrón_Laviada Museo_del_Grabado_de_Goya Período_Predinástico Musica_objetiva Polar_Bears_Ede Plaza_Francia_(Junin) Nerea_Riesco Pedro_Pablo_Figueroa No_Borders_Camp Parque_Provincial_Mount_Robson Philippe_Galle N-221 Nógrád

html map