Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roberto_Lehmann-Nitsche Religion_Mapuche Inervación_Cutánea Gabriela_(telenovela_brasileña) Iglesia_Parroquial_de_la_Inmaculada_Concepción_o_Purísima_Concepción Tyrinna Girly_Edition Ggakdugi Fuerza_Aérea_de_la_República_Árabe_de_Yemen Trochomeriopsis Municipio_de_Green_Lake Municipalidad_de_lozovo Río_Nevá Municipio_de_Baroda_(condado_de_Berrien,_Míchigan) Tsar_Kólokol Trialeurodes_paucipapilla Trochulus_caelatus Richard_Fliehr Funcion_polinomica_de_grado_2 Galantheae SPARUL Retrato_de_Jose_Nicolas_de_Azara Inercia_torsional General_Dynamics_F-16XL Roberto_Cantoral Tzatzíki Ruta_Panamericana_en_Gran_La_Serena Freixo_de_Espada_Cinta Municipio_de_Round_Prairie_(Dakota_del_Norte) U._N._I._C._A. Funa Religión_en_los_Estados_Unidos UX_Fornacis Trezzano_sul_Naviglio Galium_utahense SDRC G_Daimler Roberto_Goizueta Georgios_Papandreou_(hijo) Río_Frailes Utricularia_speciosa Fred_Christ Imperio_Maya Universidad_de_Asmara Roscos_Trenzados SOCOM_II:_U_S._Navy_SEALs Gentilicios_en_el_Uruguay Fuerte_de_San_Miguel_(Venlo) Rhêmes-Saint-Georges República_Tuvá Río_Pardo_(Río_Grande_do_Sul) Reyes_del_Imperio_Sasánida Richard_Horne Igueriben Glen_Osborne_(Pensilvania)

html map