Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Martinez_Gullotta Jorge_Hess Isla_Apocaliptica Kawasaki_Ki-61 Le_Faouet_(Côtes_d'Armor) Islazul La_morocha Leptospermum_umbellatum Lechazo_asado_(Cordero_Lechal) La_despedida_(novela) Instituto_Labarden Interestatal_680_en_California Leptispa_frontalis Juan_Maria_Arzak_Arratibel Iryanthera_krukovii Jenny_von_Westphalen Iris_pulchella L_A.V._Valladolid_Vitoria Las_Pozas Jan_Breydel_Stadion Jim_Hutton_(peluquero) John_Gabriël_Stedman Juzgados_de_Letras_de_Chile Lawrie_Reilly Instituto_Nacional_de_Astrofisica_Óptica_y_Electronica L4 José_Chalarca Juan_José_Omella Jose_Braulio_del_Camporedondo La_Chapelle-Saint-Sépulcre Las_Cronicas_de_Narnia:_el_león_la_bruja_y_el_armario L'Altet Limniris_graminea Lenguas_atabascanas_meridionales Javier_Gomez_Noya Lajedinho Liga_de_serbia_de_waterpolo_masculino Liangping LCR Lajes_(Seia) Krotekake LSN Larry_LaLonde Julian_A_Cámara Isotes_eruptiva Legen_beltza La_Tercera_Seccion_de_Informacion_del_Alto_Estado_Mayor Jaime_Cuesta Juegos_Olímpicos_de_Ámsterdam_de_1928 Jules_Blanchard Jorge_Claro La_doble_vida_de_Veronica Lagenaria_leucantha Las_tres_Gracias_(Rubens) KV_421b

html map