Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chocolate_de_las_Fuerzas_Armadas_de_Estados_Unidos Colegio_de_los_Irlandeses Christina_y_Los_Subterraneos Clarens_(Altos_Pirineos) Codex_Porphyrianus Chronicon_compostellanum Construção Agustí_Querol Yak-100 Aeródromo_de_Samara-Bezymianka Condado_de_Wright_(Misuri) Clorato_sodico Aeronomía You_Can't_Do_That_on_Stage_Anymore_Vol._6 Windows_Longhorn_Server Vina_2009 Zacarías_Salmeron Componente_activo Vicuna_(Álava) Xyliphius_barbatus Wasted_Years_(canción_de_Maroon_5) Vuelta_a_Sajonia Alberto_Rabada Alba_Garate Comarca_de_Aragón Villavaliente_(Albacete) Claves_foráneas Windows_7_Ultimate West_Eighth_Street–New_York_Aquarium_(línea_Culver) Wheel_of_Fortune Concierto_para_piano_n_2_(Saint-Saens) Conchyloctenia_hybrida Vicente_Saura_Villalonga Albatros_D_III Chinchorro_(Caribe_mexicano) Comunidad_Europea_de_Energia_Atomica Yevdokia_Streshniova Chianopelas Acutisoma_cruciferum Alberto_"Jet"_Gallardo Warcry_(album) Abragão Abdul_Al-Hazred Cinchona_pallescens_var._ovata Cistanche_phelypaea_subsp_lutea Chesterfield_(tabaco) Collados Victor_Morales Agua_desmineralizada Condado_de_jim_hogg ARO_10 Clavus Villaute Vadillos_(Cameros) A_contre_courant

html map