Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Union_de_Utrecht Trimmis Municipio_de_Lake_(condado_de_Greene,_Arkansas) Uva_d´urso Ganaderia_Brahman Gensokyo Tsuga_de_la_China Rivetina_laticollis Globalizacion Revista_Maritimo_Portuario Ghisolfi Fórmula_electoral Gobernación_Marítima_de_Tierra_del_Fuego Murillo_el_Cuende Rhagonycha_upepesankensis Ridgetop UNAN-Leon Fuerza_Aérea_(Polonia) Técnica_pocket-hole Ruta_Estatal_de_California_174 If_I_Lose_Myself Frecuencia_portadora Tribu_minority Trilobite Imperio_de_Kanem-Bornu In_My_Lifetime_Vol_1 Tú_(cancion_de_Shakira) Iglesia_de_San_Andrés_de_Almoradi Fuerzas_de_Operaciones_Especiales_de_Estados_Unidos Romina_Castro Inmigracion_hungara_en_México Municipio_de_Clay_(condado_de_St._Joseph,_Indiana) Frente_de_Liberacion_de_Karbi_Longri_y_de_NC_Hills Gerard Rorbach_les_Dieuze Río_Guarapiche Rodrigo_Gutierrez_Giron Fulda_(Canadá) Ricardo_Zonta Municipio_de_LaGrange_(condado_de_Cass,_Míchigan) Gambonito Igor_Alexandrovich_Linczevski Ulflingen Roma_Parygin Geranium_robertianum_var_inodorum Utópicos UGC_35 Rots Municipio_de_Portage_(condado_de_Hancock,_Ohio) Geografía_de_Tonga Municipio_de_Liberty_(Nueva_Jersey) Galium_glaucum_var._hirsutum Reiko_Aylesworth Resnik Indice_de_presiones_tobillo-brazo

html map