Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

IBEDE Astragalus_salicetorum Idioma_yupi Asociacion_Americana_de_Automoviles Ann_Packer Hirpace Hold_on_tight August_Kuentzmann_Damm Ayllusuchus Moloch_Tropical Huginn_y_Muninn Idioma_montañés Grupo_de_Artilleria_10_Teniente_General_Bartolomé_Mitre Miss_Pettigrew_Lives_for_a_Day Ano_1261 Huevar_del_Aljarafe_(Sevilla) Analisis_de_la_regresión Idioma_sami Ano_48 Monasterio_de_san_pablo_del_campo Arabis_saxeticola Argus_(desambiguación) Artur_Gachinski Gymnadenia_nigra Heinrich_Zimmer Harcigny Avenida_de_la_Constitucion_(Washington_D_C_) Hamilton_Square Hoy_tengo_ganas_de_ti_(canción_de_Miguel_Gallardo) Hespèrion_XXI Guerra_Mundial_Z Asarum_acuminatum Montañas_de_Aragón Andromeda_canadensis Hércules_(1997) Ibirá_pitá Asbecesta_fulviventris Arquidiócesis_de_Villavicencio Hassan_Alavikia Anos_1280_a_C Antonio_Botto Angry_young_men Moiotli Antonio_Prado Howardia_golmerii Hávarðar_saga_Isfirðings Mirada_de_los_mil_metros Astragalus_tribuloides_var._arenicola Auburn_Automobile_Company Huetor_Santillan Arisugawa-no-miya Huayuri Monte_Partenio Hofmanistas Ibupirac

html map