Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monte_Kailás Mitsubishi_F1 Misa_Spaur Aster_pubescens Hospital_del_Sur_(Itagüí) Miss_República_Dominicana_1979 Henri_Frenay Arthrostylis_aphylla Monotoma_affinis Hormonas Monasterio_de_Santa_Maria_de_Sijena Guillermo_VI_de_Hesse-Kassel Minot_(Dakota_del_Norte) Aromatizante Montana_del_Pirineo Argenton_Notre-Dame Hustler_(automóvil) ICBN Mundo_bipolar Hylotelephium_borderi Mineria_hidraulica Archezoa Hip_Hop_Latinoaméricano Augusto_el_Joven,_duque_de_Brunswick-Luneburg Anos_50_adC Ministro_de_Industria_y_Energia_de_Espana Aube Götz_Heinrich_Loos Asociacion_Atlética_Argentinos_Juniors Area_Metropolitana_de_Buenos_Aires Movimiento_de_Liberacion_de_Sudán Ariano_Irpino Angorchis_sesquipedale Minas_y_Ferrocarriles_de_Utrillas,_S_A Hromec Augusto_II Asier_Zengotitabengoa_Garcia Anos_70_adC Anathallis Ardea_goliath Autoridad_portuaria_de_Avilés Hot_Hot_Hot Arsenal_de_cartagena Armañac_(región) Montes_de_Allegheny Aponogetonales Hierba_gatera Historial_de_la_primera_división_española_de_fútbol Montañas_Rifean Hierarchical_administrative_subdivision_codes Ari_Vatanen Atriplex_hortensis Avenida_Jimenez_de_Quesada Ministro_de_Economia,_Fomento_y_Reconstrucción_de_Chile Antiguo_cementerio_judío_de_Hebrón

html map