Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raillencourt-Sainte-Olle Miembros_de_la_Orden_de_Jaume_I_el_Conqueridor Protoxerus_stangeri Mark_"Sisqó"_Andrews Presa_y_embalse_de_Valdemudarra Línea_6_del_Metro_de_París Loki_(historieta) Middleport_(Ohio) Raab Malabaila Llanura_de_Dōgo Ratona_australiana_blanca_y_negra Maximillion_Pegasus Marco_Antonio_Vargas_Diaz Gram_de_rohan Met_Mex_Penoles Primera_División_de_Espana_1983_84 Miguel_Angel_D´Annibale Lurcy_Levis Los_alrededores_del_tiempo MDK Lockheed_XF-90 Luigi_Necco MDCT Lucio_Furio_Medulino_(tribuno_381_a_C_) Red_de_carreteras_federales_de_estados_unidos Mariko_Hashioka Ramón_Vila Puerto_de_Mishima-Kawanoe Los_Viajes_de_Jupiter Presupuestos_de_la_Union_Europea Longitarsus_nigrocephalus Lombrices Masticacion Medianoche_en_el_jardin_del_bien_y_del_mal_(novela) Pseudocleobis_chilensis Gran_Premio_de_Cataluña_de_Motociclismo_de_2012 Microstachys Protrigetrix Ramzi_Yousef Machetá Puskayo Madagascarophis Long_Shin Maben_(Misisipi) Mamia_IV_Gurieli Gorrion_chillón Ravenclaw Magnus_Lidén Línea_de_control Marlea Puerto_(estacion) Manuel_Candela_Pla Mezquita_de_Almonaster_la_Real Maria_Isabel_de_Braganza

html map