Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antonio_González_Antunez Mnaseas_de_patara Idioma_sabino Motor_de_cohete_F_1 Ichigo_Kurosaki Historia_de_Ayerbe._Siglo_XXI Montana_(Revolucion_francesa) Monumentos_románicos Anders_Hejlsberg Arteria_escapular_inferior Miranda_del_Duero Großglogau Mission_San_Diego_(Tranvía_de_San_Diego) Androceo Monolepta_congoensis Huepac_(municipio) Guardia_Nacional_Croata_(NDH) HOMO H.C.F_Mansilla Andres_Felipe_Muñoz Mimopodabrus_bicoloripes Horca_(herramienta) Moreno_(desambiguación) Asch. Hispellinus_coarctatus Mohammed_Alfatil Aporochelifer_insulanus Montañas_Blancas_(desambiguacion) Andini Mirilla Mondrian Montvernier Astianacte Horten_Ho_XVIII Monje_benedictino Hachear Aparinella_decipiens Azcapotzalco_(Altépetl) Guerra_de_Sucesion_de_Baviera Mortadelo_y_Filemon_Maastricht..._Jesus Anna_Maria_Moix Mohammed_III_de_Marruecos Mosh Hugo_de_Italia Houtz. Modelado_físico Arrudaria Huntsville_ISD Mortadelo_y_Filemon_Va_la_T_I_A_y_se_pone_al_día Asu_no_Yoichi Augusto_César Autovia_Extremadura_Comunidad_Valenciana Grupo_Roble Associação_Académica_de_Coimbra_-_O.A.F. Angoleno

html map