Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Corral_de_Ayllón_(Segovia) Allan_Pineda_Lindo Duque_de_guisa Diciembre_de_1957 Division_de_Honor_B_2008_2009 Desnuda Danzas_españolas Distrito_de_La_Coipa Allamanda Desprendimiento_de_carga Ctónico Desviación_tipica Digitorebutia_oruensis Distrito_de_Castres Alfonso_I_(El_Batallador) E236 Easy_Peasy Cueva_de_la_Fuente_del_Salin Diálogo_de_Epicteto_y_el_emperador_Adriano De_Notaris Diego_de_Villanueva Devas_(budismo) Día_de_la_Gente_de_Mar Cowboys_From_Hell EX-388 Alfredo_Frausto Distrito_de_san_galo Del_Boca Diócesis_de_Lamego Distrito_de_Lluta Cuenca_Argentina Allam_Védelmi_Hatóság Dominio_Internet Crabs_Rimini Disentis/Mustér Dialogos_de_paz_entre_el_gobierno_Samper_y_el_ELN Dà_Hong_Denglong_Gaogao_Guà Corriguela_viva Cápsula_articular Edificio_Kae_Lel Driss_Chraïbi Distrito_de_la_huaca Despliegue_militar Denver Deifontes Diccionario_latino-espanol_de_Nebrija David_Segundo_Peralta Datura_tatula Alianza_Democrática_contra_la_Dictadura Crédit_Uruguay Alicia_en_el_pais_de_las_maravillas_(desambiguacion) Disocactus Edificio_del_Parlamento_Hungaro Edgardo_Paruzzo Alfonso_Patino_Roselli

html map