Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mauléon_Barousse Razón_simple Mataz_(canción) Reaccion_de_Sabatier Redbull Rana_fukienensis Gonzalo_Rodríguez_(músico) Rata_noruega Quinsac_(Dordoña) Manuel_Carvajal Luis_Burela Región_pacífica_(Colombia) Martín_Lousteau Región_Autónoma_para_el_Mindanao_Musulmán Princeton-Plainsboro Michael_Redd Puente_duero Meratia_praecox Regiones_de_Japón Gran_Premio_de_Bélgica_de_1982 Microrregiao_de_Feira_de_Santana M_Elena_Flores Puente_Ferroviario_Biobío_en-Concepcion Provincia_de_erbil Proletarski_(Novoberezanskoye,_Korenovsk,_Krasnodar) Mario_Aníbal_Losada Marga_Lopez Malham_Cove Puerto_Aldea Live_at_CBGB's Gran_Premio_de_Brasil_de_2012 Praetorium_Agrippinae Marcilly_le-Hayer Medio_San_Juan Millennium_Tower_(San_Francisco) Primera_división_española_1942_43 Puente_de_Deusto Gonzalo_Piermarteri Grallenia_lipi Granada_Atlético_CF Mapamundi_de_Fra_Mauro Lámpara_halógena Marina_Pagano Los_mejores_interpretes_de_2004 Merida_C_F Lucius_Calpurnius_Piso_Frugi Llop Prissé-la-Charrière Gregorio_Mendez_Magana_(Penjamo) Marqués_de_los_Alamos Provincia_marítima_de_Vigo Gotama_(desambiguación) Goran_Tosić Micrathena_gracilis Psylocke

html map