Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint-Venant Saint-Genies-de-Malgoires Sandomil San_Erasmo Thornbera Tratado_de_Fontainebleau_(1745) Shu_Kobayashi Sibelius_(desambiguacion) TICs Tratado_de_Cateau_Cambrésis Sainte_Croix-sur-Mer Thomas_Sørensen Stephostethus_malabicus Sindrome_de_Lipoproteína_Beta_de_Baja_Densidad The_Hunger_(The_Distillers_song) Tom_O'Keefe Tequel-tequel Secretaria_de_Turismo_(Mexico) Sá_(Arcos_de_Valdevez) Solución_Barcelona Sicyopterus_brevis Schistura_quaesita Torneo_de_Guaruja Thoire_sur_Dinan Sufrutice The_Average_White_Band Saint_Julien-sur-Calonne Tercera_cruzada Soyuz_T_11 Teatro_Palacio_Valdés Sergei_Korolov Starobinski Television_en_España_en_2000 Smilax_melastomifolia TRUE_KiSS_DiSC Sulcorebutia_vizcarrae Skoblar Saint-Romain-de-Colbosc Trachypogon_rufus San_Cristobal_de_Tosas Saint-Lambert_(Calvados) Saint_Barthelemy_(Morbihan) Trachydoras_paraguayensis Subluxación_de_cadera Sixteen_Candles Tetrafinio Sonnenalle_(película) Schnauzer_estandar Saint_Bonnet_la_Rivière San_Teopompo_y_San_Sinesio Tayassu_taju Sinfonia_n.º_2_(Rajmáninov) Shantae Síntesis_de_Corey_House Seleccion_femenina_de_hockey_sobre_cesped_de_Alemania

html map