Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_María_Menéndez_López Jaja La_Mariscala_(tradicion) Lai_Châu John_Eatton_Le_Conte,_Jr. Leseras La_Gran_Fiesta_de_Los_Hogares_Colombianos Las_Gallinas_Locas_3_¡Que_viene_el_zorro! La_sombra_del_Tenorio Isla_Pernambuco Le_Bourget_du_Lac Josephine_Felicité-Augustine_Brohan Inti-Illimani_-_en_directo Lazos_de_sangre Kleptochthonius_attenuatus Liua Instituto_de_Medicina_Legal José_Antonio_Pavón Krusty_es_kancelado La_Momia_o_Ramsés_el_maldito León_(Nueva_York) Laguna_de_los_Tapes La_Estación_(La_Rioja) José_Gomez_Gordoa Laly_Soldevila John_Shore John_Stears Isaac_ben_Cid Javier_Esparza Lakeland_Terrier José_Pérez Kiloton Lhuilier Isla_de_santa_isabel Jose_Sepé_Tiarayú Jardín_Botanico_de_la_Universidad_de_Leipzig Linea_de_alta_velocidad_Madrid_Alcázar_de_San_Juan-Jaén Instituto_Nacional_de_Física_y_Química Linea_de_audio_no_balanceada La_Salle_Explorers Isla_de_Paramushir Langloisia Ira_de_titanes Ivica_Kralj Klêros L.Van_Houtte Iveco_Irisbus Korea_Minting_and_Security_Printing_Corporation Lithophaga La_isla_misteriosa Jones_de_Isabela Ley_de_la_inversa_del_cuadrado Juegos_Olímpicos_de_Lake_Placid Limequat John_Rennicke

html map