Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_retorno_del_Rey Estacion_de_Avila FSO Eduardo_Paz_Aguirre Fontaine_Lavaganne Esto_no_es_un_atraco Educación_virtual_de_la_Asociación_Médica_Argentina Elaine Escudo_de_Popayan Es_Jonquet Fermento_de_masa_ácida Efecto_Mößbauer Euro_1976 Feel_Good_Inc Egas_de_Bruselas Elorrieta_(desambiguación) Final_Fight_3 Eternal_Darkness Estandarte_del_Ejército_Nacional_de_Venezuela. Felix_Angel_Arnáiz_Lucas Estandarte_Real_de_Escocia El_Peru_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Festival_Internacional_de_Cortometrajes_Cusco_Perú Filo_(desambiguacion) Elio_di_Rupo Edmar_Lisboa_Bacha Egipto_Lágida Estacion_de_Benalmadena_Arroyo_de_la_Miel Estación_Terminal_de_Omnibus_de_Neuquen Euscelophilus_niger Fallencourt Euskadi_Irratia El_Tío_Chindibru Espacio_de_Calabi-Yau Evodio_de_Antioquia Editorial_Planeta-De_Agostini Francisco_javier_llorens_y_barba Exposicion_sistematica_de_la_organizacion_territorial_de_Rhin_del_Norte_Westfalia Elbrus Escobar_(Buenos_Aires) Eilmer_of_Malmesbury Francesc_Escribano Escuela_Universitaria_de_Ingeniería_Técnica_Aeronáutica Expedición_Punitiva Falan Esperanza_(Republica_Dominicana) Fire_Vine Etb Edward_Grant Espana_en_el_Campeonato_Mundial_de_Atletismo_de_1993 Erythrina_amasisa Estrella_de_cascarón Estación_de_Censier_-_Daubenton Elena_V._Pitjeva Espectro_esparcido

html map