Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Gunner's_Dream Tomaraja San_Alejo_(La_Union) Tervel Sao_Lourenço_de_Ribapinhão San_Fransisco_(cerro) Santa_Eufémia_(Leiria) Sankarshana_(chaturvyuha) Tanos_(Cantabria) Terra_(EOS_AM_1) Szatmárnémeti Tarzán_(1999_película) Tomoderus_hirtipennis Sorteo_extraordinario_de_navidad Sitio_de_Barad-dûr Talagapa_(Chubut) Sagrada_Familia_(Chile) Tabú_(cancion) Stožice_Stadium Sherman_Andres_Cárdenas_Estupinan Serbal_silvestre Schwalm_Eder-Kreis Tezanos_Pintos_(Entre_Rios) Syliva_culicivora Shopis Sonambulos_(pelicula_de_1992) Salvese_Quien_Pueda The_Village_Lanterne Tenis_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Seúl_1988 Sequeros Shiitake Streptococos_mutans Scooby_Doo_¿donde_estas? Sociedad_Austral_de_Electricidad_Sociedad_Anónima Shindig_Demo Sinfonia_en_re_mayor,_KV_95_(Mozart) Subdivisiones_de_Kósovo Sphaeroderma_doeberli Steve_Lingenfelter Seleccion_de_fútbol_de_Sint_Maarten Seno_Otway Satiriano TrackMania_2:_Canyon Sclerostomus_prodigiosus Tautómero Sinfonía_No_2_(Dvořak) Tocane_Saint-Apre Teatro_de_los_Champs_Elysees Salud_en_Chile Sofiología Salix_dolichostyla Simon_Mann Tarreo Tierra_de_Mérida Saint-Vrain

html map