Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pouilly_sur-Serre Lorain_(Ohio) Medallas_del_Senado_y_Congreso_de_los_Diputados_de_España Gonzalo_Cornejo Mesorregión_Metropolitana_de_São_Paulo Queen's_Medical_Centre Matt_Bellamy Metaxitherium Mercado_de_Barceló_(obra_de_Almudena_Grandes) Medalla_del_Ejercito_Naval_y_Aerea Proyecto_Varela Los_Jazmines Loroglossum_caprinum Quinta_cumbre_del_BRICS Meung_sur_Loire Martín_de_Angulo_y_Pulgar Presidente_de_la_Junta_de_Extremadura Lontué_(estacion) Real_Titanic Presentacion_visual_serial_rapida Louis-Jacques-Mandé_Daguerre Marcel_Granollers M.Allemão Luciano_Pagliarini Rahim_Abdullah Grace_Hightower Rafael_de_Sobre_Monte Princesa_Margarita,_Condesa_de_Snowdon Línea_R_43 Louis_Moritz Los_Torres_(Castril) REINA_Joshi_Puroresu Macrodascillus_scalaris Milagros_Rubio Radovan_Karadzić Luis_Cortes_(director) Qidan_Guozhi Producto_(marketing) Longaniza_de_Vic Proveedores_de_televisión_por_cable Malus_sylvestris_subsp._praecox R._S._Settat R._White_Daring_Molenbeek Primula_veris_subsp._canescens Los_Farallones Puente_de_Édéa Luther_Head Puente_Kronprinz Rally_de_San_Remo_de_1974 Me_resbala Medicamentos_reconstituidos Mariano_Barale Radio_Bemba_FM Longi Mercedes_Benz_W125

html map