Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Manuel_Delgado_Rodriguez Lignerolles_(Allier) Jose_Meliton_Rodriguez_Pérez Lista_de_canales_MTV_Networks Iteaceae Jesus_Mª_Salas_Larrazabal Letter_To_God John_Haglelgam José_Tapiró_i_Baró Lawrence_J._Ellison Jesús_Dávila_Heredia Le_Menil_Brout La_última_expedicion La_Rochette_du-Buis Jose_Diaz_Velez Jose_Maria_Alfredo_Aznar_Lopez Jardin_Botánico_de_Chicago Intercomunicacion Leo_Kubiak João_Pedro_Oliveira Lanatta Integumento_común Lenílson_Batista_de_Souza Juan_Henriquez_de_Villalobos Lenguas_lencas Jose_Angel_Pescador Lente_reflex_unica Kobellita Lengua_etíope Leiopelma_pakeka Ley_de_Ciencia_Tecnología_e_Innovacion Jorge_Mata Landskrona_BoIS Jesús_de_Miguel_Lancho John_Draper Lepthyphantes_molestus Juan_Manuel_Hernandez_Sánchez Jamui Jaime_Rosell_y_Desprats Lenguas_súrmicas Liparis_hachijoensis José_Antonio_Facio La_Marquesa_Rosalinda La_caida_(pelicula_de_2004) Irlanda_(desambiguación) Lista_de_episodios_de_Black_Jack Interior_(topología) Jerome_West Institucion_de_su_Majestad_para_Jóvenes_Delincuentes Les_moreres Königslutter Lancia_Delta_HF Ley_de_Partidos_Políticos_(Perú) Juli_Just_Jimeno Jergón_de_internet

html map