Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Golpe_bajo_-_El_juego_final Louerre Marquesado_de_Aitona Manuel_de_Jesus_Andrade_Suarez Greatest_Hits_(álbum_de_2Pac) Rebelión_de_Monmouth Metadistribución Lomatophyllum_jacquinii Mad_Love_(pelicula) Martin_Christensen Martires_de_Tolpuddle Medina_de_Tetuan Manchester_Iunaited Meropidos Prototipo_de_automovil Melanoseris Lucian_Sânmărtean Raphanocarpus Mauricio_Dobb Mertensia_zizyphoides Rally_de_Montecarlo_de_1994 Premios_de_la_Asociación_de_críticos_de_cine_de_Austin_2010 Manuel_Atienza_Rodriguez R550_Magic Premio_Goya_de_honor Programa_nuclear_de_Corea_del_Norte Primera_B_Nacional_2007/08 Radio_Portales_Valparaiso_(Chile) McNamara Mahāyāna Malthinus_geniculatus Medio_de_comunicación_masivo Problastes Greatest_Hits_(álbum_de_Bon_Jovi) Lynn_Compton Psi_(mensajero) Margarete_Magalhães Los_llanos_de_aridane Radio_Albacete Miguel_Ángel_Muñoz_Palos Mesorregião_do_Sul_de_Roraima Presa_de_Calabazos McCord_(Oklahoma) Línea_6_(AUVASA) Malemort_sur-Corrèze Manettia_pleiodon Looney_Tunes_(videojuego_para_Game_Boy) Prova_(Meda) Metrodome Michel_Van_Haecke Premio_ESPY_al_mejor_jugador_de_la_NBA Que_será_de_ti_(Como_vai_voce) Manuel_Cándamo_Iriarte Recusacion_(religión) Loop_(música)

html map