Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Armin_Meiwes Mordellistena_badia Historia_de_aline_y_valcour Morganático Atanatar Audembert Hockey_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Angeles_1984 Arquidiócesis_de_Samoa-Apia Hippuridaceae Ano_263 Guerra_de_Vendee Hexadenia Anemone_ranunculoidi-nemorosa Anterior Hugh_O'Flaherty Azara_intermedia Arctocyonidae Angela_Au_Man_Sze Automata Mosaico_del_triunfo_de_Baco_(Zaragoza) Heian_kyō Ictino Atreu Monica_Pérez Gypsy_(desambiguación) Miyataka_Shimizu Heinz_Dürr Helicoptero_AH-64_Apache IFF Huevo_de_Morrano HZ_Lupi Movistar_Argentina Hits_(album_de_Phil_Collins) Hygrophila_lacustris Montreuil_(Sena-Saint_Denis) Muerte_de_un_viajante_(telefilme_de_1985) HR_1732 Herramientas_liticas Armando_Gonzalez_Soto Humboltia_strupifolia Asedio_de_Monzon Arteria_cística Anulo Hans_Burgkmair_el_Viejo Hawkeye_(comic) Miss_Internacional_2014 Montreal-Ouest Atentado_contra_Pinochet Hospitalillo_de_San_José Associaçao_Portuguesa_de_Desportos Asociacion_para_la_investigacion_de_medios_de_comunicacion Angulo_complementario Haakon_v_de_noruega André_Gonçalves_Dias Hôpital-Camfrout

html map