Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sistema_Legacy Savassi Sainte-Beuve Sorpresa,_Sorpresa Tb-303 Seimas Sparapet San_Vicente_del_mar The_Greenbrier Tata_mia Santa_Catarina_Mechoacán Traver_(California) Trabaeola Stultifera_Navis The_House_of_the_Dead_(juego_de_arcade) Taringa_(gastrópodo) Sileno Tenanfetamina The_Hunter_(película_de_2011) Teoría_de_la_mecanica_cuantica Selección_guineana_de_fútbol Tipologia_lingüística Santiago_Gómez_Cora San_Antonio_Vilamajor Terremoto_de_San_Francisco_1993 São_Miguel_das_Missões Textularioidinae Sinfonia_No_9_(Dvorák) Sinograma Sapinière Tour_de_Francia_1939 Thomaston Silvano_Mosqueira Saint-Palais-de-Phiolin Shohei_Oka San_Aidan Sello_laberíntico Timb_Lagr_f. Sebastián_Uriza San_Felix_(isla) Sucesos_del_5_de_octubre_de_2000_en_Yugoslavia Silvia_Espigado San_Daniele_Po Stephanophorum_infundibuliformis Tracy_Chamoun Toque_(álbum) Segunda_División_Venezolana_2009/10 Shiroh_Hamaguchi Tamarindo_malabar Salix_splendens San_Ramon,_California Trabajo_en_Negro Trabajo_en_suelo_(entrenamiento) Senor_de_Cañete_de_las_Torres Salix_eriocephala_var._watsonii

html map