Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tiempos_de_Dictadura,_tiempos_de_Marcos_Pérez_Jiménez Startin'_/_Born_To_Be Saint_Amant_de-Boixe Slaviša_Jokanović Sebastian_Lopez_Serrano Slavnić Starks_(Luisiana) Salmo_labrax Shonen_Ninja_Kaze_no_Fujimaru San_Jacinto_del_Cauca The_Hunger_For_More Teatro_Cajigal Tour_del_Benelux_2010 Temporada_1998-99_de_la_NBA Santuario_Nacional_de_Ampay Sinfonía_n._9_(Shostakovich) Torrellano_Illice_CF Toga_praetexta Toribio_de_Mogrovejo Sant_Sadurní_d'Anoia_San_Sadurní_de_Noya Sergio_Egea Tiro_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Seúl_1988 Tetrasiphon_(Celastraceae) Silurichthys_marmoratus Saitō_Hajime The_Dark_Knight_Coaster San_Fernando_(ciudad_España) Sainte_Radegonde_des_Noyers Sensor_de_imagen Sant_Feliu_de_Guixols_(Gerona) Stéphane_Udry Sao_Bartolomeu_do_Outeiro Tartagos_gordos Supernatural_(Temporada_4) Sándwich_cubano Torneo_Argentino_B_2012/13 Sakabato Sao_Tomé_e_Principe Saint-Estèphe_(Dordoña) Sistema_de_Información Senguio_(Michoacán) The_Trouble_with_Love_Is Sansevieria_trifasciata_var._laurentii Seleccion_de_futbol_sub-23_de_Mexico Subterranean Serpyllum_lanuginosum Taoisigh Stanhopea Sebastián_Estevanez Sviatopolk_I_of_Kiev Tarasa Stephanolepis_diaspros Sphalmanthus Sonata_para_Piano_n_15_en_Fa_mayor,_K._533/949_(Mozart) Torre_de_las_Tres_Marías_II

html map