Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Phialodiscus Neurolobium Petasites_fragrans Nostalgia_Fragments_of_a_Broken_Past Phyllostachys_stolonifera Olimpiada_Matemática_(desambiguación) Need_for_speed:_underground_rivals Pippa_Middleton Polygonatum_officinale_var._maximowiczii Platycerus_consimilis_phagophilus Neihart_(Montana) Ovinana_(Sobrescobio) Narrowsburg Parroquia_de_Hamilton Peleas_de_Abajo_(Zamora) Perro_labrador Picayos_(fiesta) Pokemon:_Los_deseos_de_Jirachi Néstor_Caceres_Velasquez Parque_Nacional_Promontorio_Wilsons Nene_Estivill Natan_Gesang Pont_de_l'Europe,_estacion_de_Saint-Lazare Palacios_papales Nogent Papilas_gustativas Pioneer_Village_(Kentucky) Pedro_Gónzalez_Menendez Polimastia NGC_181 Nihonbashi Pereskiopsis Nombre_de_los_dias_en_el_calendario_checo Política_de_Sudán Portrait_Prayer_of_the_Heart Myoschilos Ocho_mujeres Navarea Platystylis Nupe Museo_de_la_Ciencia_y_de_la_Técnica_de_Cataluña Muttontown_(Nueva_York) Pedro_de_Cardenas_y_Arbieto Nativo Partisanos_(Yugoslavia) Ottoa_oenanthoides_var._major Piélagos PLoS Orden_del_Yugo_y_las_Flechas Neurosis_depresiva N64 Paleopteros Nueva_área_de_Pudong Myrmephytum Márici_(sabio)

html map