Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Litto_Nebbia_Y_La_Luz Institucion_docente Jamaat-e-Islami Iñigo_Díaz_de_Cerio Las_Aventuras_de_Snobs Kai_Reus Larisa_Mondrus League_One_2011/12 León_de_la_Torre_Krais La_Bañeza_FC KOS-MOS Libreria_Bodleian Liga_ASOBAL_2008_09 La_fuerza_del_Norte Juan_Gutierrez_(desambiguacion) Isoptera Literatura_medieval_espanola Islas_Tiwi Legiones_Sur Juan_Garcia_Larrondo Isla_San_Pedro_(Colombia) Iris_longiflora Invasión_española Jose_Miguel_Monzon_Navarro Jose_Mari_Manzanares_hijo J._Hist._Nat. Kazuya_Nitta Larry_Jones Levante_U.D. Jose_María_Martínez_Val Jan_Carlzon Lev_Kulidzhanov Jose_María_Pérez_Pina Jorge_Ruibal Littleton_(Colorado) JMJ_Koln Le_Mesnil_Conteville Lardaro Limnonectes_gyldenstolpei La_panza_del_Tepozteco Juan_Crusao Juan_del_Aguila LAV_Venta_de_Baños_León_Gijón Joseph_Delmont Jasmin_Repeša Isla_de_Bubiyan Juan_Jose_Borrelli Jardín_Botánico_de_Williamsburg Janet_Todd Joint_Airlock_Module Kotaka Jesús_M._Dionisio_Ballesteros Jose_Maria_González_Alvarez LUC3M Kazuyuki_Fujita

html map