Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Junco_fuerte_macizo Literaturnaya_gazeta Kaya_(cantante) Jefatura_de_Gobierno Leitariegos_(estacion_de_esqui) Jean_Brisson-Duval Isla_Ushi Leninistas Jardines_Fuller L1_(desambiguacion) Interraíl Jesús_Azcarate_Fajarnés Leibstandarte Leona_Lewis Isaac_Abarbanel Joaquín_Fernando_Garay Linea_L6_(EMT_Madrid) Kurt_&_Courtney Leucastea_biformis Lac-Sergent Jeff_Keith Jean_Marie_Auel La_Ville_aux-Bois-lès-Pontavert Jacques_de_molay Joan_Lluhí_i_Vallescà La_Camarilla_de_Holbach Josue_(personaje_bíblico) Juan_Carlos_Mandiá_Lorenzo La_Telaraña_(película_de_1990) L'Alfas_del_Pi_/_Alfaz_del_Pi Las_Juntas_(Juchitlan) Jean-Francois_Persoz Kyofu_joshikoko:_boko_rinchi_kyôshitsu Jose_Ángel_Iglesias José_María_Espejo-Saavedra Juan_i_de_la_marche Kaoru_Ishikawa Juan_de_mena Jose_Manuel_Ortiz_Gomez La_cite_des_enfants_perdus Ivan_(cantante) Josep_Bargalló_i_Valls Liga_Premier_de_Rusia_1996 Like_linus Jenny_Williams Lista_de_capítulos_de_Yu_Gi-Oh! Javier_Ruiz_de_Larrinaga Jardin_Botánico_Francisco_Javier_Clavijero Kominform Isla_de_Arriaran León_de_la_Torre Last_Exit John_Paine Kongliga_Svenska_Vetenskaps_Akademiens_Handlingar Ligante

html map