Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mordellina_shimoyamai Asalto_a_Brecourt_Manor Antonio_Saenz Astragalus_edmonstonei Arquidiocesis_de_Leon Ibáñez_Menta Ashur_dan_III Montes_Cárpatos Hugo_Süchting Holga Homapoderus_ugandensis Archivo_Histórico_de_Asturias Morana_(Pontevedra) Area_metropolitana_de_Granada_(Espana) Arquitectura_paleocristiana Armada_Imperial_de_Manchukuo Gynandropsis_ophidocarpa IX_Region_de_la_Araucanía_(Chile) Monte_María Asociación_de_ulemas_reformistas_de_argelia Asamblea_Nacional_Televisión Gundahario Atracciones_turisticas_(serie_filatélica) Himno_a_Rio_Negro Minillas_(San_Germán,_Puerto_Rico) Apaturia_(animal) António_Luís_de_Sousa_Marqués_de_Minas Hotel_Palestine Athlon_64 Guillermo_de_la_Plaza Honghe_Hani_&_Yi Asesinos,_S.A. Asunción_(Paraguay) Aya_Miyama Idioma_Antiguo Hyperolius_schoutedeni Hernan_Buchi Gymnarrhena_micrantha Holanda_(topónimo) Antonio_Goróstegui_Ceballos Hylopetes_sipora Aphyocypris_chinensis Hajime_Hana Honda_City Hawker_Siddeley Atento_Mexico Monasterio_del_Cuervo Hide_Sato Hakusensha Azerbaycan Monosacárido Austrolebias_reicherti Modulacion_por_amplitud_de_pulsos Arteria_dental_posterior Mundial_femenino_fútbol_Sub_20_de_2008

html map