Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Puerto_deportivo_de_guetaria Ramón_Blanco Luohe Lychnis_alpina_var._americana Madrid_(Filipinas) Gran_Logia_Regular_de_Portugal Reguengo Melanthium_flavum Primera_división_espanola_1987_88 M-19 LiveANDES Masters_de_Canadá_2002 Rabeinu_Tam Línea_A6_(Córdoba) Lugon_et_l'Ile_du_Carnay Ranita_caricorta Memoirs_of_the_College_of_Science,_Kyoto_Imperial_University._Series_B._Biology Provincia_de_Nevşehir Gonzalo_Barriga Mahāvirá Martiella Marcus_Webb Meristogenys_kinabaluensis Marcel_Blistène Provincia_La_Romana Manipulador_telescopico Rally_de_Ypres_de_2007 María_Sanchez_Puig Micieces_de_Ojeda Manfred_Karge Quintá_de_Cancelada Prueba_chi-cuadrado_de_Pearson Messier_59 Marin_Nuevo_León Rebolosa Luis_Menendez_Pidal_Álvarez Mary_Hopkin Presencia_española_en_Italia Gregorio_Álvarez_(desambiguación) Luszewo_(condado_de_Ciechanów) Rally_de_Estambul_de_2008 Louis-Napoléon_Bonaparte Gordon_(condado_de_Douglas,_Wisconsin) Luis_Gutiérrez_(desambiguación) Premio_Union_de_Actores_a_la_mejor_interpretación_secundaria_de_teatro Luison María_Lajarrota Madison_Adams Raymond_Gutiérrez Masters_of_reality Péault Promenade_des_Glaciers Quini_García Provincia_Chapare Louisville_(Kentucky)

html map