Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Terrina Saint-Martin-sur-Ocre Sarosi_Gyorgy Schinia_lucens Torsión_de_una_conexión Segunda_epístola_a_los_corintios Tericinosaurido Sun_Jihai Temuco:_la_última_frontera Trabajo_verde Scraptia_distinctithorax Selenochasma Teodoro_Fernandez_Meyzan Santiago_Gomez_Sierra Stenalia_tonkinea Selección_de_futbol_del_Sáhara_Occidental Tomillo_negral St._Lawrence_(Pensilvania) Sito_Pons Sole_Gimenez Sonata_para_violin_n.º_2_(Mozart) Superfuzz_Bigmuff Thea Sant'Oreste The_Glee_Project_(primera_temporada) Travassô Television_Critics_Association_Awards Synnema_triflorum South_Barre_(Vermont) Star_Blazers Santeuil_(Valle_del_Oise) Semillero_azulado Strap_on Shireen_Sungkar Space_Alien Sprengisandur Sven_Gottfrid_Markelius Semana_Santa_Alicantina San_Roman_(Sariego) Sid_Meier's_Civilization_Revolution Seleccion_boliviana_de_futbol Shinto Tabla_periódica_de_los_elementos_extendida Saint-Julien-la-Vetre St._Petersburg_(Pensilvania) Schreiber Seno_(trigonometría) Smallingerland Teorema_de_Euclides_(desambiguación) Tenofovir Torneo_Mundial Segregara Shinnersoseris Territorio_Nacional_de_la_Tierra_del_Fuego_Antartida_e_Islas_del_Atlántico_Sur Simpsonichthys_constanciae

html map