Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Call_Me_Irresponsible_(álbum) Carlos_Cortina Bayston_Hill Calle_Fontana_(Formosa) Caso_(Asturias) Año_1490 Bassignac_le-Bas Borricón Cerezo_de_Santa_Andalucía Casado_(plato) Cañada_de_Rio_Pinto Biblioteca_nacional_Pedro_Henríquez_Ureña Castillo_de_Govone Campoo-Cabuerniga Burchardia_rigida Carlos_Alberto_Diaz Boëge Blitum_virgatum_var._capitatum Biblioteca_nacional_de_malta Canton_de_San_Rafael Beausoleil Captura_de_Buques_de_la_Confederación Bernard_Germain_Étienne_de_la_Ville_sur-Illon_conde_de_Lacepède Brillante_(joyeria) Caucalis_japonica Blame_It_on_Lisa Campeonato_Mundial_de_Badminton_de_1995 Cantón_de_Saint_Pierre_d'Irube Azərbaycan_Respublikasının_Dövlət_Himni Años_2220 Castrillo_de_Villavega_(Palencia) Calle_34-Estacion_Penn_(linea_de_la_8ª_Avenida) Carlos_de_Artois Balabanovo Batalla_de_Fornost Camillo_Ruini Ballet_de_la_opera_de_parís Bireli_Lagrène Azul_Violeta BHV Barça_Regal Cañón_(accidente_geografico) Bischwihr Chambo Calamagrostis_albescens Caryodendreae Carex_neglecta Chadara Basilica_del_Sagrado_Corazon_(La_Plata) Bae_Doo_na Canby_(Oregon) Bogdán_Jmelnytsky Carlos_Maldonado Centro_de_Fotografia_de_Queensland Cartea

html map