Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clasificador Cohete_aéreo_sub-calibrado_de_57,2_mm Acuario_Fluvial_de_Zaragoza Villecroze Victory_Tour Wien Vina_(cordófono_de_India) Club_Deportivo_Guaraní_Antonio_Franco Ciencia-ficción_dura Chrysanthemum_lanuginosum Wikinoticias Aceite_de_palo_de_rosa Velarde_Club_de_Fútbol Compania_Aerovias_Nacionales_de_Colombia_S.A. AOC_Bordeaux Al_Gama'a_al-Islamiya Winston_(Montana) Coeuvres_et-Valsery About_a_Boy_(película) Cielo_González_Villa Adolphus_W._Greely William_Trautmann Chevaigné_du-Maine Valvula_del_seno_coronario Aerosol_medicina Aeropuerto_de_Bristol Abaco_(desambiguacion) Zacpeten Viry-Noureuil Compás_(geometría) Vandre Concierto_para_piano_n_º_3_(Beethoven) Cirripectes_quagga Adrià_Granell_Artal Vasili_I_Dmitriyevich Coeloglossum_densiflorum Ciruelos_de_Coca Volcán_Imbabura Alcoroches_(Guadalajara) Acido_perdisulfúrico Columna_de_los_godos Combatiente_irregular Conchas_de_haro Conan_el_Destructor Claes_Andersson Xiphorhynchus_ocellatus Aegus_myrmidon Valles_Centrales_de_Oaxaca Villiers_en_Biere Condado_de_Meigs_(Tennessee) Circus Albion_Rovers_FC Vías_lagrimales Abbott_Lawrence_Lowell Charmont_sous-Barbuise

html map