Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Síntesis_orgánica_en_agua Santiago_Alvarez_Roman Sheboygan_Falls_(Wisconsin) Strange_Kind_of_Woman Talagante Tanya_Candler Tradeunionists Telemaco_(Gluck) Transmutación Smekkleysa_Í_Hálfa_Öld Sant_Feliu_de_Barruera Torneo_Primera_Division_2011-2012_(Chile) Sur_por_Suroeste The_Heritage_Foundation Tiffany_(album_de_Tiffany) Suenos_de_Cabaret_(2008) Selección_de_baloncesto_de_República_Checa Sinusonasus Sosuke_Uno Strela_2 Terror_(literatura) The_American_Blues Tomillo_fino Toro_Rosso_STR5 The_Battle_Rages_on_.. Santiago_Zamarreño Susa_(Cundinamarca) Servicio_de_inteligencia_militar Sierra_del_Co San_Pedro_Tomas Tom_Brown_(satírico) Saint_Alban_de_Montbel Senarclens Seleccion_de_fútbol_de_Iraq Sunrise_Manor_(Nevada) Transducción_de_senal Toto_Cup Su_(katakana) Team_Aqua_y_Team_Magma Torquigener_pleurogramma Saint_Barthelemy_de_Vals Thomas_Schoorel Tina_Majorino T._A._S. Tamara_de_Campos_(Palencia) Teoría_del_Gran_Impacto Sector_electrico_en_Mexico Toshōgu Sasa_Drakulić Tensegridad Srídhar_Suami_(siglo_XV) Tranvia_de_Sevilla Stephen_Ward Slim Torcon

html map