Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Osserain-Rivareyte Por_siempre_fuerte Música_Western Pekin_(Dakota_del_Norte) Nora_Federici Panadizo_herpético Orquídea_campana Now_you're_gone Oppiano_de_Siria Opera_de_la_Corte_de_Viena Nicolas_Repetto_(cirujano) Obispado_de_neoburgo Orzo Oblast_de_Nizhni_Novgorod PROSITE Offoy_(Oise) P_8 Peire_de_Monzon Población_de_España Museo_de_Arte_Contemporáneo_Sofia_Imber Oriol_Sole_Sugranyes Policía_Mendocina Phalangium_asphodelodes Nanteuil_sur_Aisne Neodon_forresti Plethodontohyla_serratopalpebrosa Pablo_de_mora_y_jaraba PLAYSTATION_3 Pedreguer_(Alicante) Oxapampa Pirámide_egipcia Neolaetana_concinna Oso_de_anteojos Plusia_serena Pionopsitta_haematotis Paso_a_paso_(álbum) P.M.D._Vista_Alegre OMV_Kronos_Citroen_World_Rally_Team Playa_de_Salobreña_La_Cagadilla Pierre_Menard_autor_del_Quijote Parviz_Davudí Nada_(cancion_de_Zoé) Nemacheilus_selangoricus N_C._T._V. Ophrys_muscifera_f_bombifera Parque_Provincial_Aconcagua Orden_militar_de_cristo Pimelodella_metae Ojalada Oh_Land_(álbum) Pinnipedo Penelope_Pitstop Néstor_Lujan Paseo_del_Malecón_(Murcia) Pico_Spijeoles

html map