Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sora_(Boyaca) Therèse_de_Lisieux Templo_histórico Tintin_en_el_país_de_los_soviets Sulvasūtras Salvame_(programa_de_televisión) Tom_of_Finland San_Andrés_Totoltepec Sybaris_bicolorkeps Spring_Park Saguenay,_Quebec Sijote-Alín Teorema_de_Green-Ostrogradski Sehnsucht_(álbum_de_Rammstein) Teucrium_laevigatum Stephen_Saunders TobyMac Soledad_(pelicula) Santo_Tomé_de_Zabarcos_(Ávila) Sara_Garcia Saint_Georges_d'Espéranche Suna_Sepa Tephrocactus_mirus Solange_Michel Santa_Cruz_de_los_Cañamos The_Secret Silvia_Derbez Théreminvox Salix_daviesii Saint_Bonnet_près_Bort Smile_For_Them Suabia_(region_administrativa) Tirahojas_goligrís Sauce_Arriba Sociedad_de_las_Camisas_Azules Sonata_para_piano_no_3_en_Si_bemol_mayor,_K_281_(Mozart) Sem_(Ariége) Siglo_12 Sulgrave Tomás_Rodriguez_Rubi Tomas_Jose_Gonzalez_Carvajal Supercopa_de_España_de_Futbol Sergei_Anatolievich_Stárostin Takayuki_Yagi Tiburón_Gris San_Fili Seathrun_Céitinn Terlago Suiza_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_Junior Sinfonia_n.º_1_(Rajmáninov) Toyota_Financial_Services Séptimo_mar Saint-Fraimbault-de-Prieres Templo_Coral San_Luis_(Nuevo_México)

html map