Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Williams_&_Humbert Aeropuerto_de_Atenas-Eleftherios_Venizelos Chlorophonia Zona_de_baja_emision Convair_X_12 Aconitum_×_stoerkianum Agonita_bangalana Voyriella_parviflora Cofradía_del_Divino_Cautivo Volcan_Sotará_(Cauca) Albertslund_(municipio) Chinguina Adelaida_Martinez_Aguilar Christian_VII_de_Dinamarca Convencion_(Norte_de_Santander) Comando_de_Aérodromo_A_(o)_15/VII Acta_Univ._Lund. Congregación_de_senas AWA_World_Heavyweight_Championship William_Smith_(geólogo) Chiloglanis_rukwaensis Vid_del_canario ARH_70 Compania_Trasatlantica_Española Abimael_Guzmán_Reynoso Al_Madina_Tripoli XLVIII_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Viña_del_Mar Contenedor_de_designación_de_objetivos Zooilógico_del_futuro Clasificacion_AAR Alan_Guth Alberto_Jiménez-Becerril Y_Drafod Xérèz Constitucion_de_Villa_del_Rosario YGB Clan_tve Afipski Aconitum_wulfenianum Al-shibabeh Chucuyto Vidalia XV_Conferencia_sobre_Cambio_Climatico WP:CP Clifford_W._Morden XSI Verde_limon Witness_Lee Wiener_Wurstchen Accidente_de_avión_espanol_en_Turquia_de_2003 Aerangis_ellisii_var._grandiflora Concierto_economico Aeropuerto_de_San_Cristóbal Companía_de_las_Indias_Orientales_Holandesas Club_Náutico_de_Alicante

html map