Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barneville_la-bertran Calípolis Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_Sub_20 Camuy_Arriba_(Puerto_Rico) Batalla_de_jena Campo_de_Cámara Bacton Beatport Beautiful_Garbage Blanca_de_Castilla_(desambiguación) Beisug_(Výselki,_Krasnodar) Borje Black_metal_escandinavo Bandera_de_Vaticano Bristol_(ciudad) Campo_de_desplazamiento_electrico Bell_X_14 Berlin_36 Bacopa_chamaedryoides_var._peduncularis Brian_Watyoka Calcaneum Bellis_prostrata Bernardo_Segura Carle_David_Tolme_Runge Bossabol Cayo_Julio_César_Octaviano_Augusto Bernardo_de_irigoyen Centralismo_en_Chile Catedral_de_Santa_María_de_Ciudad_Rodrigo Cantón_de_Saint_Christophe-en-Bazelle Barrio_Sur_(Montevideo) Chantage_(película) Bignonia_cuprea_var._grandiflora Carlos_Guirland Campo_de_la_Verdad Bureau_d'enquêtes_et_d'analyses_pour_la_sécurité_de_l'aviation_civile Braye_en_Laonnois Cantón_Gualaceo Canto_General Campeonato_Nacional_Juvenil_de_Interligas_2012/13_(Paraguay) Bachy Celra_(Gerona) BWR-3 Bolan_(Iowa) Año_1062 Buenos_días_América_(programa_de_television) BWV_1067 Belmonte_Piceno Carabiza Balm_bei_Günsberg Canal+_Sport_HD Bichevi Bielorrusia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_2010 Centro_Olimpico_Paralímpico_de_Vancouver Bai_(apellido)

html map