Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Ramon_Garcia_Canal Irapuato_(Guanajuato) KV_250 Lista_de_montanas_de_Espana Knit_people,_knit! Kuchipudi Juan_Sanchez_de_San_Roman Kebbel Kalle_Päätalo Jean_Véronis Lierne Jefe_de_la_República_de_Adiguesia Lito_Cruz Kevin_Alejandro Lime_Springs_(Iowa) Juana_García_de_Pinto Lineas_Extremeñas_de_Autobuses_S_A Lista_de_gentilicios_ordenada_por_topónimo Jabonera_norteamericana Juane Karbi_Peoples_Force Leptapoderus_corallinus Josep_Cuatrecasas_i_Arumi Izurza José-Manuel_Fuente La_Tesis_de_un_Ángel_Cruel Katya_Chamma_(álbum) Juan_Francisco_Rodriguez Lago_Poopo La_Rue_Saint-Pierre_(Sena_Marítimo) Lavapiés Isotta La_telaraña_de_Carlota Jose_Quiñónez_Gonzales Isla_de_San_Cristobal Jose_Maria_Ruiz_de_la_Pena Linea_4_(Metro_de_París) Kalabagh Lester_Allen_Conner Julia_Michelón La_senal_(cancion_de_Vicentico) Lasiopelma La_Riera_(Cangas_de_Onís) La_plenitud_de_la_vida José_Estrada_y_Estrada Kőhalom Jean-Pierre_Defrance Jose_María_Gil_Robles_y_Quinones Kristiansand_Katedralskole_Gimle Jose_Luis_Alonso_Manés Las_dos_huérfanas Jane_Doe_How_to_Fire_Your_Boss Javier_Malagon_Barcelo James_Anderson_(baloncestista) John_Caicedo

html map