Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gasóleo Musculus_omohyoideus Municipio_de_Sandwich_(condado_de_DeKalb,_Illinois) Tyrannochthonius_guadeloupensis Unión_Caribeña_de_Fútbol Glider_Submarino SALMA_Mustersense USS_Gerald_R_Ford_(CVN-78) Municipio_de_Hazlet_(Nueva_Jersey) Giro_de_Italia_1933 Tzáhal Tōdai Rubén_López_Ardón GJ_680 Genu_valgo Municipio_de_Jesús_Maria_(Jalisco) Universidad_Nacional_Experimental_Politecnica_de_la_Fuerza_Armada_Bolivariana Fyodor_Litke S_R_Nathan Globo_de_Oro_a_la_mejor_actriz_-_Drama Municipio_de_Owatonna_(condado_de_Steele,_Minnesota) Municipio_de_Pioneer_(condado_de_Graham,_Kansas) Municipio_Mariño_(Sucre,_Venezuela) Iglesia_de_San_Esteban_Protomártir_(Bañuelos_del_Rudrón) Un_dia_normal Municipio_de_Elk_(condado_de_Nobles,_Minnesota) Rovio Ultrafiltracion_renal UPLACED Geranium Umbra_krameri Municipio_de_Rockfish_(condado_de_Duplin,_Carolina_del_Norte) Fútbol_Joven_de_Universidad_Catolica Roezlia Rioni_de_roma Municipio_de_Southside_(condado_de_Kearny,_Kansas) Municipio_de_Lake_(condado_de_Roberts,_Dakota_del_Sur) Rio_Angara Rocca_di_neto Glorft Indri_brevicaudatus Fuerte_Príncipe_de_Beira Régina_Louf Gobernantes_del_Paraguay Régine_Chassagne Gallitzin GJ_3379 UN_Radio_(Colombia) Reino_de_Bhutan G-77 Río_Fasis Municipio_de_Providence_(condado_de_Lucas,_Ohio) Unintended In_Paradisum Gardens'_Bulletin

html map