Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oberwil_im_simmental Plaza_Navona Patulul Partido_Revoucionario_Cubano_Puertorriqueno Pasco_(Perú) Operacion_Pidyon Pietro_Vierchowod Palisades_Park Platycodon_glaucus_f._violaceus National_Security_Agency Ménez Pipirijaina Méolans-Revel Nanomantis_yunnanensis Pierre_Montet Nothing_Is_Easy:_Live_At_The_Isle_Of_Wight_1970 Peacock Pejegato_Abisal Narros_(Soria) Partido_Autentico_de_la_Revolución_Mexicana Pinus_mayriana_var._apacheca Nipponocalamus Orden_de_la_Revolución_de_Abril Nota P2P_Privado Personajes_Runaway:_A_Road_Adventure Poblados_históricos_de_Shirakawa_go_y_Gokayama Poeciliopsis_turrubarensis Plesiadapiforme Operación_Amanecer_8 Orpesa Noche_y_día_(película) Númenorë Narciso_Ibánez_Menta Pildora_del_dia_siguiente Plymouth_(Wisconsin) Ozon Paulino_Santos Over_Nite_Sensation Ono_Daisuke Peyraube Padróns Nordgronland Pies_cuadrados Paroniquia Müürsepp Nabyszyce O._cit. Peter_Keleghan Nicolas_Bravo_(estacion_de_Metrobus) Playa_del_Rincón_del_Albir Partidos_políticos_de_Costa_Rica Operation_Bumblebee Oblast_Autonomo_Judío Piyama_Radu

html map