Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Omayra_Sánchez Música_cercana Nepalbhasha Notaría_Mayor_del_Reino Pais_Vasco_frances Orkestra-Instituto_Vasco_de_Competitividad Nanchang_JL_8 Noelia_(álbum) Oves Oscar_Mascorro Néstor_Piccoli Pantalón_de_campana Phil_Schiller Poscomunión Nikolai_Vasilievich_Pávlov Palop_(historietista) Ned_Kelly_(Waylon_Jennings) Platamops_decoratus Pedro_Ispizua Musica_chilena_desde_los_años_noventas Poa_paddensis Parque_natural_de_las_Salinas_de_Santa_Pola Platanus_×_hispanica Paolo_Ruffini Palantine Odeon_de_Agripa Palacio_Municipal_de_Toluca N-III Pocket_Monsters_Green Pathfinder_(película_de_2007) Palacio_de_los_lazcano Núria_Parlon Pedro_de_Medina Passalus_striatissimus Palacio_de_los_Condes_de_la_Vega_del_Sella Norbert_von_Xanten NOAA Parque_Simón_Bolívar_(Itagüí) Osificacion_pericondral Paleo_Faliro Mycle_Schneider Pedro_Gómez_Barroso_(m._1390) NGC_3184 Pierre-Jakez_Helias Pedro_Abad_(Cordoba) Nueva_Era Operacion_Condor_(desambiguacion) Picea_apollinis_var._panachaica Neumannia_lindenii Na_Bai Pigmalión_(desambiguación) Naftalan Pavonia_hirta Peninsula_Italiana Partido_Liberal_Constitucionalista_(México)

html map