Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Osteocondromas Plantae_Wilsonianae Patron_de_comportamiento Nahuel_Schajris Pabellon_Tematico_(Shanghai) Personajes_de_One_Piece NGC_4027 Pieris_brassicae Narón_(A_Coruna) Narciso_Monturiol Poison NGC_1672 Poncey_lès_Athée Palenville Myristica_angolensis Podocarpus_leonii Por_que_quiero_joder_a_Ronald_Reagan Phylloscopus_borealis PR:AB Pedro_de_villagra Polypodiaceae Orgasmo_múltiple Periodo_Jomon Potamogale Pandanus_rhizophorensis Nación_Alien NEWS.VA Pablo_Daniel_Piatti Newtown_Association_Football_Club Peces_continentales_de_la_Argentina Playoffs_NBA_2001 Parque_Tezozómoc Parque_La_Pastora_(Monterrey) Parked Paul_Waaktaar-Savoy NGC_59 One_fish_two_fish,_blowfish,_bluefish Peppone Playa_El_Paraiso Oxandra Pila_de_piedras Pilar_Jurado Palagianello Phyllastrephus_fischeri Operacion_Ofra Papelón_con_Limón Per_Nemty Omis Operador_ternario Nora_Castañeda NHK Olimpiada_Mexicana_de_Geografía Partido_Democrático_de_Japón Piedra_pomez Oleta_i_Évol

html map