Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sao_Sebastião_do_Caí Santa_Maria_de_la_Cabeza Sirone Toma_de_Coro_(1859) Stenopolen Traducción_de_los_LXX Tikhonravov_(cráter) Susana_Naidich San_Lucifero Sir_Daniel_Fortesque Tavarez Seleccion_nacional_de_futbol_de_Checoslovaquia Timothy_C_Plowman Sebastian_(soldado_mártir) Tollo_(Vega_de_Liébana) Sealyham_Terrier Taion The_Anthology_._So_Far Track_oculto Smilax_hispida_var._montana The_Papas_&_The_Mamas Sacha_Bola_verde Taiel Sociedad_Asturiana_de_Estudios_Economicos_e_Industriales Thrinax_aurata Tarachina_transvaalensis Stardust_(banda) Sinfonía_n.º_8_(Beethoven) Selección_keniata_de_fútbol Sailor_Saturn Trastorno_genético Sode-guruma-jime Santiago_Álvarez_Roman Sinfonía_n_º_4_(Mahler) Sihtric_Caech Telestes_pleurobipunctatus Simbologia_masonica Seleccion_de_fútbol_de_Nueva_Caledonia Shai_Agassi Sphodropoda_quinquedens Tatarescu Saint_Maurice_de_Tavernole Tex_Ritter_(baloncestista) Suecia_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision Semana_Santa_en_Elche Team_Bondi The_Luchagors_(album) Toyz_in_the_Hood Sparedrus_proximus Textos_de_Guodian Siona_Atreides Señor_Hechicero_de_Angmar Tharsis_(Huelva) Samyda_sylvestris The_Doctor

html map