Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Battling_Levinsky Camino_de_Santiago_del_Norte_Ruta_por_Campoo Blood_on_the_dance_floor_(HIStory_in_the_mix) Castillo-Nuevo Benjamín_Gould Castello_della_Magione Cereijido_(Fonsagrada) Brontispa_gleadowi Bandera_de_Grado Brassac_(Ariège) Cephaloleia_triangularis Canon_antiaereo_Vickers_40_mm-2_lb_Mk_(Pom-poms) Boyko_Borisov Candanchu Calixto_(santo) Carlo_Nash Boston_United Barbus_carpathicus Balaguier_sur-Rance Año_930 Chace Castillo_de_Castromembibre Belmonte_(Bahia) Central_Camionera_del_Norte Brahma_vaivarta_purāná Bainville-aux-saules Cevallos CC_23 Belvis Bernardos_(Segovia) Capilla_de_música Bretteville-du-Grand-Caux Catedral_de_la_Asuncion_(Moscú) Balanceado Berza_alhucena Barrio_San_Luis_Cucuta Cañonera_Araguarí Bellas_y_Mimadas Calle_116_(línea_de_la_8ª_Avenida) Chamartin_de_la_Sierra_(Ávila) Campeonato_manomanista_2005 COTI_Martínez Cancer_de_cervix Balenyà_(Barcelona) Beata_ines Beograd Casares_de_las_Hurdes Cambros Boggis Cathal_Goulding Campañas_de_los_Balcanes Bleach:_Blade_Battlers_2nd Capítulos_de_X-Men Castillo_de_Villalba_(Lugo) Bernardo_Pinango

html map