Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arboles_de_decisión Hyginus_Gromaticus Higashi-ku Asociacion_de_Comités_Olimpicos_Nacionales Guardia_Nacional_de_Chipre Hubbardton_(Vermont) HP-12C Arunadev Guagarzo Antipendium Annona_palustris_var._grandifolia Montels_(Hérault) Hedberg Monasterio_de_San_Pedro_de_Arlanza Angel_Villoldo Hyottoko Haplochromis_pharyngalis Ministerio_de_Transporte_y_Telecomunicaciones_de_Chile Mirco_Vladimorf Hermética_(álbum) IDM Hippasosa Harvester Miss_Asia_Pacifico Monumento_a_los_castellers_(Vilafranca) Griffin_Frazen Moisdon-la-Rivière Angel_Sanctuary Mococha_(municipio) Happy?_(canción) ISU Anfiteatro_Castrense Anisochaetodon_lineolatus Arcus_marginalis_coli Harry_McNish Anos_860_a.C. Monocarpismo High_Point_University Hector_"El_Vikingo"_Garcia Monte_de_la_Safor At_the_Beeb Armiño_heráldico Miró_otro Modesto_(California) Antonio_Augusto_de_Seixas Hornos_de_Lonquén Hierba_de_santa_isabel Arrayán_(serie_de_television) Harpagonella Gurumaca Min_Yong_Tae Antero_Aspíllaga_Barrera Hortensia_(nombre) Mortadelo_y_Filemon_-_La_rehabilitacion_esa Hyperaxis_brancuccii

html map