Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Amazing_Race_Latinoamérica_3 Thomas_Gustafsson Torniquete Serie_A_1947-48 T_S.J.A. Torneos_WTA_en_2009 Tacarigua_de_la_Laguna Saint_Peter’s Santa_Tecla_de_Basto Sofia_Vassilieva San_Quirico_del_Vallés Tratamiento_de_aguas Star_Wars:_La_guerra_de_los_clones Sindrome_de_Apneas-Hipoapneas_del_Sueño Siglo_XXXVI_adC Thalasseus_acuflavidus_acuflavidus T._O._Engset Sancti-Spíritus_(Extremadura) Thymus_caespititius_var._albicans Tio_Grande Senorío_de_Moguer Temporada_1957-58_de_los_Minneapolis_Lakers Solar_(banda) Síndrome_de_burn-out Supersticiosas Transformación_de_Legendre Tratado_de_Perpinán Saint-Bernard_(Alto_Rin) Sarri_Sarri Tienda_iTunes Steyr_AUG_A3 Sacaton_(Arizona) Telmatochromis_brichardi South_Heights Serin_nigriceps Simmondsia Sly_Stone Travanca_de_Tavares Smoky Suwałki Société_Immobilière_Djiboutienne_Kartileh Sugar,_We're_Goin_Down Sushi_Pizza Saint-Georges-du-Rosay Sacra_Catedral_Ortodoxa_Nuestra_Señora_de_Kazán_(La_Habana) Saga_de_Bardar_Snæfellsass The_House_of_Blue_Light TRAGSA Sant_Antoni_de_Vilamajor Tanya Steeldrums Smaragdina_regularis Sistema_Universitario_de_Nebraska Saint-Symphorien_(Lozère) San_Aunario

html map