Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bodega_más_alta_del_planeta Canton_de_Schwyz Bang_soo-hyun Cassadaga Calle_Cortlandt_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Cardona_(Barcelona) Casparea_amblyophylla Beat_Hotel Barrio_chino_(Ciudad_de_México) Béal_Liche Base_vectorial Castanas_de_Brasil Baudilio_Palma Campeonato_Europeo_de_Biatlón_de_2010 Carl_Bailey Bais Centromerus_venustus Biscuits_(album) Central_eléctrica_del_Navallar Belver_de_los_montes Bethany_(Oklahoma) Canal_Irtish_Qaraghandy Caso_Tinoco Cercanias_murcia/alicante Belonophago_tinanti Blum_Blum_Shub Bahaísmo Carcarana_(provincia_de_Santa_Fe) Beatas Campeonato_Europeo_de_Gimnasia_de_1975 Catedral_Basílica_de_la_Asunción_de_Covington Calanthe_comosa Biscutella_lyrata_var._scutulata Cesar_Franck Boss_Game_Studios Cedar_Island_(Carolina_del_Norte) Capay_(California) Bellengreville_(Calvados) Barcelona_Estació_de_França Castelo_Viegas Carajera Berlanga_del_bierzo Canaveras_(Cuenca) Centralaphthona_dominicana Cateterización_de_Swan-Ganz Brda Challes-la-Montagne Cashmere Caridad_de_la_Luz Celeus_undatus Balaoan BSD_License Calle_Canal_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Cayetano_Rivera_Ordonez Chalcinus_rotundatus

html map