Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Erísimo_oficinal Endomychus_humeralis Excoecaria_marginata_var._lanceolata El_ocho Forever_Free Fernando_Leniz El_profeta_Jeremias Francesco_Lupicini Estadio_Dr._Osvaldo_Baletto Euphorbia_hyberna Francisco_Louca Ford_Puma_S1600 Espiral_(Marvel_Comics) Epidendrum_schenckianum Estado_de_Guyarat Escorcionera Emerson_Panigutti Ermitano_coliancho Fotodiodos Epicauta_curticollis Esteban_de_Corbera Entrala El_Haggounia Errodrigo_zaratekoaren_eresia Farmacología_clínica Escudo_de_Irak Estacion_de_Urbinaga Erato Eibar_Industrial Figulus_incertus Estandar_rioplatense Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingenieros_Aeronauticos El_gran_Catsby Elizaveta_Fabrizievna_Ruffo Estadio_Julián_Tesucun Eigia_longistyla Eduardo_García_Benito Expresión_sonora Francisco_de_Lozano Estadio_Tarpeda Enrique_III_de_Alemania Francisco_Boza Estacion_Sarratea Falconeria_insignis Enfermedad_del_torneo Edon_(Ohio) El_clavel_y_la_rosa Estación_de_Barajas Ernie_Krivda Ejercito_de_Liberación_Ruso Fernando_Pérez_del_Camino Forma_n_lineal_alterna Eric_Wynalda Fitófago Enrique_III_Sacro_Emperador_Romano_Germánico

html map