Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iván_Furios Interrupciones_hardware Instituto_de_Educación_Secundaria_Marques_de_Manzanedo Ley_General_Presupuestaria Jardín_botanico_Kanapaha Jose_Pacheco La_Mazo José_Antonio_Patlán Levantamiento_en_Veracruz_de_1879 La_Hiniesta La_Stravaganza Leyla José_Hernán_Sánchez_Porras Le_Morne-Vert Janassa Jacobo_Francisco_Eduardo_Estuardo José_Pablo_Feinman La_madre_de_Cartman_es_una_Puta Les_Essards_(Charente_Maritimo) International_Telephone_and_Telegraph_Corporation Jucumari_(criptido) La_Cumbre_(Argentina) Josep_Font_i_Gumà Lambertia Lewrockwell_com La_Llosa_de_Ranes_(Valencia) Jose_Antonio_Castro_Román Kike_G._Caamaño Karlheinz_Deschner Iris_Rivera Lirio_amarillo_de_agua La_Bombonera_de_Toluca Isla_de_Hielo_de_Fletcher Lista_de_capítulos_de_Manos_a_la_Obra Kari’na Joaquin_V._Gonzalez_(Salta) Jose_Inaki_Bollaín_Ochoa Jesus_M_Ferreira_(Jefe_Politico) Kozac'ke Jeanne_Roques Leucophyllum Jose_Antonio_Elola Ivar_Asbjorn_Folling Johannes_de_Garlandia_(musico) Jabalia Joel_Przybilla José_Maria_Rodríguez_Acosta KS_Ada_Velipojë Lista_de_capitales_de_Espana_por_poblacion John_Galan_Casanova Karoly_Palotai Juan_Legido Liga_Obrera_Revolucionaria Ley_Orgánica_de_Reintegración_y_Amejoramiento_del_Régimen_Foral_de_Navarra Jeronimo_de_Ustáriz

html map