Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

E._T._S._I._Caminos,_Canales_y_Puertos_(Universidad_Politecnica_de_Madrid) All_Star_(cancion) ETBSat Diachromus Distrito_de_Mariscal_Benavides_(Rodríguez_de_Mendoza) Decepción Cuerda_Larga Copa_Mundial_de_fútbol_de_1950 Dell_Comics Echoes,_Silence,_Patience_and_Grace Códigos_de_Redundancia_Cíclica Darius_LaVar_Miles Daños_colaterales_(programa) Alice_Domon Criptónimo_CIA Earlytown_(Alabama) Alophotropis_aucheri Disguises_(canción_de_The_Who) Ampliacion_Ejido_Plan_Libertador_(Baja_California) Distrito_de_Chalons-en-Champagne Ebe_Dancel Cynoscion_microlepidotus Distrito_de_Montevideo_(Chachapoyas) Copa_presidente_de_Túnez Alestes_bouboni Daniel_Katz Cuervo_de_tres_patas Crecimiento Alice_Rühle_Gerstel Corriente_de_Birkeland Amores_Perros Edinboro Cristóbal_Arias_Solis Alter_Bridge Diabrotica_vagrans Alsodeiaceae Diabrotica_longicornis Alfeo_(mitología) Criado_por_otro_(Lost) Corbeil_Cerf Alejandro_Llano Distrito_10_(Madrid) Disco_Escultura De_Paoli División_política_de_Africa Alférez_de_Fragata Daniel_Cohn-Bendit Duque_de_Cornualles Distrito_de_pacasmayo Diacodexis Didymochaeta Distribución_de_Laplace Alma_rifena D._Joao_V Economia_social

html map