Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jesús_Capistrán Jose_Corredor_Matheos Laguna_de_bay La_tarea_según_Natacha Jose_María_Valdez L.O.D. Jobero Juegos_tradicionales_del_Paraguay Iñaki_Alkiza_Laskibar K_Sune_D._Bergström Jackson_Gill Jorge_Trezeguet Jose_Néstor_Pekerman Leonardo_Padrón Juego_de_Estrellas_de_la_MLS_2011 Jose_Rico_Martin Lagartija_caiman José_Luis_Molina Linea_C_1_(Asturias) Las_Brujas_de_Mayfair Isla_Changuu Kashi_Vishwanath Jules_Bonnot Italo_Montemezzi Iruraiz Johann_Bernhard_Bach_(1700_1743) Juan_Garcia_Oliver Jin_Chonshu Jonatan_Herenu J.M.Watson Ken_Nelson Juncus_leopoldii Joël_Gaspoz Jose_Maria_Aresté Jimena_Navarrete Lagartija_caimán Linea_G5_(TUVISA) Julia_Rosa_Capristán_García Jewett_City Isla_Hodikof Instituto_de_Cooperación_para_la_Seguridad_Hemisferica Joseph_alessi José_Anacleto_Montt_Goyenechea Jose_Ángel_Pescador Jesu_(desambiguación) Lechytia_maxima La_Pera Lionel_Walter_Rothschild,_2º_barón_Rothschild Jerseyes LBA Lago_Escondido_(Río_Negro) Johnny_Sheffield Javier_Hernandez_Hernández_(politico) Jin_ping_mei José_Ferreiro_Pardiñas

html map