Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

New_Age_Private_Music Neo_classical_metal Olga_Pataki Orchids Orquidiologo Nabal Otuzco(provincia) Perth_(Dakota_del_Norte) P-funk Pierrefitte_sur-Seine Pinturas_murales N-123 Olympiakos_Volos Oboe Paino_de_Elliot Nanticoke_(Maryland) Márvel_Girl_3 Piculus_chrysochloros Panj_Grain_Kalan Más_allá_del_límite NAND Pedro_Andres_Garcia Optical_Society_of_America Nonea_flavescens Oncidium_leucochilum_f_speciosum Perpauty Naturalientausch Océanos_y_oceanografía Plenario_Intersindical_de_Trabajadores_Convencion_Nacional_de_Trabajadores Pichi-ciego PeopleSoft_Inc. Nacion_del_Gato Polisorbato_80 Nadie_Esta_Solo P-51B-NA Optimized_Link_State_Routing_protocol Neuróticos_on_line Plaza_Aduana Neuro_cybernetica Parque_nacional_de_nairobi People+Arts Museo_de_arte_de_cleveland Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Honduras Nannocharax_maculicauda Octanamida Nicolas_Catinat Nicolás_Caussin Omnipotencia Museo_Municipal_de_Bellas_Artes_Juan_B_Castagnino Pedro_de_Camprobin Orden_de_San_Francisco NC-82 Orthaltica_visayanensis Perisphaeria_cingulata OGLE2-TR-L9

html map