Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gudín Arte_de_Egipto Hospital_gubernamental_Mbabane Guerra_de_la_Sucesión_Española Autódromo_Jose_Carlos_Pace_(Interlagos) Anoplura Homaloptera_parclitella Mordellistena_metcalfi Anzin-Saint-Aubin Arturo_González Monodelphis_iheringi Astilleros_navales Anderson_Sebastiao_Cardoso Armand_Marie-Vincent-Joseph_Renier Motin_del_Bounty Antonino_de_florencia Mont-lès-Seurre High_school_musical_3:_la_graduacion_(album) Haluro_de_acido Austrotriconodontidae Miomantis_milmilena Apostol_Pablo Asociacion_de_Fútbol_No_Amateur_de_Sucumbios HD_221345 IMSpector Mohamed_Jatami Mordellistena_insularis Apache_(cohete) II_Fuerza_Expedicionaria_de_Marines Henrya_donnell-smithii Antoni_de_Moragas_i_Gallissa Idioma_chimila Mimoblennius_rusi Ayelo_de_Malferit Andreu_veà Aristagoras_de_Mileto Hormiga_Atómica Assata_Shakur Apomecynini Minimalismo_(musica) III_Distrito_de_París Anillo_universal Apache_Droids Autovia_Nogales-Puchuncaví Gyula_Andrássy_(1860-1929) Anton_von_Arco_auf_Valley Horacio_Ramón_Cardozo Ms-PL Atencion_Primaria_española Idioma_sículo Auguste_jean_ameil Arachnites_atrata Morphomordellochroa_testacea Anfetamina Arteria_genicular_inferior_medial

html map