Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquín_Maas_Aguila La-Flotte-en-Re José_Rodríguez_de_la_Borbolla La_Haye_Aubrée La_Peluquería_de_Don_Mateo Joachim_Neander Juli_Ashton Javier_Rubio José_Pedro_Pérez_Llorca_y_Rodrigo José_Maria_da_Silva_Paranhos_barón_de_Rio_Branco Jesús_Meza Jim_Carrey Jeremy_Mathieu Instituto_Nacional_de_Colonización Islas_Tokara Ledo_Arroyo_Torres Isla_Anvers Languas_pyramidata Les_Trois-Pierres Iván_García L'Absence Km2 Leporellus_vittatus Las_vampiras Jaillans Juan_Francisco_Ordónez Kebab John_Mahoney Lahaina Las_viudas Kill_for_Thrill Instituto_de_Historia_de_la_Pontificia_Universidad_Catolica_de_Chile Juan_Luis_Galiardo_Comes Lista_de_episodios_de_Más_allá_del_límite La_Pajarera_Catalana Jackson_5_The_Ultimate_Collection Jesus_Maria_Herrero_Gomez Jardin_Botánico_de_la_Prefectura_de_Niigata Jose_Izquierdo_Martinez Kunyu_Wanguo_Quantu Kaviraja Kangding Lenguas_eskimo-aleut Lajdar_Brahimi Karin_Branzell Liga_deportiva_de_saladillo Kocourek_SRL Korcë La_dispersion Juegos_Insulares La_danza_de_las_ninfas Jose_Rodríguez_Mourelo Isla_Marambio Kilometro_111 Jaime_Romero_Gomez

html map