Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Unión_Deportiva_Realejos Trust_Jean_Paul_Getty Triglochin_palustris_var._salina Gases_de_combustion Musculo_esternocleidomastoideo S._U._R._P. Tritea Rhizomonanthes_curvifolia Té_de_la_pena Troy_Polamalu Gobernador_de_la_Provincia_de_Jujuy Iglesia_de_Sant_Vicenç_de_Malla Reptación Universidad_Politécnica_de_Cataluna Municipio_de_Holmdel_(Nueva_Jersey) Inigo_de_Oñez_y_Loyola Fray_Agostinho_da_Cruz Roberto_Aizenberg Municipio_de_Centre_(condado_de_Berks,_Pensilvania) Gestión_del_tráfico_aéreo Ríver_Ebro Municipio_de_Red_Lake Municipio_de_Benzonia_(Míchigan) UCD_FC Tune_in_Tokyo Fábio_Ramon_Rosa_de_los_Santos Rio_Tefe Françoise_de_Rimini Universidad_Tecnologica_de_Panamá Revista_TIME Gaio_Giulio_Cesare Imperio_de_Aérica Ulfila In_My_Mind Twee_Pop Rosa_de_muerto Ignazio_von_Kolisch Galeopsis_versicolor_var._sulphurea U-48 Reik_(banda) Ingeniería_de_producción_agroindustrial Río_Kazan Iglesia_de_Santa_Eulàlia_(Ultramort) Municipio_de_Brady_(condado_de_Clearfield,_Pensilvania) Udárnoye Galio Gempenach Imbersago Iglesia_catolica_bizantina_bielorrusa Universidad_del_Rosario Union_Catalanista Glenat_Espana Tribune Rio_quizer Ryszard_Kukliński

html map