Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Talia_Castellano Servini_de_Cubria Sudamericano_de_Rugby_A_2006 Sinfonia_No._9_(Dvořák) Sonnenalle_(película) Southern_Poverty_Law_Center Taralea Shakhriyar_Mamedyarov Sebastián_Rodríguez_de_Villaviciosa Talnakhita Saint_Potan Temporada_de_tifones_en_el_Pacífico_de_2009 Sainte_Croix-aux-Mines Señora_ama_(película) Spyker_D8 Saint_Edmond Tarancón Saint_Bonnet-près-Orcival San_Teodomiro Sial Tratado_de_la_Resurrección The_Valley_(Anguila) Teodora_Smilets_de_Bulgaria Saint_Cyr_du-Bailleul Sociedad_Madrid_Futbol_Club Templo_de_Santo_Domingo_de_Guzmán_(Oaxaca) Times_Square_Hotel San_Antonio_ISD Sankowskya_stipularis South_Naknek_(Alaska) Tanti The_New_Soviet_Genetics Their_Greatest_Hits_(1971_1975) Selección_de_futbol_de_Congo Secesionismo_linguístico Señalador Testimonio_Flaviano Torneo_Bicentenario_de_Australia Tartrato_monopotásico Saint_Amant_de_Boixe Susana_González Teorema_del_resto_chino Terrebasse Tamorlan San_Ciprián_(Lugo) Sergey_Karasev Teleología The_Abbey_Road Sharon_Cuneta Thriving_Ivory Santo_Tomé_(Santo_Tomé_y_Principe) Shahab Taylor_St_Clair Toreros_After_Olé Silvana_Myriam_Giudici

html map