Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Uan_Muhuggiag Gabriel_Ignacio_Zapata_Correa Garrucha_(Almería) Gabriel_Agbonlahor Unión_Internacional_Manila Revolucion_cultural_(desambiguacion) Río_Turuchan G.J.Leach Imperdible_(album) Ruta_95 Municipio_de_Ward_(condado_de_Hocking,_Ohio) Gaudíia_vaisnavas Tricurido Utiel_Requena Frederic_Mitterrand Roton_Music_Romania Ridgefield_(condado_de_Fairfield,_Connecticut) Roy_Jeconiah Río_Sot Universidad_Adam_Mickiewicz_de_Poznań Frente_Popular_Dario_Santillán Garcia_Sánchez_de_Navarra Université_de_Bordeaux Galabovo Un_par_de_seductores_(film) Renzo_Sheput Municipio_de_Nineveh_(condado_de_Johnson,_Indiana) Trondhiemita Románico_cántabro Fórmula,_Vol.1 Tsagaanlamyn_Dugersuren Gafikí STS_112 Municipio_de_Blythe Relaciones_internacionales_de_Hezbolá Universidad_de_copenhague Municipio_de_Taylor_(condado_de_Greene,_Misuri) SBB_CFF-FFS_Re_420 Municipio_de_Salem_(condado_de_Greenwood,_Kansas) Geosaurino Rubeosis_del_iris Iman,_Califato_Independiente Robert_Santini Riocabado_(Avila) Rio_Majmakan General_Sherman_(árbol) Republica_de_Hatay Trip_the_Light_Fantastic_(album) Futaleufú_(río) Reinita_ribereña Geografía_de_Tayikistan Rousset Garganta_Profunda_(película) Río_Imera_Meridionale Fraxinus_pennsylvanica_subsp._novae_angliae

html map