Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Energia_solar_fotovoltáica Fermo Fernando_Alberto_I_de_Brunswick-Luneburgo Festival_Verano_Naranja_de_Antofagasta Foca_del_Caspio Eulogia_Echaurren_García_Huidrobro Estación_de_Salinas Francisco_Jamandreu Estación_de_Aeropuerto_de_Jerez Estadio_Olímpico_de_Nom_Pen Eriosema Elva_Marinangeli Emilio_Mesejo Etienne_Davignon Esteban_I_de_Baviera Episodios_de_Los_simuladores_(Argentina) Escandalo_(telenovela) Eidothea Emilio_castelar_y_ripoll Federación_de_futbol_del_Estado_de_Rio_de_Janeiro Erna_Sack Federico_Páez Estadounidense Entretener Enlace_de_hidrógeno_simetrico Elecciones_estatales_en_Chihuahua_de_2010 Fortaleza_de_Oréshek Elizabethport Electrónica_analógica Franco_Skugor Esperanza_Gomez Estacion_Onagoity Feminogenesis Emilio_Estrada_Carmona Enrique_Enriquez_(desambiguacion) FC_Zürich_(femenino) Fichero Fernando_Carnota Expansiones_de_Magic:_The_Gathering Eric_Alexander_(futbol_americano) Eria_ebulbis Edmondo_Rossoni Estamos_en_la_calle Estrella_Galicia Etnias_de_los_llanos_orientales_de_bolivia El_estallido:_1810 Florence_(Oregón) Francisco_Hernández_(futbolista) El_viaje_a_Portland El_novato_(película) Famula Estación_de_Carregado Flunk_Punk_Rumble Enrique_Esteve_Hernandez Fernando_II_de_Aragón

html map