Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Neumatico_slick Parti_Socialiste Operacion_Dínamo Niihama_heiya Paco_Candel N.T.S.B. Phowintaung NGC_307 Pedro_de_Guevara Oncidium_olivaceum_var._nubigenum Posicion_(desambiguacion) O._A._P. No_Hay_Más Nosema_bombycis Petilia_Policastro Paolo_Bacigalupi Noble_español Neischnocolus Pedro_Carcuro Plan_de_Estimulo_Economico_de_China Neobisium_theisianum Parzoneria_Menor_de_Guipuzcoa Organizaciones_juveniles Pontinha_(Metro_de_Lisboa) Paleontologia Pekinés_(perro) Pas_D'En_Adolf Palazzo_Tè Neolucanus_lanwanorum Noche_de_reyes Poeciliinae Oakman_(Alabama) Pieris_japonica_var._taiwanensis Oceanodroma_hornbyi P_F_A_Ascherson Oido Opera_de_Frankfurt O_le_Ao_o_le_Malo Orden_de_los_Jerónimos Naked Partido_de_San_Martín Orchamoplatus_noumeae Operacion_Epsom Pilades Parque_natural_de_las_salinas_de_santa_pola Neuroaid Ordo_Fratrum_Minorum Pico_Conejos Número_palindrómico Narcissus_tazetta_subsp._micranthus Pedro_Jose_Prado_Montaner Orlando_De_León Pentácoron Nava_Campaña Orden_de_la_estrella_polar

html map