Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Muso_Jikiden_Eishin_ryū Pedro_Alonso_Morgado Neutralización_(química) Oxidación_del_ácido_piruvico Pierre-Agustin_de_Beaumarchais Pau-Orthez Paragonmiosis Pacifica Oblast_de_Batumi O_Pino Nyctereutes P_S.T. Olivier_Deschacht Nacerdes_kantneri Napanee_(Ontario) Potamotrygon_tigrina Nunoino Pirámide_cuadrada_elongada Nesopupa_bishopi Peyorativamente Pierrepont_sur-Avre Nicolás_Keszei Mutnadymet Nitrobencina Persa Neltuma_juliflora Orta_San_Giulio Pio_Garcia_Escudero_Marquez Platypria_tuberculata Oración_en_el_Huerto_(Tiziano,_Escorial) Omnichord Plethodontidae Nahuel_Dario_Fioretto Pais_Vasco_Norte Opisthorchis_viverrini Plaza_ramos_de_azevedo Nicolás_Alemán Poeta_Victor_Toledo Organización_territorial_de_La_Rioja PSC_Tupolev North_Adams_(Massachusetts) Pattada Polemica_en_torno_a_la_línea_de_alta_tension_Sama-Velilla Paraiso:_Canto_Duodecimo Pequeño_libro_de_Wilhelm_Friedemann_Bach Máquina_autorreplicante Paradoja_de_Condorcet Musica_académica_electrónica Plaza_Vieja_(La_Rioja) Pedro_José_Chávez_de_la_Rosa Photina Pepsi_Center_WTC Plankton Pierre_Jean_Louis_Dangeard Poleymieux_au-Mont-d'Or

html map