Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Hot_Spring Abadía_de_San_Salvatore Clemente_Rojas Washington_Abdala Condado_de_Ford_(Illinois) Vladímir_Antónov-Ovseenko Wilfrido_Carrillo_Puerto Chuzo_desgranado Academia_de_Bellas_Artes_de_Santa_Barbara Accidente_de_avion_espanol_en_turquia_de_2003 Volcán_Putana Al_caer_la_noche_(película) Acuerdo_de_Sede Aeropuerto_Internacional_de_Bermuda We_Come_in_Pieces Variedad_cultivada Chilopsis_linearis Yak_15 Condado_de_galway Chespirito_(serie_de_TV) Vasili_Mitrojin Club_de_futbol_balaguer Vörthegy Condado_de_Unión_(Nuevo_México) Vutera Comperia_comperiana Constitucion_de_1833 Vernoux_en_Vivarais Agelaioides_oreopsar Conrado_el_rojo Chitre_(distrito_de_Herrera) Acónito_de_Kusnezov Zuelania_laetioides Acorazados_de_Alemania Christia Yacimiento_arqueológico_de_Cabezo_Lucero Albrecht_Dürer Condado_de_Shelby Vale_de_Figueira_(São_João_da_Pesqueira) Vergogna_schifosi ASU_Mountaineers Voz_(fonología) Chesapeake_(Misuri) Color_litúrgico Chortolirion_bergerianum Comité_Europeo_para_la_prevención_de_la_tortura Compañía_Anonima_Nacional_de_Telefonos_de_Venezuela Zoologico_de_Kuwait Víctor_Núnez_Rodríguez Cofre Varon_(nautica) Weldon_Spring_Heights Charlie_(cancion) Wells_Fargo_Center_(Minneapolis) Volcán_Paco

html map