Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aja'zíyah_de_Israel Yaquetia Agustin_Querol_Subirat Xenu Yésica_Bopp Village-Arboretum_de_Vernet_Les_Bains Chlamydophora_tridentata Compañia_Argentina_de_Pesca Aconitum_napellus_subsp_pyramidale Völler Viāsadeva Abu'l_Hasan_al_Mada'ini Abadia_del_crimen Academia_Superior_de_Ingenieros_del_Ejército Ciudad_de_Cintalapa Albisu Condado_de_Martín Venas_innominadas Acusacion_constitucional_contra_la_corte_suprema_de_chile Concierto_para_piano_n_3_(Rachmaninov) Zoología Commiphora_lugardae Winteria_aureispina Adranodoro Conquista_de_la_fortaleza_de_Paidahuén Abelardo_Arias Cinublo Adriana_Torrebejano WP:PAAV Vilém_Petrželka Villette_les_Arbois Clematis_massoniana Acacia_costaricensis Christian_Oliver Vi_distrito_electoral_federal_de_hidalgo Clase_Udaloy Club_bretón_(Revolución_francesa) Ciudad_de_cantabria Chenedollé XHDRBZ Conde_de_Garciez Cneo_Pompeyo_Estrabon Chrysler_Europe Zarate_(desambiguacion) William_Stirling-Maxwell Acheilognathus_koreensis Consejo_Croata_de_Defensa Vía_Sacra Aechmorhynchus_cancellatus Acento_cromático Vijayalakshmi_Navaneethakrishnan Coming_to_america Zacarias_Martinez_Núnez Zhumir ARA_Independencia_V_1

html map