Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Doris_Moromisato Dominik_Roels E-GP Cultura_mantena Depresion_Tropical_Gordon Corona_de_senor Cristóbal_de_Lobera_y_Torres Alta_Vista_(Kansas) Distrito_de_Arbat Diplogrammus_pauciradiatus Cámara_Oficial_de_Comercio_Industria_y_Navegacion_de_Gijón Departamento_de_Economía_y_Finanzas_de_la_Generalidad_de_Cataluna Correa_pulchella DSDS Alejandro_Mirecki Cámara_Argentina_de_Productores_de_Fonogramas_y_Videogramas Crepe_(tejido) Amándote_(telenovela_argentina) DGCA Diureticos Dolores_Dardés Dame_Helen_Mirren Deporte_de_la_vela Dinastia_Lágida Dolores_Manuell_Gómez_Angulo Distrito_electoral_de_North_Star_(condado_de_Frontier,_Nebraska) Diahogna Cuando_el_dia_esta_claro_no_veo_a_mi_hermana Dilochiopsis Criminal_(serie) Cordyline_terminalis_var_sepiaria Delito_de_injurias_a_la_Corona Amonestación Ana_Bertha_Espin Echinolittorina_meleagris Distrito_de_Barnim Cuy_(Oise) Crandall_(Texas) Dorothy_Short Convenciones_sobre_nomenclatura_astronomica Aleurotrachelus_hazomiavonae Cres_(MC) Distrito_de_Lezhë Cosma_Shiva_Hagen Distrito_de_Delémont Distrito_de_Nevers Dil_Se All_path/Arp_path ENLACE América_&_en_vivo Dracaena_magnifica Distrito_de_San_Pedro_de_los_Chorrillos_(Lima) Dia_Internacional_del_Beso Dammartin_sur-Tigeaux Daniel_C._Dennett

html map