Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ygos_Saint_Saturnin Victor_Bravo Aguavientos Volcán_de_la_Primavera XVII_Congreso_del_Partido_Comunista_de_la_Union_Soviética Coalicion_Patria_Unida Zonitis_posticalis Veiga_Do_Seixo Akra_leuke Virus_dengue Companía_multinacional Chiococca_brachiata_var._lanceolata Vincent_Gironda Xosé_Maria_Alvarez_Blazquez Agrupación_de_Trabajadores_Latinoamericanos_Sindicalizados Coatlán_del_Rio_(municipio) Vitrai_sous_Laigle Xosé_Lluis_Garcia_Arias Contexto_extralinguístico Collegium_Vocale_Gent Cloacina Congresos_del_Congreso_de_México Abdula_ocalan Al_otro_lado_del_rio Cinnamomum_delessertii Western_Province Villa_Los_Almacigos Vanessa_(King_of_Fighters) Ciudad_de_Veracruz Complejo_religioso_de_San_Francisco_(Lima) Charley_Shipp Via_del_Collado_Sur Constantino_Bannen_Pradel Waterfalls_(canción_de_TLC) Whitehall_(pueblo) Wittersheim Variaciones_sobre_un_tema_de_Corelli_(Rajmaninov) Al_Ramadí Yangwei_Linghua Alcalde_de_Quito Cirugia_sin_sangre W_Anderson Yasmin_Lee Combate_de_Martin_García_(1838) Adicto_al_bronceado Combretum_hobol Chonshu Alejandro_Alemandi Voluntad_divina Chirixalus_dudhwaensis Adios_Josefina,_adiós Conflicto_en_la_República_Centroafricana_bajo_la_administración_de_Djotodia Charles_Richter Compton_Unified_School_District Agrost._Belg.

html map