Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hybrid Arao_comun Antsiferov Anstrutheria Halterofilia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Mononykinae Gurúes_Sij Antonio_Gastón_de_Orleáns-Braganza Augusto_Ordónez Harry_Champ Guerra_climática Helgi_Hjorvardsson Autopistas_en_Rosario Atis_(desambiguación) Arnebia_densiflora Montañas_Altái Aver. Analfabeto_funcional Guyana_en_los_XXI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Mosqueta_de_ceja_amarilla Ibn_Ragel III_Cumbre_América_del_Sur-Países_Árabes Heuilley-sur-Saône Monumento_a_Marco_Fidel_Suárez Helmántico Hoyanca Muelle_de_la_Compañia_de_Tharsis Arrondissement_de_Saint_Omer Austromatthaea Multinúcleo Arqueta_de_Sant_Martirià Halotis Arabes Helcogramma_ellioti Arena_2000 Ascididemina Gustavo_Primo,_re_di_Svezia Arthur_Hailey Hermandad_del_Santisimo_Cristo_del_Perdon_y_Maria_Santísima_de_los_Dolores_de_La_Puebla_del_Río Milton_Mills_(Nuevo_Hampshire) Autrèche Higuain Movimiento_directo Aquifex Morotopithecus_bishopi Argenis_Fernández Ano_774 Auguste_herbin Gritos_del_Ennom Apertura_Napoleón Asuka_CIEL_Tres_Très Ichthyomethia_communis Monosigynes_sphyrninus Monterrubio_de_Armuna Hugo_Domínguez

html map