Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Angel_Castro_y_Argiz Heidi,_Girl_of_the_Alps Asamblea_Legislativa_de_las_Islas_Caimán Asteriscus_schultzii Güira_(desambiguación) Héctor_Macho_Camacho Mordellistena_tosgoniensis Arriba_el_Telón Autopista_caracas_-_la_guaira Aubregrinia Mohamed_Husein_Fadlalá Historia_de_tepic Antonio_Hernandez_Morejón Arropea Antigua_Guatemala,_Sacatepéquez Muliphen Antonio_Casado_y_Velasco Arrondissement_de_Saint_Claude Antonio_Carpio_Quintero,_politico Mornans Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_110_m_vallas_masculino Huayna Arrondissement_de_Chateau_Salins Hierbas_Provenzales Andrés_A._Cáceres ISO_3166-2:CL Grupo_de_Poincaré Montañas_Jizera HD_142022_A Hubert-Folie Mimosa_pigra Antonio_Vodanović Annals_of_the_Royal_Botanic_Gardens._Peradeniya Anthemis_pyrethrum Hipogeo_de_los_volumnios Apgar:0 Mirgorod Herias_(Illano) Henry_Peter_Gyrich Arno_Morales Montreal,_Maine_and_Atlantic_Railway Guineano_equatorial Mohammad_Abdel_Wahab Angela_Aki_My_Keys_2006_in_Budokan Asociacion_de_empleados_de_la_dirección_general_impositiva I_Should_Be_So_Lucky Aneuviminia Hervé_Trioreau Grupo_Pentagono MorphOS Heinrich_Von_Mazapán Aubarede Hogskolen_i_Alesund Avalon_(Metro_de_Los_Ángeles) Mosquero_blanquianillado

html map