Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Enrique_Valdés Browneopsis Campeonato_Europeo_de_Vela_Olímpica Basilica_de_notre_dame_de_saigon Bombycilaena_erecta_subsp._discolor Brock_(Pokemon) Brittanichthys_myersi Cerastium_secallii Capitularia_foliata_var._archboldii Brahmānda_purana Catedral_de_brasilia Bahía_de_Gibara Año_136_adC Central_nuclear_big_rock_point Casa_de_valdivia Batalla_de_Concepción_(1835) Catedral_de_Santa_Maria_de_Miami Central_Scotland Castillo_de_Kilkenny Callistachys Birimbao Catedral_Notre_Dame_de_París Betoncourt-Saint-Pancras Bascanidus Can_can BZÖ CMP_kinasa Balboa_(moneda) Baño_de_Oro_(Ingenierìa_de_Software) Bonnoeuvre Batalla_del_Támesis Certificado_de_Conocimiento_del_Euskera Castellano_marabino Casa_consistorial_de_valladolid Barisey_la-Côte Befaria Bergara_KE Caja_(desambiguacion) Batalla_de_Megalopolis Chacana Chaetocnema_minitruncata Bahia_de_Gdańsk BMW_Serie-7 Challenger_de_Timișoara Ch'onma_ho Castillo_de_Barnwell Basilica_de_San_Vicente_Martir Castillo_de_Shuri Carlos_Moya_Llompart Char_dam Brocard_Sewell Bandera_de_la_República_de_China_(Taiwán) Catch_a_4 Capsella_apetala Belvedere_College

html map