Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rally_de_Montecarlo_de_1971 Golfo_Saint_Vicent Mayfield_(Pensilvania) Mancomunidad_de_Municipios_Bahía_de_Cádiz Grandes_Exitos_(Fito_Páez) Greg_Kite Ramon_Margalef Manuel_Pérez-Lizano_y_Pérez Los_Quevedos Mario_J._Buschiazzo Lone_Grove Marius_Lăcătus Rafaela_Aparicio Golpe_de_Estado_en_España Producción_económica María_Esther_Duckse Meilichius_politus Psilobium Llica_d'Amunt_/_Llissá_de_Munt Miguel_Benoist Primera_división_española_1954/55 Publio_Virgilio_Maron Martínez_de_Irujo Mauleon-Licharre Miguel_Angel_Faust_Rocha Línea_L4_(EMT_Madrid) Mancipium Red_Barn Quinto_Fabio_Máximo_(cónsul_45_a_C_) Memphis_(Florida) Presidente_de_Hungria Lucio_Veturio_Filón Merce_Molist M.Toman Prueba_de_realidades_que_no_se_ven_(El_Ala_Oeste) Microrregião_de_Porecatu Manava-sastra Llamas_(química) Mamao Produccion_narrativa Matthew_Garrison Primera_División_andaluza Luis_Yánez-Barnuevo Properzia_de_Rossi Principal_Airlines Ramiro_Larranaga MIR_(estación_espacial) Malthinus_dimorphus Locri_(desambiguacion) Manuel_Camacho_Solis Magisterio_de_la_Iglesia_Católica Puente-Ceso María_Oran Greatest_Hit_(_and_21_Other_Pretty_Cool_Songs) Mapa_de_Pedro_Reinel

html map