Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enrique_Fynn Ferrari_S_p_A Fortaleza_monasterio_de_Montearagon Erionomus_planiceps El_bufón El_Ejército_Negro_(Saga_de_libros) El_pregón Epicauta_sulcicollis El_lago_de_los_cisnes Federación_Internacional_de_Bobsleigh_y_Tobogganing Escoubes_Pouts Elecciones_europeas_de_1999_en_España El_Corazón_del_Sapo FieraMilano Fabregat Floydada_(Texas) Elecciones_europeas_de_2004_en_Suecia Especie_quimica Finales_de_la_NBA_de_1964 El_dios_del_bit Euphorbia_pilosa_var_longifolia Figuras_de_acumulacion Estacion_Mantilla Fortín Fortin_Lobos Feuilleea_filamentosa Fotografía_en_cine Erasing_The_Goblin Eneas_(desambiguación) Elecciones_legislativas_de_Cuba_de_2008 Euskera_Batua Estado_de_Piauí Francois_Pascal_Simon_Gerard Estero_San_Ramon Florero El_Visitador Europa_del_sur Efecto_termico_de_memoria_(metales) Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingeniería_Industrial_y_Aeronáutica_de_Tarrasa Favolaschia_aurantiaca Feniletanolamina_N-metiltransferasa Felix_Urabayen Formacion_Canon_Horseshoe Fiesta_de_Interés_Turístico_Nacional Eusebio_Vasco Eurielec_Linux Fatana_Ishaq_Gailani Fernando_Gómez-Mont_Urueta El_Castellet Eupatorium_pasadenense Foo_fighter Eysteinn_Rauðúlfsson Estacion_de_Duesaigues-l'Argentera Erythrina_crista-galli_var._leucochlora Euleptorhamphus

html map