Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Luis_Garcia_Cortina Juan_Bautista_Adsuara_Ramos Knappia_vernalis Jaume_Roig Le_Fête Liga_de_Campeones_Árabe J_P_Shibayama Leviglianita Jose_Juan_Diaz_Trillo Josefa_Loreto_Pena Instituto_de_Fisica_Corpuscular José_Fernando_Dicenta La_plenitud_de_la_señorita_Brodie Jons_Jacob_von_Berzelius Juan_Antonio_Garcia Lespedezinae J.-C.Guerin Jose_Maria_Diez_Borque Ligamento_rotuliano Jiří_Okáč Ley_del_Referendum_Nacional Lengua_turca Kopomá_(municipio) Jeppe_Aakjaer Jahetepra Latras Juana_de_Habsburgo-Jagellón Junta_Nacional_de_Auxilio_Escolar_y_Becas Islas_Andamán Liga_espanola_de_hockey_sobre_hielo Leo_Ieiri José_María_Moreno_(subte) Josselin_Ouanna Juan_Miguel_Ramirez_Sarabia Kienzan Jaromir_blažek José_Luis_Bergaretxe_Ariño La_Unión_(Espana) Isla_Kennon La_Tola Ion_Creanga Isla_de_patogenicidad Isla_Bubiyán Lamarckia José_Adolph Jules_Fonteyne La_Bastide-de-Sérou Juaye-Mondaye Latourea_macrophylla Kingdom_of_heaven La_clemenza_di_Scipione La_cena_de_los_idiotas Juan_Carlos_Pérez_López_(futbolista,_1990-) Jose_Galvez_FBC Libro_de_Jarom

html map