Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Union_Cristiana_y_Democratica_–_Union_Libre-Union_Democratica Fredérique_Brion Muro_atlantico Municipio_de_Money_Creek Union_de_Centro_Liberal Robert_Antelme Fréaláf_Hildeson Gaby_Cairo Undeniable_(álbum_de_Raven-Symone) Universidad_de_Guanajuato Municipio_de_Grant_(condado_de_Osborne,_Kansas) Municipio_Marino_(Nueva_Esparta,_Venezuela) SENESCYT Ghiesbr Independentistes_dels_Paisos_Catalans Universidad_de_Laponia Retrato_de_elisabetta_gonzaga Revolucion_nacional_sindicalista Ruiz_(Lopez)_H_&_Pavón,J. Galacia Tía_Norica Triploblástico Fuerza_Aerea_de_la_Republica_de_Corea Genes_neurogénicos Relacion_Juridica_(Filosofia_del_Derecho) República_de_Osetia_del_Sur U._D._Salamanca Gatito Triunfante_(navio) UNMIL Gladys_Triveño Geografia_de_Japon Ilean_Almaguer Gamzat-bek Fregellae Revista_internacional_de_ciencia_aviar Iglesia_de_La_Asunción_(Carcagente) Municipio_de_Stone_Creek_(Dakota_del_Norte) Genipa_americana Relaciones_entre_Rusia_y_la_Unión_Europea Trick_(1999) Usina_hidroeléctrica_a_filo_de_agua Municipio_de_Black_River_(condado_de_Pennington,_Minnesota) Rosario_(municipio) Relaciones_entre_Estados_Unidos_y_Turquía Gary_y_Edmund_Entin General_José_Eduvigis_Díaz_(Neembucú) Revolución_de_1848 Get_Back_(Demi_Lovato) G._P._Paredes_Rota_dos_Móveis Geografía_de_Bahréin Rottara_Rottara Ilyushin_Il_76 Republica_Napolitana_(1799) Funny_Farm

html map