Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Islander Traveller:2300 Saint_Bonnet-les-Allier Temporada_2010_de_Turismo_Carretera Sociedad_Filarmónica_de_Madrid Torre_de_Pimentel Shampoo_Ni_Lola Saint-Germain-le-Châtelet Selección_de_fútbol_de_la_República_del_Congo Tetsujin_28-gô Times_Square_42nd_Street_(IRT_Flushing_Line) Sudamérica_II_El_Fracaso_Regional Teoría_general_del_empleo,_el_interes_y_el_dinero Serapias_latifolia_var._parvifolia The_Replacements_(Serie_de_TV) Sing_Sing_Death_House Salvadorenos_en_Guatemala Stegersbach Save_the_Clam The_life_aquatic_with_steve_zissou Tautómero Theodoros_Stamos Toronto_(Dakota_del_Sur) Sentencia_de_programación Sarcorhamphus Star_Factory Shqipëri The_House_of_Silk Syagrus_cearensis Saint_Brieuc_Basket_Côtes_d'Armor Serie_A_(Italia)_2005-06 Sky_Airlines Saint_Aunix_Lengros Shion_(The_King_of_Fighters) Satre Sotirios_Athanasopoulos Sergio_Bergonzelli Stelvio_(queso) Spirostylis_(Restionaceae) Summerside_(Ohio) Shah_Alam Sinfonia_No_7_(Dvořak) Sarande San_Juan_Crisóstomo Telefonia_Movil_Nordica Saint-Martin-Bellevue Star_Wars:_TIE_Fighter The_Ghost_and_Mrs_Muir Stypandra_juncinella Teno_(desambiguacion) Tabebuia_chrysantha_subsp_pluvicola Selección_de_fútbol_del_Sáhara_Occidental Suntrana_(Alaska) Superliga_de_Eslovaquia_2007/08 Sueño_XL

html map