Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Con_is_On Selección_de_futbol_de_Aragón Tintín_(Las_aventuras_de_Tintín) São_Miguel_das_Missões Serra_da_Estrela Singapore_Airshow Tanga_(desambiguación) Stalin_(ciudad) Santa_olaja_de_la_varga Te_Quiero_(cancion_de_Nigga) Steve_Courtin Sinfonía_n_69_(Haydn) Scytalopus_indigoticus Serpiente_de_la_jícara_(criatura_fantástica_azteca) Siglo_IX_adC Síndrome_de_alta_exposición Thorame-Basse Tercera_Reunión-cumbre_del_Grupo_BRICS Seru_Girán_(disco) Seleccion_de_fútbol_del_Pueblo_Gitano Sansetsukón Scobia San_Pedro_(Jerez_de_la_Frontera) Segunda_División_Peruana_1981 Síndrome_de_Klippel_Trenaunay-Weber Skandá_puraná Selçuk_Yula Thomas_H._Weller Three_Dollar_Bill_Y'All$ Soriano-Pedroso Shizou_Kanaguri Talarn_(Lérida) Terremoto_de_Copiapo_de_1918 Segunda_Guerra_Italo-Etiope Sergio_Rodriguez_Gomez San_Gregorio_de_Tours Tamar_(hija_de_David) Saga_de_Bjarnar TGV_Réseau Theodor_Viehweg Techno_pop Schlager Seleccion_femenina_de_futbol_de_Rusia Torre_de_Fernán_Núñez_de_Témez Stay_Together_for_the_Kids TUI_(informática) Suma_constante Sinfonia_Opus_9_"Carnaval" Sistema_abierto Tordelrábano Tanama_(Arecibo) Subsidiar Santa_Maria_de_Aguayo The_Fractal_Sound The_Voice_(serie_de_televisión)

html map