Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_persa_antiguo Hooker's_Journal_of_Botany_and_Kew_Garden_Miscellany Antoni_Deig_Clotet Identidad_de_jacobi Historietas_mexicanas Antonio_Carlos_Pereira_Menaut Monosilabo Andinobates_daleswansoni Hurricane_(canción_de_30_Seconds_to_Mars) Misión_de_Todos_Santos Antillas Ash_(banda) Antonio_Valero_Osma Hasteinn_Atlason Gustavo_Moia Guillermo_de_Dinamarca Idioma_tártaro Antibloqueo_de_frenos Ham_les_Moine I_República_Francesa Modi'in Ano_993 Anos_1350_adC Hotel_Vlasta Andrés_Franzoia Apeadero_de_Marim Australobolbus_distropis Hesperis_pachypodium Modulacion_por_anchura_de_pulsos Autótrofos Henry_Gustav_Molaison Holandés_de_Pensilvania Gyrostachys_unilateralis Asno_de_raza_Lucena Arturo_Dauden_Ibáñez Huércal-overa Herniaria_glabra_var._scabrescens Aralia_dasyphylla_var._strigosa Augusta_Victoria_de_Schleswig_Holstein_Sonderburg-Augustenburg Antonis_Georgallides Andrea_Quattrocchi Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayrá_Itatín_Tapé,_Paraná,_Uruguay_y_Guaycurú Hexagrama_9 Mordellistena_paraobscurosuturalis Idiacanthus Holalafia_jasminiflora Municipalidad_de_Beverīna Avariciar Australia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_1896 Halys Hellspawn_(comic) Arroz_de_oro Arconte Artemio_Alpizar Mordellistena_aliena

html map