Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Schwann Silmont Tratado_de_paz_jordano-israeli Simon_Sáez_Merida Saxifraga_obtusa Santiago_(Alcacer_do_Sal) Stradivarius_madrileño Tour_de_Ländle Seleccion_de_futbol_de_Ruanda Sinfonía_n_º_5_(Beethoven) São_Jomil Terror_Tales_of_the_Park_III Tanemon Teatro_romano_de_Malaga Tostado Séptima_temporada_de_Los_Simpson Santiago_y_cierra_España Shingu_(Wakayama) T.Franke Saladar_y_leche Teheranno Torsö Suaqui_Grande_(municipio) Tetraonyx_limbata Tablas_nauticas Texas_(Wisconsin) Santuario_Itsukushima Santiago_Raúl_Lange Sarcomphalus_domingensis Tiana_(Barcelona) Teclado_electrónico Sinfonia_n_17_(Haydn) Seleccion_Nacional_de_Futbol_de_Niger Teatro_Rosalía_de_Castro The_Galleria_(Houson) Sofie_Gråbøl Timarcha_affinis Sigo_Al_corazon Sistema_linfático Santa_Casa_de_Misericordia The_Complete_Studio_Recordings Salperwick Torneo_de_Winston-Salem_2011 Sopa_jervía Textura_(musica) Todas_sus_grabaciones_(1976-1991) Sandusky Traditional_Metal Seleccion_de_fútbol_de_Gagauzia Texico Saint_Francis Tratado_de_Westminster_(1674) Teorema_de_Lee_Hwa_Chung Sviatoslav_I_de_Kíev Tesorero_General_de_la_Nacion_(Guatemala)

html map