Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diarmuid_O'Connell Copa_del_Rey_de_fútbol_1993-94 Dysithamnus_xanthopterus Courtney_B_Vance Duque_de_Toscana Cámara_de_Gesell Corroci Daniel_Moron Distorsion_cognitiva Desviación_media Alexandr_Mijailovich_Rodchenko Edificio_Arauco_(Concepción) Alyssum_latifolium Ducado_Sajonia_Coburgo-Gotha Doménico_Quattrociocchi Dictadura_cívico_militar_de_Uruguay_1973-1985 Diego_Butrón_Cortés Alfred_Douglas_Hardy Datu_Salibo Cuculus_hyperythrus Diferenciabilidad Echium_australe_subsp_macranthum Alfa_Lupi Dana_(Indiana) Alejandro_Obregón Altar_(astronomia) Amifontaine Diferencias_linguisticas_entre_España_y_Latinoamérica Cynomorium Echinopsis_chiloensis Darth_Bane_Path_of_Destruction_A_Novel_of_the_Old_Republic Alonso_Martínez_(arquitecto) Convento_de_las_Esclavas_(Cuenca) Cápsula_del_tiempo_Yahoo Cuerpo_convexo Alpha_Ethniki Double_creme Desmophycidae Departamento_Rio_Grande Desert_Shield Costa_de_la_Calma Desarrollo_común_y_licencia_de_distribucion Desastre_de_Moclín Cultura_del_cementerio_h Dave_el_bárbaro_(personaje) Dag_Haraldsson Allegro_(musica) Copa_de_Campeones_de_Europa_1981-82 Dasyatis_colarensis Deori Demografía_de_Cuba Copa_del_Rey_de_futbol_1919 Degradación_de_Bergmann Der_schwarze_Kanal Dimorphandra

html map