Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metsatöll Maiz_dorado_mollar Menudo_(gastronomía) Greenwood_Heights,_Brooklyn Los_Guerreros_del_Zodiaco:_El_lienzo_perdido Manuel_alberto_freire_de_andrade_y_armijo Rebeca_Anchondo_Fernandez Madhavacharia Luiz_Felipe_Lampreia Ramon_Santos_Martinez Región_histórica_de_Macedonia Los_Indios_(Texas) Mauricio_Guzman_Cuevas Profesor_universitario Pézènes_les-Mines Marco_Estacio_Prisco Gran_Premio_Credito_Agricola_de_la_Costa_Azul Prohibido_amar Matías_Ezequiel_Dituro Lophophora_diffusa_var_koehresii Luis_Politti Masters_de_Miami_2005 Manuel_Isaías_Lopez Lobelia_cavanillesiana Protohistórico Propóleos_adulterados_Huilen Lugon_et_l'Île_du-Carnay Matonaje_escolar Mentha_x_sativa_subsp._humifusa Radar_de_seguimiento_del_terreno Rally_de_Argentina_de_2006 Matthaus_Daniel_Pöppelmann Mayaguez_(Mayaguez) Puerto_de_Tōyo Mercado_de_la_gasolina Migración_humana Matías_de_Cuellar R_I.A. M.U.G.E.N Graellsia Luis_Uruñuela Metrobús_de_la_Ciudad_de_México Luces_xenón Graciano_(usurpador) Premio_Henry_Iba Regimiento_1°_de_Linea Marina_de_guerra_de_los_EE_UU Primera_temporada_de_House Los_Felinos_Cósmicos Raión_de_Giaginskaya Pugilistico Mangham_(Luisiana) Productos_fitofarmaceúticos Matraz_(banda) Primera_Division_Venezolana_1999/00

html map