Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ozzmosis_(álbum) Nyugat_Dunántúl Ori Pecharic_et-le-Py Nombre_póstumo Niamh_McGrady Pontederia_crassicaulis Odontochodaeus_seyrigl Paseo_de_sant_joan Parceiros_de_igreja Palmerín_de_Inglaterra PAAU Phycolepidoziaceae Paleosepharia_lamrii Perez_Vivas Pierre_Méchain Phyllis_pauciflora Nomadi Orden_de_Alcalá_de_la_Selva Plataforma_(aviación) Pantano_de_Monteagudo_de_las_Vicarias Porción_cricofaríngea_del_músculo_constrictor_inferior_de_la_faringe Niceforo_II_Focas Pirolisis Neuilly_le-Vendin Paises_Bajos_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekín_2008 Norma_Pla Pangasius_hypophthalmus OMT_(desambiguacion) Paises_bálticos Museo_de_historia_en_Seul Penthophonus Personal_(Marketing_mix) Orquesta_Sinfonica_de_RadioTelevisiónEspañola Oswaldo_Hercelles Portsmouth_(Iowa) Paronimo Oro_(álbum_de_Charly_García) Ochotona_cansus Notoxus_leonensis Portomarin_(Lugo) Piedra_runica_de_Karlevi Pedro_Alberto_José_Gnavi Philibertella One_Child Oëlleville Partido_judicial_de_Lucena Niccolò_Antonio_Zingarelli Patsy_(desambiguación) My_Story NBA_1954_55 Norberto_Peluffo Museo_de_la_Semana_Santa_(Málaga) Northwest_Aroostook Napoleón_(Ohio)

html map