Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

María_Fabiana_Ríos Grande_Marlaska László_Polgár Proton_Savvy Premio_Morgan Péptido_señal Marcelo_Diaz_(musico) Mexico_Suena Logan's_Run Mesa_(apellido) Michay Martigny_sur_l'Ante Ludovit_stúr Prosopocoilus_yasusukei Lázaro_Cárdenas_(municipio,_Quintana_Roo) Mevalonato Quibor Premio_Penagos Llanura_indogangética Mancomunidad_del_Noroeste Quero_(Perú) Mando_multiple Rally_de_Suecia_de_1992 Martillo_de_las_brujas Macizo_del_Montseny Gonzalo_Fernandez_de_Oviedo_y_Valdes Gobiosoma_bosc Gobierno_y_política_de_Tunez Mark_Fisher Quzhou Martinus_van_Marum R_U_L_E. Ramonville_Saint-Agne Gobuntu Gondomar_(Espana) Miguel_Flaño_Bezunartea Q_(Mr_Children) Margarornis_stellatus Mesembryanthemum_curtophyllum Rapillo_abotonado Raúl_Iznata Medalla_Australiana_de_Historia_Natural Procellaria_leucoptera Masacre_de_Bojaya Mandrakelinux Ranón Maricha_(monstruo) Maximo_Térmico_del_Paleoceno_Eoceno Mikel_Kortina_Bertol Matias_Masiero Lucanus_maculifemoratus_dybowskyi Quarks_de_valencia Los_proverbios_flamencos Mario_Is_Missing! Manuel_Madrid_del_Cacho

html map