Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_del_Sagrado_Corazón_(Junín) Ridgeley_(Virginia_Occidental) S_S._S. Fuerza_Aérea_y_Defensa_Aérea_de_Bielorrusia Muscari_monstrosum Rheedia_madruno_subsp._ovata Game_Boy_Advance_Special Romiru Universidad_de_Ayacucho Tucidides_(político) Museo_Historico_Municipal_Brigadier_General_Juan_Martín_de_Pueyrredon Rita_Streich Gobernación_de_Al-Suwayda Río_Poros Iglesia_de_San_Gil_y_Santa_Ana_(Granada) François_Éduard_Anatole_Lucas Ulmaria_pentapetala_var._denudata Ignacio_Mastretta Glifo Gary_Winston_Lineker Río_Tunguska_Pedregoso Gilbert_and_George SIG_SG-550 Two_Prudential_Plaza Río_Lot Geografia_de_Sevilla Municipio_de_Nunda_(condado_de_Lake,_Dakota_del_Sur) Frenchcore Gastrosofo Relaciones_entre_Bielorrusia_y_la_Union_Europea Fuerza_Aerea_de_Georgia Tucker_(Georgia) Rio_Cestro Fuenterrabía_(Guipuzcoa) Ignacio_Urrutia_Manzano Reino_de_Toledo Gandia_(Valencia) Trofeo_Castilla_y_León Rookie_del_Ano_de_la_NBA_D-League Musee_Carnavalet Gabinete_de_la_Republica_Dominicana Ricardo_Gonzalez_Tezanos Reposteria_china Roca_ignea Retirada_de_la_Marina_alemana_a_través_del_continente_europeo Igor_I_Sikorsky Gentiana_fortunei Unión_por_Todos Freziera_ochnoides Trigo Ruiz_de_Alda Utricularia_micrantha Municipio_de_Prairie_Lake_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Royal_Canin Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_Belen_de_Medellin

html map