Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ag_53 Aeropuerto_de_Dublin Vicente_Bascuñan_Vargas Walnut_Creek_(Ohio) Vida_de_Pio_Baroja A_22 Cinnamomum_pallasii Zona_financiera_de_la_M-30 Abd_Allah_I_de_Córdoba Conflicto_en_Corea_(2013) Clasificación_mundial_de_ligas_nacionales_segun_la_IFFHS We_Got_the_World Walter_Isaacson Aeropuerto_regional_de_walnut_ridge Zona_interna_bética Agunstin_Yañez Club_Social_Deportivo_Alianza_Universidad Abrenunciación Abeja_de_Etiopía Venancio_Jose_Murcia Yo_Paco Akakallis Cofrents_/_Cofrentes X_Aleptoe Conjunto_monastico_armenio_de_Iran Vazquez_de_Coronado Concertacion_Plural Zygia_longiramosa Walk_Into_Light After_the_Gold_Rush Vall-llobrega City_Square Vicente_Basso_Maglio VideoLAN_servidor Conflicto_de_delimitacion_maritima_entre_Chile_y_Peru Vomécourt_sur-Madon Acueducto_Jorge_Carstens Chokwè Aeropuerto_de_Nueva_York-John_F._Kennedy Comité_Judio_Anti_Fascista Charles_von_Hugel Yasek_Manzano_Silva Vilcey_sur-Trey Colleges Colegio_de_los_Manriques Acosada_(película_de_1993) Abreu_Orta Chatillon_lès_Sons Compatibles Cofradía_de_Jesús_"El_Rico"_(Malaga) Chthonius_apulicus Warmness_on_the_Soul Abu_Bakr_Yahya_al-Gazzar_as-Saraqusti Aeródromo_Gran_Cañón Adiscus_inornatus

html map