Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bion_5 Canton_de_Toulouse_10 Caldo_tlalpeño Bactris_polystachya Bowling_for_soup Benedikt_Röcker Behind_the_Sun_(cancion_de_Alexander_Klaws) Calculus_Ratiocinator Cerrillos_(Uruguay) Basilica_de_Nuestra_Señora_del_Pino Capitan_Marvel_(Marvel) Bhavania_australis Canuelas_(desambiguacion) Boca_bacalar_chico Bicicross Breve_resena_histórica_de_Lambayeque Cenote_sagrado_de_Chichén_Itzá Bretagne_d'Armagnac Candiotti_Sur Beatriz_sarlo Begonia_suffruticosa_f._bolusii Brison-Saint-Innocent Charax_leticiae Bhagavat-Purāna Begonia_palmifolia Campethera_cailliautii Banderas_de_la_Unión_de_los_Pueblos_Libres Bocadillo_de_tortilla_espanola Bouygues Calle_Dorado CSNY_Dejà_Vu Capulinero_de_orejas_negras Betula_verrucosa_forma_expansa Banh_xeo Carlos_III_de_Aquitania Canton_de_Buis-les-Baronnies Blechnum_serrulatum Chamaesyce_mosieri Bernard_rené_jordan_de_launay Bienmesabe_(pescado) Bartolome_maria_de_las_heras Chakra_(intérprete_de_JScript) Calliostoma_pellucidum_forsteriana Castillo_de_Bleijenbeek Blasco_Núñez_Vela Cavaceppi Beta_Sagittae Bermudez_(humorista) Birsa Cerrato_palentino Buen_Día,_Día Cabito_Masa_Alcántara Bothrocara_nyx Budismo_tantrico Caso_39

html map