Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nonoai_(Santa_Maria) Olimpiadas Parque_Natural_de_los_Collados_del_Ason Novenia_tunariensis NAV Polsat Petaurista_philippensis Olivenca Nacori_Chico Nairrta Peñas_de_San_Pedro_(Albacete) Politicas Pomar_(desambiguación) Palacio_de_los_Marqueses_de_Bedmar Polemanniopsis Niggas_in_Paris Pica_(enfermedad) Peucedanum_oreopansil Pimmit_Hills_(Virginia) Peter_Schone Neferkara_Pepyseneb Parque_Nacional_Predelta Noatak New_Market_(Pensilvania) Onchopristis Peroselo Museo_del_mar_de_arica Padron_municipal Olaf_Presa_Mendoza Nymphalinae Post-panico Pantodontos Parque_nacional_Iztaccihuatl-Popocatepetl Parque_Nacional_Puertas_del_Artico Petter_Rudi Patricia_M._Pérez Papiro_Oxirrinco_96 Paratomia Museo_de_Arte_Sacro_de_São_Paulo Partido_Social_Democratico_de_Izquierda Paso_de_la_Arena_(Uruguay) Phil_Knight Parque_Nacional_Karijini Partido_Comunista_de_Grecia Office_for_National_Statistics_-_Reino_Unido Panic_(canción_de_The_Smiths) Phoenix_Marie Neoplatónicos Olga_Nikolaievna_de_Rusia Pastel_de_azucar_blanco Pluma_(escritura) Oxygraphis_gelida Nuestra_Señora_de_la_Nube Neobisium_tenebrarum Parque_natural_de_la_sierra_norte_de_sevilla

html map