Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leon_IV_(Papa) Lima_(condado_de_Washtenaw,_Michigan) La_Verdad_en_Numeros:_La_Historia_de_Wikipedia La_Colilla_(Avila) Jardín_Botánico_Atlántico_de_Gijon Libro_de_Pooh Instituto_Tecnologico_de_Veracruz Lina_Badimón J.M._Coetzee Jean_de_sperati Issasaurus José_Maria_Bulto Jacqueline_Fernandez Joannes_de_Plano_Carpini Juan_Alfonso_Perez_de_Guzmán_(1342-1396) Lista_de_Opening_y_Endings_de_Bleach Lactarius_scoticus Keraterpetontidae Joaquín_Gisbert Knife_Party Juegos_olímpicos_de_pekín_2008 Licenciado_en_Derecho Kaidan_(2007) Las_Grúas James_S._Albus Joan_Altisent_i_Ceardi Ley_de_cuotas L_A_M_E La_memoire_chantee_de_Regine_Mellac Jose_Luis_de_Mirecki_Ruiz_Casaux Literatura_en_letón Kim_Yong_Taik Johann_Nepomuk_Mäzel La_Serrada_(Avila) Jo_Hisaishi Juan_Carlos_de_la_Barrera Konstantin_Rakutin Joaquin_Maria_Lopez_y_Lopez José_Hilario_López_Valdés La_historiadora Juan_M_Garro Juan_del_castillo Ivan_Stevic Kids_News La_condición_humana_(película) KK_Šentjur Karma_(desambiguación) Juan_N_Salazar Isodine Las_coeforas Ipsilon_Aquarii Kerivoula_papillosa La_evolución_(álbum) Khaskhaš_ibn_Sa`īd_ibn_Aswad Joshua_A_Norton

html map