Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bougival Catálogo_de_Estrellas_Dobles_Washington Carcastillo_(Navarra) Boii Campeonato_de_Euskadi_de_Trainerillas Bigger_Than_Us Caseificación Bunamwaya_SC Bel_y_el_Dragon_(Historia_de) Brit_Milá Bombas_de_agua_eolicas Bians_les_usiers Camino_de_beniel Cascada_Huangguoshu Beersheba_Springs Cajeros_automáticos Beyrie_en_Béarn Buglossum_amoenum Bajo_buffo Batalla_de_breitenfeld_(1642) Caida_de_Constantinopla Carlos_Martínez-Barbeito Campeonato_de_francia_de_ajedrez Blechnum_penna-marina_f._polypodioides Año_1386 Barriada_Nuestra_Señora_del_Loreto_(San_Juan_de_Aznalfarache) Campeonato_europeo_de_hockey_sobre_patines_masculino_de_2000 Casa_de_Gobierno_del_Chaco Call_of_Duty_World_at_War Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_de_Montaña_de_2000 Centenário_(Río_Grande_do_Sul) Chalepus_pullus CDR_Quarteirense Campo_de_hielos Bloqueo_(futbol_americano) Batalla_de_Chiflón_(1835) Cervus_duvaucelii Batalla_de_Tijuana Campeonato_de_Divas_de_la_FCW Bathelémont-les-Bauzemont Campanilla_rosa BCCI Bungalo Belgrano_(barrio) Castillo_de_Doña_Urraca Cantor_de_pradera Carne_de_conducir_europeo Barrou Batalla_de_Tarento_(212_a._C.) Castillo_de_Cañete_la_Real Bill_Hosket_Jr Carabus_pseudorugifer Campanula_rotundifolia_var._grandiflora Ceropegia_leptocarpa Baltasar_Jaime_Martínez_Compañon

html map