Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Butman_(condado_de_Gladwin,_Míchigan) Unter_den_Linden Rolón Glanapteryx_anguilla Rena_(desambiguacion) Friedrich_Wilhelm_Ludwig_Leichhardt Indira_Paez Iglesia_de_San_Nicolás_de_Tolentino_(Venecia) In_the_Flesh Uncle_Sam Unai_Uribarri Revista_People Urinálisis Republica_Dominica Río_Yauza Ruta_Estatal_de_Arizona_143 Ricardo_Duchesne TuS_Nettelstedt-Lübbecke Frente_De_Todos Municipio_de_Dillsboro_(condado_de_Jackson,_Carolina_del_Norte) Imperio_de_los_cien_días Gasterosteus_aculeatus Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Peñacerrada) Giorgio_Galimberti Gaspar_Ibañez_de_Segovia UCI_Africa_Tour_2007-2008 Rouffiac_(Tarn) Utopica Ricky_Espinosa Mus_cookii Ututo Royere_de_Vassivière Tunel_de_la_Muerte George_Benson Gastronomía_de_Camboya Tékumel Renato_Raggio_Catalan_(torneo) USM_Blida_(football) S._VIII Ingeborg_Bachmann Giro_de_Italia_2001 U_Ophiuchi Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Mercer,_Ohio) Rene_Arce_Islas Union_Regionalista_Almeriense Municipio_de_Brown_(condado_de_Montgomery,_Indiana) Río_Guadalbullon Fruela_I_de_Asturias Restart_(banda) Unterbäch Trudy_Tomis Municipio_de_Adams_(condado_de_Clinton,_Ohio) Rush_River_(Wisconsin) Russula_emetica Fredrik_Eklund

html map