Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Evariste_Galois F_E_D Epoca_micénica Estacion_de_Viladecans Estación_de_Tratamiento_de_Aguas_Potables_de_El_Carambolo Felipe,_Príncipe_de_los_Belgas Entidad_de_población Exar_Rosales Eugenio_Torres_de_Velasco Elecciones_generales_de_las_Islas_Turcas_y_Caicos_de_2007 Ficus_neurocarpa Essex_Junction_(Vermont) Esposas_de_Medicos_(1931) Enfermedad_pulmonar_intersticial Eloísa_Gomez-Lucena Estrellas_con_líneas_metalicas Estadio_municipal_de_La_Línea_de_la_Concepción Faro_San_José Esther_Tapia_de_Castellanos Eduardo_José_Agustín_Chávez_Ramírez Far_Cry_Instincts_Predator Fatu_Football_Club Estereocomparador Estádio_do_Bessa_XXI Francisco_Bances-Candamo Ennio_de_Giorgi Ermita_de_Santa_Bárbara_(Zarautz) Francina_díaz_mestre Elecciones_presidenciales_de_la_República_Checa_de_2013 Finisterre_(Coruna) Eloy_Linares_Málaga Festival_De_Música_Vallenata_Interpretada_en_Guitarras Esteve_albert_i_corp Estadio_Liga_Cantonal_De_Arenillas Entierro_de_la_Sardina_en_Murcia El_Semaforo_(programa_de_TV) Epicauta_fulviceps Euchomenella_indica Fargues-Saint-Hilaire Football_Club_Satellite Fedir_Shchuss Estudio_Op._10,_n_12 Ernst_Hartert Els_Ullets Figaro-Montmany_(Barcelona) Estrecho_de_Le_Maire Fenerbahçe Escudo_de_la_India Epidendrum_chinense Ermita_de_la_Virgen_de_la_Pradas Escuela_de_Bellas_Artes_de_San_Carlos Ekon El_caballero_de_la_armadura_reluciente Francisco_Javier_Pizarro_Cartes Eurostar_(U.K.)_Ltd.

html map