Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bāṇasura Canis_lupus_arctos Chameane Barasinga Challenger_de_Sibiu_2013_(individual_masculino) Canciller_de_la_Confederacion_Suiza Caryota_nana Castillo_del_Aulencia Bühler Boqueirao_do_Leão Cañón_de_155_mm_L_33_Modelo_Argentino Batesville_(Ohio) Carpodinus Carlo_Bergonzi Billete_de_cinco_dólares_estadounidenses Blonde_and_Blonder Banu_Wasin C_M_D Batalla_de_Vilna Bibcode Bang_khun_thian Calamis Bartolomé_Masó Banda_Sonora_de_Hōshin_Engi Bauer_y_Sigel Blackout_(Scorpions) Campo_Cebas_(Castril) Bardonia Bathysolea_lactea Behind_The_Sun_(canción_de_Alexander_Klaws) Bernardo_Pérez_de_Vargas Canton_de_Toulouse-7 Cecilio_Pujazón_García Berenice_abbott Cartones_de_Rafael Cavidad_hemática Centro_Espacial_Venezolano Camomila_de_jardin Caribe_sudamericano Brijadrata Charactosuchus Campeonato_de_los_Paises_Bajos_de_Ciclismo_en_Ruta Campeonato_Mundial_de_Bádminton_de_2006 Carphalea_pubiflora Bouniagues Centro_historico_de_Tlalpan Bartolomé_de_alcázar C.F.Wolff Bulbophyllum_comosum Billy_The_Kid Carroza_(náutica) California_Love Catedral_de_la_Inmaculada_Concepcion_de_Minas Centro_de_Investigacion_en_Astronomia_Astrofisica_y_Geofisica_de_Argel Campiña_del_Henares

html map