Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Segunda_Division_B_Venezolana_2006/07 Torben_Joneleit Sant_Julià_de_Ramis Tabla_de_paginación Sitio_historico_nacional_Universidad_Tuskegee Sanjaagiin_Bayar Sociedad_Valenciana_de_Tranvías St._David's Saint-Michel-de-Saint-Geoirs Selección_de_fútbol_de_Isla_de_Man Syllysium South_Bloomfield_(Ohio) South_West_England_(European_Parliament_constituency) Theocracy_(banda) Tajt-e_Soleimán Tratado_completo_sobre_la_técnica_del_violín Speed_2:_cruise_control Teoría_de_la_justificacion Tamuja San_Isidro_(El_Rosario) Saunders_(James_Bond) Sexma_del_Campo_(Senorío_de_Molina) Segunda_Cumbre_del_BRIC Santiago_Rodriguez-Arana_Muñoz Segundo_Vicepresidente_de_Panama Sistema_Educativo_Nacional Torneo_Nacional_Interprovincial_2012 Sábado_de_Pasion Teoria_Especial_de_la_Relatividad Spyros_Louis Sara_Bartmann Saint-Bonnet-de-Valclérieux Socialista_de_los_Trabajadores Seva_(Puerto_Rico) Talud-tablero Tom_Martin_Benítez Somme_Yevre Sant_Miquel_de_Fluvia Sjosala_vals Spartak-Alanya_Vladikavkaz Sistema_Narrativo Salomón_Jara_Cruz Saint-Ouen-des-Toits Torralba_del_Rio Topos_(literatura) Tatiana_Yegórova Torneo_Ivancich Skryabin Sociedad_de_los_Ferrocarriles_de_Almansa_a_Valencia_y_Tarragona Svennis Storm_of_War Takashi_Tokita Trabajo_virtual The_King_of_Fighters_Another_Day Theloderma_kwangsiensis

html map