Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_Aco Cruz_de_Caravaca Crisis_en_España_2008-2013 Decimosegundo_Distrito_de_París Dezső_Kosztolányi Despoblados_de_la_Comunidad_de_Villa_y_Tierra_de_Cuéllar Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006/Octavos_de_final Algo_Tienes Ctenophilaspis_ingenua Ducado_de_Castro-Terreno Alfred_Waterhouse Courage_the_Cowardly_Dog Alexander_Siloti Ecorregión_de_agua_dulce_Iguazú Demografia_de_México Desmidiacea Diego_de_los_reyes_balmaceda Edad-mamífero_Montehermosense Covola_verticillata EBox Cromantis_indica Ctenomys_colburni Desembarco_chileno_en_antofagasta Daniel_Chavez_Mongrut Cottonwood_(Dakota_del_Sur) Cortacesped Daath Copa_Mundial_de_Beisbol_de_2007 Dique_de_Pareja Devarshi_Narada Alhama_de_Aragón Daniel_Bautista Edgar_Barreto Cuatro_vidas_y_un_destino Alfredo_Duhalde Destruccion_de_la_capa_de_ozono Alejandro_Muñoz Corpore_insepulto Diego_Nuñez_de_Avendaño Cuando_ella_era_buena Amiga_Dotty,_¿dónde_estás? Direct_To_Home Deutsche_Akademie_der_Naturforscher_Leopoldina Ana_de_Cléveris Dinastía_ming Cora_Diaz Distrito_histórico_de_Parrot_Jungle Cursos_de_auto-rescate Copa_de_Clubes_de_Asia_1987 Aloo_pie Cryptocarya_alba De_Costa_a_Costa Códigos Economía_de_El_Salvador_en_las_Provincias_Unidas_del_Centro_de_America Alfilerico

html map