Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Genesis_Archive UPD Ikuto_Hidaka Unión_Suramericana Trégon Inhibidores_de_la_dipeptil_peptidasa_4 Fuerzas_Argentinas_de_Liberación Trichonema_clusianum_var._minus Gobernador_General_de_la_Unión_de_Sudafrica Frassinoro Municipio_de_Kedron_(condado_de_Woodbury,_Iowa) Ignicion Restrepia_antennifera_subsp_striata Municipalidad_de_Ādažu Georg_Jan Rock_and_roll Tuscherz-Alfermee Truth_in_Numbers?_Everything,_According_to_Wikipedia Tsuru_Nohara Rio_Argumedo Félix-Victor_Raulin Relaciones_entre_la_República_de_China_y_Panama Garçon_stupide Roque_Sáenz_Peña_(Rosario) Funciones_generadoras Rosana_(Sao_Paulo) Trinxets Tápena Gabino_Ruiz-Diaz_Torales U.D._Vecindario Ulmaria_pentapetala_var._denudata Rey_Tullido Georges_Cancrin Republica_Árabe_Unida Fuerza_Aérea_Canadiense_(1918–1920) Municipio_de_Ortley_(condado_de_Roberts,_Dakota_del_Sur) Municipio_de_Colon Rubboard Revolución_de_julio Fundación_Hortícola_de_Saratoga Ultras_Xerez_CD Rouge_the_bat Rokitzan Unión_del_Pueblo_Navarro Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Candelaria_de_la_Viña Inocencio_Chinca Gaston_Duque_de_Orleans Río_Huallaga Renedo_de_Zalima Municipio_de_Clayton_(condado_de_Taylor,_Iowa) Revolución_del_5_y_6_de_abril_de_1811 Gachupin Municipio_de_Forest_(condado_de_Missaukee,_Míchigan) Gherardo_Starnina Ignace_Joseph_Pleyel

html map