Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Palacio_Itamaraty Pasadizo_secreto Planta_de_energia_nuclear_Palo_Verde Plan_de_San_Luis,_San_Juan_Guichicovi,_Oaxaca Personajes_del_Quijote Pinus_neglecta Pistola_Trejo Nikolái_Naúmov Oberrœdern Ni_tú_ni_nadie_(canción_de_Fey) Phibsborough Opera_de_Sydney Potentilla_montenegrina PGNiG Paracelis Nolwenn_Leroy Naturaleza_humana_(Doctor_Who) Policía_estatal_de_Yucatán Piruvato Nico_Sánchez Paleta_cuero Piptademia_peregrina Paseo_Vargas Nueva_Kaplany Optimización_de_Distribución_de_Discontinuidades Paz_de_Lübeck Paralelipipedo Plaza_de_San_Nicolás_(Barranquilla) Onmyouza Nicholas_Winding_Refn Opinogóra_Dolna Piotr_Lebedev Phytelephas_pittieri Numeros_hiperreales Pepinillos_del_diablo Parque_Nacional_Las_Palmas_de_Cocalan Neguilla_espuria Partenon Peter_Gronquist Oropeza Petra_de_San_José Parque_Arqueologico-Natural_de_la_Campa_Torres Pesqueira Petiveria_hexandria Mötley_Crüe:_Greatest_Video_Hits Olmedo_de_Camaces Museo_Senckenberg_de_Historia_Natural Newport_Beach,_California Obispo_de_Jaca Pithecellobium_muellerianum Oligarquia_de_la_Alameda Phyllomedusinae Pentamerismo Portabicletas N_323a

html map