Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

País_en_desarrollo Oquendo_(D_41) Pirelli_&_C Pinus_nubicola Partido_político_(España) Política_social_comunitaria Operación_Greif Picnic_In_Hell_(Álbum) Número_entero Palacio_Madama_de_Turin Nanochromis_sabinae PSI_(poderes) Paul_Goldstein_(tennis_player) Nikolai_Alexándrovich_Bulganin Observatorio_Arecibo Nothoprocta_kalinowskii Peninsula_Helenica Ninos_Heroes Pedro_Casaldáliga Paranyctimene_raptor Os_Lusíadas NDS_Group Nunchaku Pelendón Partido_Socialdemócrata_(México) Obra_original Pedro_Rodriguez Organizacion_de_Países_Árabes_Exportadores_de_Petroleo Pampa_del_Castillo Pablo_Elguezabal Pinus_banksiana Normas_de_la_RACV Pinus_radiata_var._binata Pelicular Namur Pajewo-Szwelice Pecan_Gap_(Texas) Owairan Ola_de_ataques_de_tiburón_de_Nueva_Jersey_de_1916 Pontault_Combault Pollo_de_raza_Prat Oropéndola_de_Timor Otun Partido_de_lobos Parque_nacional_Biriwal_Bulga Península_de_Machangulo Pito_del_bambú_sureño Olympique_Lyonnais_(Ladies) Pogonoforos Paris_Roubaix_1995 Plaza_de_la_Constitución_(Santiago_de_Chile) Operación_Buraq Partidos_federales_de_Canadá Nicolás_Monckeberg_Diaz Narcissus_anceps

html map