Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bartolomé_García_Correa Batalla_de_Selinunte_(409_a._C.) Changuinola_(distrito) Camerún_en_los_Juegos_Olimpicos Bulla_Aurea Base_decepción Badger_(Minnesota) Barro_Colorado Biogenesis Back_in_black_(cancion) Bolbohamatum_pyramidifer Bifrenaria_harrisoniae_var._grandiflora Bernardo_Giner_de_los_Rios_Garcia Champsosauridae Celina_Murga Barbarea_verna Cabeceo Bicentenario_del_inicio_de_la_independencia_de_méxico Cedrus_libani Carmignano Bombardeo_de_Rabaul CEMMA Caransebeș Bertram_Griffin Canchal_de_la_Ceja Carro_blindado Berenguela_de_León Castlevania_Minuet_of_Dawn Boeing_737_AEW&C Castillo_de_Escalona Badarwas Bálsamo_de_María B&b Bachinivade_Guanajuato Barbara_h_liskov Bystodes_angustus Batalla_de_santa_clara Basilica_de_Zapopan Campeonato_Mundial_de_Esquí_Alpino_de_1958 Bystodes_yaeyamensis Batallon_de_Instrucción_de_Reclutas_N_._1 Azulón Cartagena_del_Chaira_(Caqueta) Broussey_en_Blois Changüi Capital_de_Espana Cajigo C_Nancarrow Año_común_comenzado_en_sabado Buenos_Aires,_Argentina Birds_Of_Prey Borrelistas Champagra_del_Peru Bailando_por_un_sueño_(Peru)_Primera_Temporada Cana_fístula

html map