Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distritos_electorales_del_Reino_Unido Distrito_de_Basarabeasca Cumanda_(ópera_de_Luis_H._Salgado) Convención_de_Paz_de_1828 Curt_Michael_Hennig Corporacion_Venezolana_del_Petroleo Crónicas_de_un_pueblo Denpa_teki_na_kanojo Dapsa_fodori Alianza_por_México_(2000) Allison_Cameron_(House) David_Belasco D.M.Spooner Distritos_de_nauru Distrito_de_Nizamabad Debut Danbya Distrito_de_Cocabamba Cultura_Abáshevo Departamento_General_Roca_(Río_Negro) Día_Internacional_de_las_Personas_Mayores Eclesiastés EdiTubau Aleksey_Shákhmatov Coral_catalana_de_caracas Criminal_(película) Director_Nacional_de_Gendarmería_de_Chile Cuarto_Milenio Distrito_de_Nishitama_(Tokio) Don_Pepe_y_los_globos Convento_de_Santa_Catalina_de_Zaragoza Denis_Kudla Des_Moines_(Iowa) Demografia_de_Dominica Distrito_de_Boriziny Alexeya_M.G._Pachomova Djoković Aláarìnjó Des_Plaines Cronologias_de_Mesoamerica Convento_de_San_Anton_(Tudela) Dieter_Hoeness Donde_Los_Ponys_Pastan Destructor_Plutón Danny_Stenning Destructor_(1887) Cool_hunter Edificio_El_Aguila Curt_von_Francois Democracia_orgánica Denominación_de_Origen_Penedès Cronología_de_la_epoca_de_la_conquista,_colonizacion_e_independencia_de_El_Salvador Death_by_Degrees Denchicina Cruz_del_Mérito_Naval

html map