Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Submarino_portaaviones_I-34 Thomas_bayes Segonzac_(Dordoña) Sauvillers-Mongival Saint-Leger-de-Rotes Spring_Creek,_Brooklyn Tomás_de_Castro Torneo_de_París_2013 Surfaris Torneo_Internacional_La_Serena_Cup_Sub-17_2009 Sciurus_griseus São_José_(Lisboa) Team_Sky Temporada_1979_de_la_SCCA/CART_IndyCar_Series Tisameno Test_de_la_rana Tramado Sibutad_(Zamboanga_del_Norte) The_Dogs_of_War Santiago_de_Alcantara Santuario_de_la_Virgen_de_La_Alcobilla Transfer_Pak Teoría_general_de_la_ocupacion,_el_interés_y_el_dinero San_Polo_d'Enza Salamanca_(Guanajuato) Sandakphu TVMOBiLi Tiro_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Berlín_1936 Schuyler_Tate Subgigante Simón_Cifre The_Beasts_of_Tarzan Site_map TJCE Saint-André-en-Barrois Sociedad_John_Birch Saponaria_repens Torneo_Internacional_de_badminton_de_Espana Sindrome_de_papillon_lefevre The_Avengers:_Battle_for_Earth Tietkensia_corrickiae Sánchez_Pizjuán Sitio_de_soto_la_marina Sue_Savage_Rumbaugh Siete_Maravillas_de_Portugal Sevérac-l'Eglise Sierra_madre_de_chiapas Shigurui Tecnicas_voltametricas Sastroides_nigriceps St._Mirren_F.C. Tiziano Santos_Pérez_Mascayano Senor_oscuro Saint_Andre_de_Seignanx

html map