Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vuelta_a_Túnez Abelardo_Fernandez Condado_de_Miller_(Arkansas) Xavier_Maria_de_Munibe_e_Idiáquez Aira_canescens Xicohtencatl Constitución_de_la_Republica_de_Colombia Condado_de_Dallam Codex_Roda Akaranocharmus WWE_Fatal_4-Way Abertura_(caceres) Club_Sport_Huancayo Club_Social_y_Deportivo_Flandria Visitor_(patron_de_diseno) Aguatero Velada_(sociologia) Vuelta_Ciclista_del_Uruguay_1957 Abilene_(Biblia) Vilela_(Povoa_de_Lanhoso) Abraham_Bandala_Patiño Yasuko_Kusakabe Virgin_Islands_(album) Valerio_Antonio_Jiménez Club_Marino_de_Luanco Chilita_sheldonii Coalición_Liberal-Nacional Xochiyáoyotl Combate_de_Cachapoal Clitena_maculipennis Condado_de_brazos Vellerot-les-Belvoir Walking_Disaster Come_away_with_me Yunquera_de_henares Climatizacion Volga_Dnepr Yoduro_peroxidasa Cibernetica_de_segundo_orden Consuelo_de_Saint-Exupéry Concepción_del_bio_bio Concatedral_de_ferrol Abbans-Dessus Ciencia_de_pequeños_pasos Ciclofosfamida Agallu Xeromphalina_campanella Clan_chino Cigueñuelo Chuna_Huasi Comandante_Neyo Vitamin_(cancion) Vallcarca_i_els_Penitents Vairumati Voeckler

html map