Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Prêt_a_porter Raspahojas_piquicorto Mars_Attack! Majungasaurus Marquesado_de_Viluma Gramatical Macario,_Metropolitano_de_Moscu Punta_de_San_garcia Lombillo_de_los_barrios Matias_de_Cuellar Provincia_de_San_Miguel Menticirrhus_paitensis Margarita_de_Borbón_infanta_de_Espana Real,_Pontificia,_Antiquisima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor_(Zaragoza) Prêt_a_Porter_(pelicula) Mi_gato_Angus,_el_primer_morreo_y_el_plasta_de_mi_padre Meningitis_espinal Mecynotarsus_hispaniolae Manang_Marsyangdi_Club Páramo_Leones Marianín Rafael_Perez_Piñero Margarita_López_de_Morla Mette_Maritt_de_Noruega Powiat_wschowski Protreptico Premios_Orgullosamente_Latino Premio_Bill_Russell_al_Jugador_mas_valioso_de_las_Finales_de_la_NBA Luciano_Cariaga Los_Angeles_(California) Greenville_(condado_de_Hillsborough,_Nuevo_Hampshire) Rancho_Palos_Verdes Mariano_Michel_Mercado Mausoleo_romano_de_Lucio_Emilio_Lupo Mercadeo_de_destinos Pyrota_dubitalis Melchor_de_Santa_Cruz Luberon Gran_Premio_de_Europa_de_1983 Miguel_Ángel_Mayer Miguel_Ángel_Ferriz Puente_colgante Melo_ameri_nid_chiar Marcelo_Silva Luc_Richard_Mbah_a_Moute Premio_Azorin Real_Racing_Club_de_Santander Granada_(arma) Línea_M_115_(Area_de_Malaga) Microquimerismo Radomiro_Tomić Miguel_Angel_Serrano Quiche_(Guatemala) Manuel_Allendesalazar_Muñoz_de_Salazar Merito_rabirrubio

html map