Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Año_569 Billie_L._Turner Calle_157_(linea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Calathus_uniseriatus CDC2 Carex_stenophylla Bosque_galería Casta_intocable Beulah_Valley_(Colorado) Cabildo_histórico Champions_Trophy_de_hockey_sobre_césped_femenino_de_2008 CEDDH_-_Peru Carlos_IV_de_Navarra Carpe_diem_Baby Azul_Milošević Cantharis_boroveci Barrack_Young_Controller_Football_Club Cabo_Segundo Banca_privada Boquineni_(Zaragoza) Cestrum_foetidum Aṣtāṅga_yoga Bambú_Mañalac Berenice Calle_Canal_(estación) Campeonato_Mundial_de_Basquetbol_Femenino Bicúpula_pentagonal_giroelongada Canby_(Oregón) Carnavales_de_Monte_Caseros Bertram_ramsay Carlos_Tejedor_(partido) Carrollton_(Kentucky) Calle_Lluís_Companys_(Lérida) Bobby_Ray_Jones,_Jr. Bok_l'hong Banuelos_del_rudron Baptisterio_ortodoxo Carlos_German_Belli Centro_de_Estudios_Historicos Bordères-sur-l'Échez Bignonia_rufescens Centralizadora Cedro_(Guayanilla,_Puerto_Rico) Balázs_Béla Capnoides_aureum Cejas Carlos_Ghosn Castillo_Stolzenfels Brownfield_(Maine) Castillo_Albaranez Belleville_et_Châtillon_sur-Bar Breakaway_(desambiguación) Catacumbas_de_Odessa Bignonia_unguis-cati_var_radicans Caneforas

html map