Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calliandra_formosa Cambrones Bahía_de_Asunción Calle_del_Doctor_Pi_i_Molist_(Barcelona) Casa_de_Iberoamérica_(cuba) Betty_missiego Catedral_de_salzburgo Canale_(Italia) Cardo_Saban_Torres_Irigaray Bajos_eléctricos Carlos_Kirmayr Caso_nicaragua_contra_estados_unidos Cerro_Montevideo Campeonato_Mundial_de_Esquí_Nórdico_de_2009 Barbara_McDougall Brencas Bahia_de_Cádiz_(comarca) Bahía_prudhoe Calle_34_–_Estacion_Penn_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Año_228_adC Call_of_duty_2 Charanda Cereus_bridgesii Catedral_Basilica_de_Nuestra_Senora_del_Pilar_de_Zaragoza Buddleja_variabilis_var._nanhoensi Be_Quick_or_Be_Dead Characidium_longum Carlos_González_Pecotche Castillo_Ki Canal_Señoret Ceratopetalum_apetalum Breyti_Gudbergur_Bergsson Best_of_the_Best Azul_de_toluidina B.Ichi Bandera_de_azerbaiyan Beuzeville_au-plain Cañonero_Durango_(B-01) Carlos_Forcadell_Alvarez BIG Cerre_lès_Noroy C_H_S Castillo_de_Červeny_Kamen Centaurea_ucriae_subsp._umbrosa Batalla_de_Guanajuato Cerro_del_cubilete BoJo Beavis_and_Butt-Head Años_2000 Centro_Juventud_Sionista Belamcanda_chinensis Calomyscus_hotsoni Centro_Histórico_de_Coyoacán Batalla_de_le_mans_(1871) Buch_-Ham

html map