Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heinrich_Hofmann_(pintor) Horb_am_Neckar Miriam_(diosa) Antonio_Raimundo_Ibánez_Gastón_de_Isaba_y_Llano Montejo_de_Tiermes Henschel_&_Son Hiperprolactinemia Asterix_el_Galo_Asterix_en_los_Juegos_Olimpicos Guerra_Mexico_Estados_Unidos Haled_Mashal Authie_(Somme) Arauquita Area_de_conservación_nacional_de_los_Estados_Unidos Morfologico Muchavista Gálvez Antonio_Maldonado_Minoja Howard_County_Maryland Haworthia_curta Anampses_melanurus Helichrysum_arenarium Hesperodoria_hallii Autovia_de_las_rias_bajas Arrojadoa_dinae_ssp._nana Huracán_(mitología) Monolepta_longitarsis Asocentro Asociacion_Internacional_de_Establecimientos_Publicos_de_Crédito_Pignoraticio Apuntes_de_frank_gehry Helvio_Soto Area_metropolitana_de_Milan Astro_Girl_-_1 Aniak_(Alaska) Andrés_Nieto_Carmona Hips_don't_Lie Iberus Armando_Rodríguez_Cervantes Ano_1082 HRP-4C Arte_realista_en_España Arbol_de_Josue Mitologia_del_País_Vasco Hierodula_siporana Help_Yourself Ayhan_Akman Heterochiton_fruticosa Hipótesis_grecoarmenia Huntington_Station Antonio_Di_Pietro Iayur-vedá Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_5.000m_femenino Ascochilus Archipielago_de_Guaniguanico Antonio_Juan_Garcia-Santesmases_Martin-Tesorero Hotán

html map