Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ecologia_industrial Desert_Shield Cuicas Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006 Economia_de_Níger Deporte_entretenimiento Duhr Diciembre_de_2016 Cuarta_Dinastia Declaración_de_Independencia_de_Estados_Unidos Diplopappus_amygdalinus Don_Alonso_(Utuado) Desierto_del_Taklamakan Dama_danzante E.T_el_Extraterrestre Diego_de_simancas Cosas_de_locos_(Osomatsu_kun) Diferencial_(desambiguación) Copa_del_Rey_de_futbol_2005-06 Demostracion_(merchandising) Ducado_de_cea Almirante_mayor_de_la_mar Alemania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992 Distrito_de_tamburco Domingo_Maria_Sani Creencias_y_prácticas_de_los_Testigos_de_Jehová Diego_Mesaglio Dignity_(canción_de_Bob_Dylan) Dusko_Popov Algebar Death_Metal Drejerella Dictadura_militar_argentina Día_marciano Alonso_Cano_(Metro_de_Madrid) Dia_de_la_Constitución_Española Dayton_(Nueva_York) Edipo_(Enescu) Croatas_en_Perú Duatlón_en_los_Juegos_Mundiales_de_2013 Declaració_de_Mequinensa Ali_Reza_Askari Disputa_de_límites_entre_Salta_y_otras_provincias Convento_do_Carmo De_Havilland_DH.110 Diego_Salva_Lezaun Doña_Bárbara_(telenovela,_1975) Distrito_fitogeográfico_de_la_selva_pedemontana Culto_del_Ser_Supremo Alonso_del_Castillo Cultura_Swat Crash_Bandicoot_2_Cortex_Strikes_Back Convento_de_Nuestra_Señora_del_Rosario_y_Santo_Domingo_(Cádiz) Cupido_(Serie_de_television Alonso_II_de_Fonseca

html map