Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catasauqua_(Pensilvania) Chamissoa_esculenta Casa_de_Justicia Cecilia_Soto_González Batalla_de_Mohacs Biophidina_obscura Blaue_Blume Black_Album Años_1300_a._C. Calasanzios C/2007_N3 Bothrideridae Biblioteca_Valenciana_Digital Cañaeje Brigitte_Mohnhaupt Casa_de_la_calle_Aceña_de_Juan_Ramón_Jiménez_(Moguer) Bloque_Catolico_Foralista Beneficio_de_patio CBQ Bateau_lavoir Basilica_de_San_Clemente_de_Letrán CD_Alquerias Centro_historico_de_Diamantina Catedral_de_tacna Babcock_and_Wilcox Baila_mi_corazon Chaetocnema_nebulosa Beaucaire_(gers) Boeing_737_300 Carchemish Bill_Wennington Bellegarde_du_Razes Caput_femoris Barricada_(desambiguación) Bartolo_de_sassoferrato Cazador_de_recompensas Britney_For_the_Record Bulbophyllum_maximum Believe_in_him Brunsvigiaceae Bagaces_(canton) Cardenal_Bessarion Castro_Masaveu Blas_de_prado Campeonato_Nacional_de_Futbol_1936 Bicol_exprés Bastón_de_Jacob Chamaecissos_hederaceus Cabildo_de_Valarto Canal_Morla_Vicuña Batalla_de_cabezón Cante_de_los_marengos Batallón_de_voluntarios_universitarios_de_la_real_universidad_de_toledo Barney_Harper-McBride Caleb_Deschanel

html map